Planlæg dit elforbrug til de grønne og billige timer
Hold øje med elpriserne, så du kan bruge strømmen, når den er grønnest og billigst, lyder rådet fra energiselskabet OK.

Der bliver flere og flere dage, hvor produktionen af vind- og solenergi dækker en stor andel af energiforbruget i Danmark, og det har afgørende betydning for elpriserne og ikke mindst klimaet. Ifølge Energinet udgjorde vind- og solenergi hele 68 % af det danske energiforbrug i januar 2024 - og det er en rekordhøj andel, der giver anledning til at holde ekstra meget øje med vejret og elpriserne.
"Når vinden blæser, solen skinner, og elforbruget er lavt, er der gode muligheder for at gøre noget godt for klimaet og samtidig spare penge på elregningen. Det handler om at holde øje med, hvornår strømmen er grønnest og billigst, og i videst muligt omfang planlægge sit forbrug derefter,” siger Troels Skipper, OK’s produktchef på el.
I sommermånederne har strømmen oftest været billigst i de lyse dagtimer, hvor solcellerne har haft størst effekt, men nu går vi mørkere dage i møde, og der vil strømmen typisk være billigst efter midnat, når tarifferne og forbruget er på sit laveste.
"Vi oplever, at mange af vores kunder ønsker at følge med i elpriserne, og heldigvis er det også blevet rigtig nemt at følge prisudviklingen direkte fra mobilen og planlægge sit elforbrug mere effektivt," siger Troels Skipper.
Flere energiselskaber tilbyder appløsninger, der giver et præcist overblik over de aktuelle priser time for time. I OK's app ved navn OK Hjem kan kunderne både holde sig opdateret på dagens elpris og se elpriserne op til 35 timer frem.
Her er tre gode huskeregler
- Som hovedregel er det billigt og godt for klimaet at bruge strøm, når der er gunstige vejrforhold i form af meget sol eller vind.
- Hold godt øje med elpriserne - også selvom prisen (afgifter + strømpris) typisk er lavest fra klokken 00.00-06.00 i efterårs- og vintermånederne.
- Vær opmærksom på, at mange netselskaber har indført tidsdifferentierede timetariffer jf. tarifmodel 3.0. Det betyder, at distributionsprisen varierer mere i løbet af døgnet og er højest de tidspunkter på døgnet, hvor der bliver brugt mest strøm, og lavest på de tidspunkter, hvor der bliver brugt mindst. Slå dit postnummer op her og find ud af, om det gør sig gældende for din husstand.
Det er vigtigt at bemærke, at der oveni markedsprisen på strøm kommer elafgift, eltarif, abonnementer, spottillæg, moms og nettarif til dit lokale netselskab.
Nøgleord
Kontakter
Rikke Bue LaumarkKommunikationskonsulent
ribl@ok.dk- OK er et bredt funderet energiselskab for private og erhverv. På hylderne er alt fra brændstof og ladestandere til grøn el og varmepumper.
- OK er desuden en af de største elleverandører i Danmark
- OK a.m.b.a. er et dansk andelsselskab og tæller udover moderselskabet OK datterselskaber som Kamstrup, EnergiData og OK Energiteknik.
- OK omfatter mere end 685 tankstationer, mere end 230 vaskehaller samt mere end 80 Truck Diesel stationer, og OK er således Danmarks største tankstationskæde.
Følg pressemeddelelser fra OK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra OK
OK bliver ladepartner til Sol og Strand3.7.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nyt samarbejde sikrer ladestandere ved størstedelen af Sol og Strands lokalkontorer landet over. Aftalen skal understøtte virksomhedens omstilling til elbiler.
Alt-i-en-løsning til vognmænd: Nyt selskab gør opladning nemmere og billigere3.7.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Energiselskabet OK og to erfarne iværksættere lancerer i fællesskab et nyt selskab med ét klart formål: at gøre det nemt, effektivt og økonomisk attraktivt for transportbranchen at omstille sig til elektrisk drift.
Hedebølger og vindstille vejr sender elpriserne i vejret – op over 6 kroner i aften1.7.2025 09:14:21 CEST | Pressemeddelelse
Skynd dig at få sat vasketøjet over eller opladet elbilen. I dag kan det for alvor betale sig at holde øje med elpriserne og planlægge dit forbrug væk fra de dyreste timer.
Ny ladepark på vej i Sønderjylland30.6.2025 12:12:00 CEST | Pressemeddelelse
OK opfører ny ladepark med lynladere ved Sønderborg. Placeringen tæt på motorvej og trafikknudepunkter skal styrke ladeinfrastrukturen i det sydlige Jylland.
Tyveri af ladekabler eksploderer – OK går til kamp mod kobbertyve30.6.2025 09:54:20 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af stjålne kabler til ladestandere er eksploderet. I år har energiselskabet OK fået stjålet 110 ladekabler – mere end tre gange så mange som hele sidste år. Nu skruer OK op for kampen mod kobbertyve.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum