Royal Run 2025: Her er de fem værtsbyer
13.9.2024 08:56:34 CEST | Danmarks Idrætsforbund og DGI | Pressemeddelelse
Med H.M. Kongen i spidsen kan Royal Run nu præsentere fire nye værtsbyer og en genganger, der tilsammen vil danne rammen om den royale motionsfest næste år på 2. pinsedag.

Den 9. juni 2025 står H.M. Kongen endnu engang i spidsen for det populære motionsevent, Royal Run, og nu er hele holdet af værtsbyer officielt.
Siden mandag er en ny værtsby blevet præsenteret dagligt, og sidste skud på stammen er København/Frederiksberg, der for syvende gang skal lægge asfalt til Royal Run.
Således kommer Royal Run ’25 til at byde på en unik forening af historie, kultur og bevægelse, når de fire nye værtsbyer - Ribe, Viborg, Horsens og Korsør - sammen med gengangeren København/Frederiksberg bliver rammen om en motionsfest, der binder Danmark sammen.
"Det er med stor glæde, at vi præsenterer værtsbyerne til denne syvende udgave af Royal Run. Royal Run er en national begivenhed, der samler danskerne på tværs af hele landet, og hvor hver kilometer er en fejring af fælles bevægelse. Vi er sikre på, at disse fem værtsbyer vil bidrage til at skabe en uforglemmelig dag, hvor motion og fællesskab er i centrum," siger Jens Otto Størup, administrerende direktør i DGI og medlem af Royal Runs styregruppe.
Siden starten i 2018 har Royal Run været et samlingspunkt for danskere i alle aldre og fra alle dele af landet. Arrangementet skaber ikke kun en platform for motion, men også for fællesskab og glæde, der inspirerer mange til at være mere aktive i hverdagen.
"Vi ser frem til, at Royal Run rykker ud i flere dele af landet, hvor vi forhåbentlig kan motivere endnu flere til mere motion. Særligt de mere uerfarne motionister glæder vi os til at vise, at motion kan være sjovt, især hvis den dyrkes i fællesskab," siger Morten Mølholm Hansen, administrerende direktør i Danmarks Idrætsforbund og ligeledes medlem af Royal Runs styregruppe.
Salget af startnumre til Royal Run 2025 i de fem byer åbner i november måned.
Om Royal Run:
- Royal Run fandt sted første gang i anledningen af H.M. Kongens 50-års fødselsdag. Siden da har motionseventet fundet sted 2. pinsedag hvert år.
- I 2025 vil Royal Run således blive afholdt 2. pinsedag 9. juni 2025 fem forskellige steder i landet.
- De fem værtsbyer til Royal Run ’25 er:
Ribe
Viborg
Horsens
Korsør
København/Frederiksberg
- København/Frederiksberg har været med siden begyndelsen af Royal Run, mens Ribe, Viborg, Horsens og Korsør skal arrangere Royal Run for første gang.
- Royal Run arrangeres af idrætsvisionen Bevæg dig for livet – et samarbejde mellem Danmarks Idrætsforbund, DGI og Dansk Atletik. TV 2 og Regionerne er mediepartner på Royal Run, og TrygFonden, Nordea-fonden og Novo Nordisk Fonden er strategiske partnere.
- Royal Run ’24 opnåede deltagerrekord ved 95.330 tilmeldte i de fem værtsbyer: Brønderslev, Aarhus, Fredericia, Kalundborg og København/Frederiksberg.
Nøgleord
Kontakter
Jens Otto Størup, administrerende direktør i DGI: 53 73 33 00
Morten Mølholm Hansen, administrende direktør i DIF: 21 66 37 74
Suzanne MeyerKommunikationskonsulent
Tlf:24266395sme@dif.dkBilleder






Links
Idræt og motion bidrager positivt til vores sundhed og trivsel, og derfor skal Danmark være verdens mest aktive nation. Det er visionen i den største partnerskabsaftale i dansk idræts historie, som er indgået mellem Danmarks Idrætsforbund og DGI med støtte fra Nordea-fonden og TrygFonden. Foreløbigt er der indgået aftaler med 25 såkaldte visionskommuner, og mange konkrete initiativer er sat i søen inden for en lang række idrætsgrene.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund og DGI
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund og DGI
Royal Run ’26 i mål efter historisk opbakning25.5.2026 22:23:59 CEST | Pressemeddelelse
Efter en dag med stort lokalt engagement i Randers, Ringkøbing, Middelfart, Helsingør og København/Frederiksberg er årets Royal Run nu officielt afsluttet. Dagen har været præget af et stærkt sammenhold og bevægelsesglæde på tværs af landet.
Starten er gået: H.M. Kongen åbnede Royal Run ’26 i Randers25.5.2026 11:48:04 CEST | Pressemeddelelse
3, 2, 1... Sæt i gang! Startskuddet til det hidtil største Royal Run har netop lydt i Randers, hvor H.M. Kongen sendte tusindvis af deltagere ud på One mile-ruten. Dermed er årets store motionsfest officielt skudt i gang.
Unge elever giver Royal Run nyt liv: Gamle bannere bliver til nye gymnastikposer5.5.2026 09:00:26 CEST | Pressemeddelelse
Brugte materialer fra Royal Run har fået nyt liv i hænderne på teenageelever fra ReDesign-linjen på Forberedende Grunduddannelse (FGU) Nord i Gladsaxe. I et pilotprojekt har eleverne forvandlet udtjente bannere fra tidligere Royal Run-arrangementer til funktionelle gymnastikposer.
Presseinvitation: Royal Run ’2622.4.2026 14:00:00 CEST | Presseinvitation
Søg om presseakkreditering nu og oplev verdens største royale motionsfest 2. pinsedag.
Fra fjord til fæstning: Se ruterne til Royal Run ’268.4.2026 08:59:10 CEST | Pressemeddelelse
Over 100.000 deltagere får 2. pinsedag mulighed for at opleve værtsbyernes natur, kyster og historiske vartegn fra første række, når Royal Run ’26 kommer til Ringkøbing, Randers, Middelfart, Helsingør og København/Frederiksberg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum