Affald: Få en god snak ved containeren og bliv bedre til at sortere
Mange kender det sikkert. Fristelsen til lige at tømme sit affald i ”Resten Småt”. Problemet er bare, at det er en rigtig dårlig idé, for op mod 40 pct. af indholdet i containeren på Remmerslund Genbrugsstation er fejlsorteret. Derfor sætter Hedensted Kommune ind med ekstra vejledning i uge 38.

Containeren ’Resten Småt’ på kommunens genbrugsstationer er til resten. Altså i det affald, der er tilbage, efter pladsens brugere har sorteret deres affald.
Dog ryger der ofte mere affald til forbrænding, end hvad der nok egentlig er meningen – eller godt er.
Stikprøver på Remmerslund Genbrugsstation viser, at ca. 40% af indholdet i containeren til forbrænding, ’Resten Småt’, faktisk ikke egnet til forbrænding.
Selvom forbrænding af affald giver el og varme, er det miljø- og klimamæssigt ikke den bedste løsning for håndtering af affaldet. Det er langt bedre at genanvende materialerne.
Fejlsorteringer giver unødig CO2-udledning
Faktisk ville hele 35 pct. af affaldet, som ikke er egnet til forbrænding, kunne genanvendes, herunder især plast, mens 5 pct. ville kræve en anden håndtering, da det kan udlede farlige stoffer ved afbrænding.
- Fejlsortering betyder jo, at vi både destruerer brugbare materialer og udleder unødig CO2, når vi forbrænder eksempelvis plast i stedet for at genanvende det. Når vi brænder brugbare materialer, skal vi bruge ressourcer på at udvinde nye. Det udleder også CO2. Vi har altså meget at spare i forhold til klima og miljø ved at sortere affaldet bedre – og det forsøger vi at optimere gennem styrket vejledning og en god snak på genbrugspladsen, forklarer udvalgsformand for Teknik & Miljø Ove Kjærskov Nielsen (O).
For borgere, der gerne vil have bedre styr på affaldssorteringen er uge 38 altså en god uge at besøge Remmerslund Genbrugsstation på.
Her står både pladspersonalet og vejledere fra JHN Processor klar til at hjælpe ved containeren til ’Resten Småt’.
Det er også muligt at slå op i sorteringsguiden på www.ressourceportal.dk, hvis man er i tvivl om affaldssorteringen. Både på genbrugsstationen og derhjemme.
Kontakter
Ove Kjærskov NielsenFormand for Udvalget for Teknik & Miljø i Hedensted Kommune
Tlf:20 72 66 66Ove.Nielsen@hedensted.dkCecilie Jakobsgaard KvistAntroprolog i Klima, Miljø & Byg, Hedensted Kommune
Tlf:21 74 45 89Cecilie.Jakobsgaard@Hedensted.dkFølg pressemeddelelser fra Hedensted Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hedensted Kommune
Lokaldysten kommer til Hedensted Kommune: Hvilket lokalsamfund bliver det mest aktive?28.8.2025 10:51:10 CEST | Pressemeddelelse
De skal gå, løbe og cykle. Borgerne i Stenderup, Ølsted og Korning kæmper om sejren, når motionseventet "Lokaldysten" kommer til Hedensted Kommune.
Hedensted Kommune og Sydøstjyllands Politi sætter fokus på trafiksikker skolestart8.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tusindvis af lokale skolebørn starter på mandag i skole. I Hedensted Kommune alene starter over 500 børn i skole for allerførste gang. Der skal selvfølgelig være styr på skoletasken og orden i penalhuset. Men trafiksikkerheden skal også være helt i top - især på skolevejene. Derfor deltager Hedensted Kommune igen i den landsdækkende kampagne ”Børn på vej”.
Hedensted Kommune inviterer lodsejere med i grøn omlægningsplan25.6.2025 12:19:22 CEST | Pressemeddelelse
I Hedensted Kommune er arbejdet med at udvikle en ambitiøs omlægningsplan af landbrugsjord, som led i den grønne trepart, klar til næste skridt. Målet er klart: Der skal findes frivillige løsninger, der fremmer både klima, natur og rent drikkevand – i et tæt samarbejde og dialog med lokale lodsejere.
Første spadestik til ny bypark i Hedensted: Trykkeriparken bliver grønt samlingspunkt20.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med støtte fra EU og Nordea-fonden skabes et nyt grønt mødested i Hedensted, hvor natur og byliv forenes til glæde for alle aldersgrupper.
Milliarder af skattekroner på spil: Borgmestre er begejstrede for opgør med skævt fordelingssystem18.6.2025 15:17:02 CEST | Pressemeddelelse
Med et nyt kommissorium sætter Regeringen nu for alvor gang i en længe ventet analyse af det kommunale tilskuds- og udligningssystem. Analysen skal bidrage til at sikre en mere objektiv, gennemskuelig og ikke mindst stabil fordeling af midler mellem kommunerne i Danmark. Det vækker glæde hos borgmestrene i Hedensted, Holstebro, Favrskov og Rebild, der gennem flere år har presset på for et opgør med systemet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum