Valgte ingeniørstudiet fra: Er mere optaget af tilfredse bilejere
A.W.S. Autoteknik ApS bliver nu AutoMester E+ i Hedensted og får et endnu større fokus på elbiler, digitalisering og bekvemmelighed for kunden. Det har ellers ikke altid stået i kortene for værkstedsejer Alex Westphalen, men nu drømmer han ligefrem om det om natten

Egentlig var planen, at han skulle være ingeniør, men næste år kan 40-årige Alex Westphalen fejre 20 år som mekaniker.
“Jeg var stærk i matematik og kemi, så det var det, jeg skulle. Men det var ikke min hylde, så jeg droppede ud. Jeg ville hellere ud at lave noget andet,” fortæller han og tilføjer: “Jeg havde interesse for rallybiler, som min far havde kørt i flere år før mig. Så begyndte jeg at skrue på dem og var servicemand ved DM i nogle år. Der fandt jeg ud af, at jeg gik op i godt håndværk.”
Spørger man ham, er det derfor helt forkert, når man taler om erhvervsuddannelserne og mekanikerfaget som noget, “man bare kan tage.” For ham var det et aktivt tilvalg, og det er det stadig i dag:
“Der er noget nyt hver dag, og især nu hvor der også er elbiler. Jeg bliver ved på grund af udfordringerne, og jeg kan godt vågne klokken to om natten med en løsning på en opgave. Det sker af og til, fordi jeg er så glad for mit arbejde.”
Alex Westphalen startede værkstedet i 2012 hjemme i egen garage, indtil en tidligere værkførerkollega fik nyt job som bilsælger, og opfordrede ham til at gå selvstændig og overtage servicen på deres biler. Så tog det fart, afslører han:
“Jeg fik rigeligt at lave. Og det var nok meget heldigt, for det havde ikke fungeret at skulle blive ved med at stå og lave bilerne ude i garagen, når der kom kulde om vinteren.”
Et kendt ansigt i byen
Værkstedsejeren er så glad for sit fag, at han er ivrig efter at give glæden videre.
“Jeg er stolt af at være med til at uddanne unge samtidig og være en del af deres fremtid. Jeg oplever, at de er glade for at blive udfordret og ikke bare skal skifte et oliefilter. Mit motto er, at du kan lige så godt selv prøve, og så må du spørge om hjælp om fem minutter,” beretter Alex Westphalen.
I det hele taget er han glad for at lære fra sig. Og derfor kommer hans 30 års badmintonerfaring de unge i byen til gavn, da han både er træner og sidder i bestyrelsen i Daugaard Idræt.
“Jeg er også stolt sponsor af skolefodbold, open by night i byen, padel teams og nogle racerbiler, jeg laver. Det betyder meget for mig, og jeg vil gerne bakke op om de unge i byen og hjælpe dem godt på vej.”
“Hvorfor skulle de tro på, at man passer godt på deres bil?”
Hans frivillighed og hjælpsomhed er én ting. Men hvis der er en anden værdi, Alex Westphalen går op i, så er det, at hans værksted er præsentabelt for kunderne.
“Vi har nok det reneste værksted i byen med det pæneste venterum, hvor gulvet bliver vasket hver dag, og hvor vi er pæne i tøjet. Jeg kan ikke have det, hvis man er beskidt i hovedet og går ud til kunden med armene over kors. Hvorfor skulle de så tro på, at man passer godt på deres bil, hvis man ikke passer godt på sig selv og stedet? Det handler om respekt og professionalisme,” fastslår Alex Westphalen.
Og netop dét er årsagen til, at han og de to ansatte er en del af AutoMester og nu bliver AutoMester E+, forklarer han:
“Det er det bedste for både kunderne og mig at være en del af en værkstedskæde, der er seriøs og tænker nyt. Og nu håndterer vi elbiler, affaldssorterer, genanvender materialer og tilbyder specielle dæk til elbiler uden unødvendigt gummisvineri. Det bliver aldrig hundrede procent grønt i vores branche, men vi kan og skal altid gøre noget for at blive bedre.”
Derudover står E+-mærket for øget digitalisering og bekvemmelighed for kunden. Det betyder blandt andet, at værkstedet tilbyder online booking, vejhjælp, mekanikere med den nyeste viden og en kundeklub, hvor man optjener penge til reparation.
“Jeg er konkurrencemenneske og vil gerne have, at vi klarer os godt over hele linjen. Vi lever af at have vores mange loyale kunder, så jeg er glad for, at vi får god kritik. Det vil vi gerne fortsætte med at leve op til, og det kræver, at vi hele tiden udvikler os,” vurderer Alex Westphalen.
AutoMester har en score på 4,9 på Trustpilot og er tre år blevet kåret som Årets Værkstedskæde.
Nøgleord
Kontakter
Lena Britt PedersenMarketing ManagerAutoMester ApS
Tlf:+ 45 63 41 89 88lena.pedersen@automester.dkBilleder
Om AutoMester
AutoMester er Danmarks største værkstedskæde med næsten 400 værksteder. Den prisvindende kæde investerer i grønnere tiltag og nye teknologier, mens de tilbyder service og reparation af alle slags biler - uanset mærke, model og årgang. Fordi det skal være enkelt at være bilejer.
Følg pressemeddelelser fra AutoMester Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra AutoMester Danmark
Bonde Auto har vokseværk: Større lokaler og E+ giver muligheder16.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Bonde Auto er flyttet ind i det gamle Volkswagen-værksted i Haderslev. Det har givet mere plads til at håndtere blandt andet elbiler, erhvervslivet - og så en kendis’ gamle bil
Mangel på mekanikere kræver handling: AutoMester satser på de unge20.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Over 110 lærlinge samles d. 20. maj i Horsens, når AutoMester inviterer deres lærlinge til en hel dag i fællesskabets tegn. “Med vores lærlingenetværk sikrer vi, at vores unge mekanikere får en følelse af, at de aldrig står alene,” lyder det fra AutoMesters kædechef
Tredje generation er grøn: Løgstrup Auto er AutoMester E+12.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når man er tredje generation, kan man let få en berøringsangst af frygt for at ændre ved noget, der er mange følelser omkring. Rasmus Slej Mikkelsen, der ejer Løgstrup Auto, har det lige modsat, nu hvor han er blevet AutoMester E+: “Man skylder næsten at udvikle værkstedet, så det også har en plads i fremtiden”
Blev AutoMester E+ i april - nu strømmer det til med kunder5.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er flere ting, der er med til at sikre succes for Taha Nema og hans værksted TS Autoteknik. Det gælder både hans høje karakterer, hans tommelfingerregler for god service - og sidst men ikke mindst, at han er blevet AutoMester E+. “Jeg kan tydeligt se forskel,” fortæller han
Fra millionordrer til motorhjelm: “Ibo” er stolt værkstedsejer31.3.2025 07:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Det kan umiddelbart være svært for de fleste at forstå, hvorfor man skifter en velbetalt stilling i Novo Nordisk ud med at blive værkstedsejer. Men for 35-årige Ibrahim Ittaouil fra Glostrup handler det om et behov for at skabe med hænderne, kærligheden til det gode håndværk og ikke mindst relationen med de lokale kunder. Det lærte han for alvor, da livet slog fra sig
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum