Lakserytteren sælger luksuslejlighed
5.9.2024 09:37:56 CEST | Boliga | Pressemeddelelse
Den danske influencer har sat sin lejlighed til salg for et stort millionbeløb

Rasmus Kolbe – bedre kendt som "Lakserytteren" – har sat sin Frederiksberg-lejlighed i hjertet af København til salg.
Det skriver Boliga.
Den flotte lejlighed ligger på 4. etage og byder på 82 kvadratmeter, fordelt på tre værelser og en stor altan.
Rasmus Kolbe købte boligen i 2022 for 5.205.000 kroner. Nu er den udbudt til 5.995.000 kroner, så der er mulighed for en boliggevinst på 790.000 kroner.
Ifølge Boliga gives der i gennemsnit 2,4 procent rabat på ejerlejligheder i området, som normalt er til salg i 123 dage.
Hitter blandt de unge
Rasmus Kolbe er en af Danmarks største influencere med tusindvis af følgere på Instagram, TikTok og YouTube. Han startede sin karriere på Snapchat under navnet "Lakserytteren", som siden er blevet hans faste alias.
Kolbe deltog også i "Vild med dans" i 2021.
Nøgleord
Kontakter
Christian Torp YttergrenPR- og kommunikationskonsulent Boliga Gruppen A/S
Tlf:40288065cty@boliga.dkOm Boliga A/S
Boliga.dk er Danmarks største uafhængige boligside. Vi står også bag flere populære online-portaler, herunder DinGeo.dk, Selvsalg.dk, Itvang.dk, Tvangsauktioner.dk og UdenomBanken.dk. Med over 1,9 millioner månedlige brugere tilbyder vi omfattende tjenester til boligkøbere, boligsælgere, mæglere og låntagere i Danmark. Boligas mobilapp hjælper også flere hundredtusinde brugere med at finde drømmeboligen.
Følg pressemeddelelser fra Boliga
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boliga
Kendt skuespiller sætter lejlighed til salg – kan score milliongevinst9.3.2026 10:07:23 CET | Pressemeddelelse
Skuespilleren Lise Baastrup Nielsen har sat sin lejlighed til salg – og der kan være en solid milliongevinst i vente.
Don Ø prøver igen - Strandvejsvilla nu til salg for 45 mio.19.2.2026 10:21:31 CET | Pressemeddelelse
Sidste år blev villaen udbudt til 50 millioner kroner. Siden blev den taget af markedet. Nu er den tilbage – med en udbudspris på 45 millioner kroner. Det skriver Boliga
Boligmarkedet brager – men har du overhovedet tjent en krone på din bolig?19.2.2026 09:59:40 CET | Pressemeddelelse
Boligskatter fylder igen i den politiske debat. Christiansborg taler om stigende boligværdier, friværdier og om, hvorvidt boligejerne skal beskattes hårdere. Det skriver Boliga
Danmarks rigeste rydder op i boligporteføljen9.2.2026 11:09:40 CET | Pressemeddelelse
Boligudbuddet er faldende, men midt i boligmanglen kommer der nu en hjælpende hånd fra nogen af landets rigeste.
Kendt dansk stjernekok kan score kæmpe boliggevinst15.1.2026 09:41:35 CET | Pressemeddelelse
Den kendte danske kok og restauratør Bo Bech har sat sin bolig til salg - og der kan være en markant milliongevinst i vente.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum