Kasper Holten iscenesætter moderne mesterværk
Manfred Trojahns opera Orest, der har gået sin sejrsgang på flere af verdens største scener, kan nu for første gang opleves i Danmark - på Det Kongelige Teater.

Udgangspunktet er kendt fra de store græske tragedier - et blodigt hævnorgie har fundet sted. Orest har dræbt sin mor og hendes elsker som hævn for mordet på hans far. Nu sidder Orest uhjælpeligt fast i sin skyld og er fanget i en situation, hvor vold avler vold.
Operaen Orest åbner med et skrig, der anslår den voldsomme historie om mennesker fastlåst i en uendelig spiral af hævn. Teaterchef Kasper Holten er tilbage i rollen som iscenesætter og fortolker Manfred Trojahns stærke, moderne opera fra 2011, og teatrets nytiltrådte chefdirigent, Marie Jacquot, giver liv til musikkens mange intense og dramatiske klange.
”De antikke, græske tragedier er ekstremt relevante for os moderne mennesker. De er som et spejl, vi kan holde op for os selv. Men i Orest er det et knust spejl - at være sammen med personerne i Trojahns Orest er som at være i en klaustrofobisk tilstand af traumer, der ikke vil forløses. Orest er dog først og fremmest en fortælling om, at det er muligt for os mennesker at bryde med de mønstre, vi er låst fast i og vælge en anden vej,” fortæller Kasper Holten.
Orest har musik og tekst af den tyske multikunstner Manfred Trojahn, der er en af vor tids største operakomponister. Nu er der for første gang mulighed for at opleve en af hans operaer i Danmark. Orest tager fat, hvor Richard Strauss’ Elektra, der blev opført på Det Kongelige Teater sidste år, slutter. Det gælder handlingen, der følger den antikke fortælling om Orests skæbne, efter at han slog sin mor ihjel. Det gælder også musikken, der på flere måder er en videreudvikling af Strauss’ ekspressionistiske tonesprog med et udtryk fra voldsomme orkesterklange til intime øjeblikke.
Den tyske heltebaryton Christoph Pohl er Orest, og han er flankeret af Den Kongelige Operas solister Elisabeth Jansson som Elektra og Gert Henning-Jensen som Menelaos.
Orest havde urpremiere i 2011 og var bestilt af Den hollandske Nationalopera. Siden er Orest blevet opført på flere af verdens førende operascener – og nu i København. Operaen er blevet hyldet for sit dramatiske udtryk og for sit budskab om menneskers mulighed for at bryde med sin arv. Orest blev kåret som årets uropførelse af det toneangivende, tyske operatidsskrift Opernwelt i 2012.
Orest opføres på tysk med danske overtekster.
Orest | Premiere | Gamle Scene | 19. september – 5. oktober 2024
Læs mere om Orest HER
Nøgleord
Kontakter
Louise PedersenPR- og presseansvarlig. opera og koncerter
Tlf:+45 40 53 00 35lope@kglteater.dkBilleder
Links
Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Bournonville åbner ballet28.4.2025 11:57:41 CEST | Pressemeddelelse
Bournonville-balletterne "La Ventana" og "Kermessen i Brügge" markerer begyndelsen på sæson 25/26 på Det Kongelige Teater – og bliver et levende indspark i debatten om dansk kulturarv og identitet som en del af UNESCOS immaterielle kulturarv.
Det er i Dyrehaven, det sner25.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dyrehaven bliver til sommer forvandlet til et magisk vinterlandskab, når Kim Fupz Aakeson gendigter H.C. Andersens eventyr Snedronningen til en spektakulær fortælling om venskab og at gå gennem ild og vand for den, man elsker. I front står Mille Hoffmeyer Lehfeldt som den iskølige snedronning.
Vivaldi får operadebut på Det Kongelige Teater (ny med rettelse)14.4.2025 08:15:25 CEST | Pressemeddelelse
For første gang nogensinde opfører Det Kongelige Teater en opera af Vivaldi. På scenen til operaen Griselda står stærke, internationale baroksolister ledsaget af barokensemblet Concerto Copenhagen. Operaen opføres på Det Kongelige Teaters Gamle Scene.
Barrison-feberen smitter igen i nyskrevet, dansk musical11.4.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I 1890'erne forførte og forargede fem danske søstre Europa med tvetydige sange, vovet dans og høj cigarføring – og blev symboler for en ny, kvindefrigørende tid. Nu vækker Det Kongelige Teater de skandaløse Barrison Sisters til live igen i et festfyrværkeri af en musical baseret på den virkelige historie om de banebrydende varietéstjerner, der brød grænserne for, hvad kvinder må.
Publikumsfavoritten Den glade enke 2.0 vender tilbage1.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kasper Holten og Adam Prices anmelderroste gendigtning af Lehárs operette er en morsom og musikalsk kommentar til kulturlivets udfordringer – og nu kan den igen opleves i Operaen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum