Bog, Bøf og Bif i Glumsø
Torsdag den 10. oktober kl. 17.45-ca. 22.00 inviteres der til endnu en spændende kulturel aften, hvor vi starter med spisning i Café Rejseladen for derefter at høre om bogen ”Svar på Helgas brev” af Bergsveinn Birginsson, før vi ser filmen ”Brevet fra Helga” i Glumsø Bio.

”Bog, Bøf og Bif” er et samarbejde mellem Café Rejseladen, Glumsø Bio og Glumsø Bibliotek. Denne gang skal vi se filmen, ”Brevet fra Helga”. I hovedrollerne ses Thorvaldur Kristjansson (den unge Bjarni), Þorsteinn Gunnarsson (den ældre Bjarni) og Hera Hilmer (Helga). I øvrige roller ses bl.a. Aníta Briem (Unnur – Bjarnis hustru) og Björn Thors (Hallgrimur – Helgas mand).
En aldrende mands tilbageblik på kærligheden
Bogen ”Svar på Helgas brev” fra 2012 er skrevet af den islandske forfatter og litteraturforsker Bergsveinn Birginsson. Den 90-årige fåreavler, Bjarni, der har levet hele sit liv i et afsides område af Island, skriver et brev til sin elskede Helga. Det er kvinden, han aldrig fik, men på sin egen måde forblev tro. Deres smukke, men korte kærlighedshistorie væves i brevet sammen med erindringsglimt fra et barsk liv tæt på naturen, ligesom pasningen af de højtelskede dyr poetisk smelter sammen med fortællerens erotiske længsel. ”Svar på Helgas brev” er en bevægende fortælling om den lidenskabelige kærlighed og de svære valg, den kan medføre. En lille perle og en stor kærlighedshistorie.
En lidenskabelig og forbudt affære
Filmen ”Brevet fra Helga” (2022) udspiller sig i 1940’ernes Island – i en fjerntliggende fjord, hvor den gifte landmand Bjarni indleder en lidenskabelig, forbudt affære med den håbefulde digter, den ligeledes gifte Helga. Følelserne mellem dem er lige så brusende og stormfulde, som bølgerne i det hav, der omgiver dem. Kærligheden til litteraturen og ikke mindst mellem de to passionerede mennesker står i centrum. Filmen er et romantisk drama i den store stil – fulgt til dørs af bjergtagende billeder fra den islandske natur.
”Brevet fra Helga”, som er instrueret af Ása Helga Hjörleifsdóttir, havde premiere i 2023.
Aftenens program:
Fra kl. 17.45-19.00 – Café Rejseladen
Menu: Lammekølle, kartofler, sovs og tzatziki
Ekstra: is (kan købes for 30 kr.)
Fra kl. 19.00 – Glumsø Bio
Fra kl. 19.30-ca. 22.00 - Oplæg om bogen bag filmen, "Svar på Helgas brev" ved Glumsø Bibliotek. Vi ser filmen "Brevet fra Helga" og taler om den bagefter.
Samlet pris for spisning og biograf: 180 kr. (ekskl. drikkevarer og dessert). I prisen er inkluderet en kop kaffe eller te i biografen.
Er du vegetar eller lign., kan du skrive til Marianne fra Café Rejseladen på: Oskar.Rosell@mail.tele.dk
Tilmelding på: www.glumsoe-bio.dk, hvor der betales for både spisning og biograf. Der er et begrænset antal billetter til arrangementet!
Ovenstående priser er baseret på tilmelding før arrangementet. Kvittering på sms eller mail skal vises både i Café Rejseladen og i Glumsø Bio.
Vil du høre mere om arrangementet, er du velkommen til at henvende dig til:
Glumsø Bibliotek: 55 88 40 30
Vedr. billeder: Hermed gives tilladelse til at bruge vedhæftede billeder redaktionelt.
Kontakter
Martin Rovang JensenKulturformidler
Tlf:55884138mrojen@naestved.dkVibeke SøllingBibliotekar, kulturformidler
Tlf:5588 4123visje@naestved.dkNæstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Den litterære cocktail30.10.2025 08:42:46 CET | Pressemeddelelse
Torsdag den 20. november kl. 19.00-21.00 inviterer Næstved Bibliotek og cocktailbaren Holse & Høgh til et arrangement med fokus på Ernest Hemingway og cocktailkulturen.
Forfattersamtale med Naja Marie Aidt28.10.2025 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mød den prisvindende forfatter Naja Marie Aidt til en samtale om bogen ”Øvelser i mørke”. Det sker tirsdag den 18. november kl. 19.00-21.00 på Næstved Bibliotek.
Bog, Bøf og Bif i Glumsø – Small Things like These28.10.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag d. 25. november kl. 17.45 - ca. Kl. 22:00 er der endnu engang en spændende, kulturel aften i Glumsø i form af Bog, Bøf og Bif - det populære samarbejde mellem Glumsø Bibliotek, Café Rejseladen og Glumsø Bio, der forener god litteratur, lækker mad og spændende filmoplevelser.
Stand-upper Martin Nørgaard blinddater dine kandidater27.10.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hør hvad politikerne virkelig mener, og få et godt grin, når stand-up komiker Martin Nørgaard går i (valg)flæsket på lokalpolitikere torsdag d. 13. november kl. 19-21 til et skævt og sjovt valgarrangement for Næstved kommunes unge. For hvad vil de opstillede politikere virkelig gøre for ungdommen i Næstved og omegn?
Inspirerende foredrag med Morten Kirckhoff på Næstved Bibliotek20.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
"Hvad er det bedste der kan ske?" spørger Morten Kirckhoff sig selv og de, der oplever hans foredrag på Næstved Bibliotek d. 5. november kl. 19:00 - 21:00. Denne aften tager den populære eventyrer afsæt i sin nye bog om modets natur, og hvordan man bliver klar til at handle mere modigt i sit eget liv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum