Hjemmearbejde er på sit højeste siden corona
4.9.2024 07:00:00 CEST | home a/s | Pressemeddelelse
Flere arbejder nu jævnligt fra hjemmekontoret, men færre gør det ’hyppigt’. Se hvor mange, der har muligheden for ’hjemmekontor’ som et af deres vigtigste krav til et nyt hjem

Ikke siden corona-pandemien lagde gaderne øde og sendte folk hjem, har så mange arbejdet hjemme. Fire ud af ti beskæftigede havde inden for de seneste fire uger haft hjemmearbejde, viser tallene fra Danmarks Statistik fra 2. kvartal af 2024.
Hjemmearbejde er dermed tilbage til det højeste niveau, der blev observeret under COVID-19 i starten af 2021, hvor Danmark var lukket ned, og alle skulle bære mundbind og holde afstand.
I ejendomsmæglerkæden Home, som har set nærmere på tallene, peger man på, at hjemmearbejde ser ud til efterhånden at have fundet et naturligt leje.
- ”Selv om flere nu arbejder jævnligt fra hjemmekontoret, er der færre, der gør det ’hyppigt’. Det vil sige mere end halvdelen af tiden, og det hænger blandt anden sammen med, at flere virksomheder sætter begrænsninger på omfanget af hjemmearbejde, ligesom mange har opdaget værdien af at møde på kontoret og være en del af fællesskabet,” siger boligmarkedsanalytiker i Home, Henrik Hauthorn Jensen.
8 % har arbejdet hjemmefra flere dage, end de har siddet på kontoret, og det er et markant fald siden 2021, hvor næsten hver tredje var mere hjemme end på kontoret.
Tager hensyn til hjemmearbejde
De etablerede mønstre for hjemmearbejde betyder også, at indretningen af boligen nu tager mere hensyn til hjemmearbejdet end tidligere, oplever Homes ejendomsmæglere.
- ”Flere har fået overblik over, hvor meget de egentlig arbejder hjemme, og for mange er det blevet en naturlig del af deres arbejdsliv, så det betyder, at flere har fundet frem til gode måder at indrette hjemmet til ’kontor’ et par dage om ugen,” siger Homes analytiker.
Enten har man typisk fået indrettet et rum, så det er egnet til hjemmekontor, eller man har indrettet et hjørne i boligen, så det egner sig til jævnligt hjemmearbejde.
- ”Ofte handler det jo om at skabe fred og ro – både for en selv til at deltage i teamsmøder og føre telefonsamtaler men også til, at familien ikke bliver forstyrret af hjemmearbejdet,” vurderer Henrik Hauthorn Jensen fra Home.
Boligkøbere lægger vægt på hjemmarbejdsplads
De samme behov har boligkøberne selvfølgelig.
- ”Flere købere er blevet opmærksomme på, om boligen rummer et arbejdsværelse, eller om der er mulighed for at indrette et godt sted at sidde med computer og skærm,” lyder det fra Homes talsperson.
Ca. 7 % af danskerne har ’plads til at arbejde hjemmefra’ som en af de tre vigtigste kvaliteter for et nyt hjem, viser en undersøgelse, som analysevirksomheden YouGov* har gennemført i det årlige Home Flyttebarometer med svar fra ca. 2.000 voksne danskere.
(* mulighed for at vælge op til 3 svarmuligheder)
FAKTA: Hjemmearbejde er mest udbredt i København, færrest i Vestjylland
- Hjemmearbejde er mest udbredt blandt dem, der arbejder i København og Københavns omegn, hvor hhv. 56 % og 51 % har hjemmearbejde.
- Vestjylland har den laveste andel af beskæftigede med hjemmearbejde med 33 %.
- Denne forskel skal ses i lyset af, at de brancher, der har en højere grad af hjemmearbejde, typisk er koncentreret i byerne.
- Det kan også ses i den geografiske fordeling af hjemmearbejde ud fra folks bopæl, hvor beskæftigede, der bor i København og Nordsjælland, topper listen.
Kilde: Danmarks Statistik
Kontakter
Henrik Hauthorn JensenTalsperson - presseservice & analyse. Senior kommunikationskonsulent
Tlf:2043 3514hehj@home.dkMichael DalsagerTalsperson - senior kommunikationskonsulent - presseservice & analyse
Tlf:2043 3614mida@home.dkBilleder

Om home
home-kæden - kort fortalt
home er ejendomsmæglerkæde for Danske Bank-koncernen og et 100 % ejet datterselskab af Realkredit Danmark.
Det er homes mission at være ejendomsmægler for alle, der flytter.
I home hjælper vi dig godt på plads i boliglivet.
- home er landets mest kendte ejendomsmæglerkæde*
- home blev stiftet den 1. august 1989
- home omsætter årligt boliger for en værdi af 30-35 mia. kr.**
- home har ca. 870 ansatte
- home er en franchise-kæde
- home har ca. 120 franchisetagere
- home har 185 home-butikker fordelt over hele landet**
- homes ejendomsmæglere formidler også lejeboliger
- home har særligt uddannede køberrådgivere
- home har tre servicecentre, hvor specialister klarer alt papirarbejdet i handlen
Find nærmeste home-forretning her, eller ring på tlf. 8615 4300.
Kom godt hjem!
* Kilde: Analyseinstituttet YouGov, brandtracking.
** 2023.

Følg pressemeddelelser fra home a/s
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra home a/s
Derfor skal du ikke sælge din bolig efter landsgennemsnittet3.7.2026 10:37:22 CEST | Pressemeddelelse
Huspriserne stiger, og der er fortsat god aktivitet på boligmarkedet. Men nye tal fra homes Boligbrief viser også, hvorfor boligsælgere får mest ud af at se på det lokale marked, når salgsprisen skal fastsættes.
Lejlighedsmarkedet er gået på sommerferie, mens sommerhusene holder varmen3.7.2026 10:16:27 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren har endelig ramt Danmark, og det kan mærkes på boligmarkedet. Nye tal fra homes Boligbrief for juni 2026 viser, at aktiviteten på lejlighedsmarkedet er kølet af fra maj til juni, hvor fremvisninger af ejerlejligheder faldt med 5,9 % og salg med 0,9 %.
home lancerer specialiseret afdeling for projektsalg og udlejning2.7.2026 08:45:14 CEST | Pressemeddelelse
Med home Projekt København samler ejendomsmæglerkæden projektsalg og projektudlejning i én specialiseret afdeling. Ambitionen er at rådgive bygherrer, udviklere og investorer tidligere i processen med afsæt i data, AI og erfaringer fra tusindvis af boliger.
Succesfuld mæglerduo starter ny butik i Sydhavnen1.7.2026 11:06:37 CEST | Pressemeddelelse
Efter 7,5 år med vækst på Vesterbro, i Carlsberg Byen, Indre By og Christianshavn udvider Jonas Lohmann Poulsen og Farhad Khamseh nu med home-butikken i København SV. Her vil de bygge videre på den kultur, der har gjort deres forretninger til nogle af hovedstadens mest handlende mæglerforretninger.
Fuld fart på forsommeren: Køberne står i kø til villaer og lejligheder12.6.2026 12:34:33 CEST | Pressemeddelelse
Markedet for villaer, rækkehuse og lejligheder summer af aktivitet. Nye tal fra home Boligbrief viser, at fremvisninger af villaer og rækkehuse steg med 2,5 % fra april til maj, mens ejerlejligheder fortsat tiltrækker stor interesse. Samtidig følger priserne med opad; huspriserne steg i maj med 0,7 %, og lejlighedspriserne med 1,5 % sammenlignet med april.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum