Lidl bliver officiel partner af UEFA Europa League og UEFA Conference League
Lidl fortsætter deres vellykkede “We´re on your team”-kampagne som Official Fresh Fruit Partner af UEFA Europa League og UEFA Conference League. Ved at tilbyde oplevelser som muligheden for at være en del af Lidl Kids Team vil Lidl inspirere flere børn i hele Europa til at være aktive – og dermed inspirere til en sundere livsstil.

Lidl er begejstret for at kunne annoncere, at de er blevet officiel partner af UEFA Europa League™ og UEFA Conference League™. Partnerskaberne løber i tre år fra 2024 til 2027.
Sport er en vigtig del af Lidls langsigtede engagement i sundhed og sund kost. Som dagligvarekæde ved Lidl, hvor vigtig sund ernæring er for alles sundhed. Samtidig anerkender Lidl også, at en sund livsstil inkluderer motion. Lidl folder samarbejdet ud under sloganet ”We´re on your team” som Official Fresh Fruit Partner med fokus på frisk frugt og grønt for begge turneringer. Her vil Lidl være til stede i hele fanrejsen – lige fra tv-reklamer i forbindelse med kampe til synlighed på stadion.
Lidl Kids Team over hele Europa
Gennem det nye partnerskab vil Lidl tage sit Lidl Kids Team og udbrede det til de 30 europæiske Lidl-lande. Lidl Kids Team er et eksklusivt program, der er oprettet gennem partnerskabet med UEFA Europa League™ og UEFA Conference League™, hvor børn i alderen seks til ti år kan få den unikke oplevelse at blive indløbsbarn i en af turneringernes kampe.
Ved at tilbyde oplevelser som muligheden for at være en del af Lidl Kids Team, vil Lidl hjælpe med at inspirere flere børn i hele Europa til at være aktive – og dermed inspirere til en sundere livsstil.
Det mest synlige brand ved UEFA EURO 2024
Ifølge undersøgelser fra YouGov* var Lidl den mest bemærkede brandpartner under turneringen, hvor over halvdelen (58 %) af UEFA EURO 2024™-seerne anerkendte Lidl som turneringspartner efter turneringen før enhver anden partner, en stigning på 32 % fra før turneringen (den største stigning for enhver turneringspartner). Den samme undersøgelse tyder på, at Lidl var et af de mest anerkendte mærker fra turneringen, hvor 39 % af seerne kunne navngive mærket efter turneringen.
Ifølge Lidl er de tal et udtryk for et succesfuldt partnerskab, hvor man formåede at engagere sig med over 16 millioner brugere under turneringen gennem Lidl Plus-appen og gennem uddelte frugtbægre til fodboldfans, hvor der blev uddelt 91 tons frugt.
CEO i Lidl Danmark, Jens Stratmann siger i den forbindelse: "Vi er begejstrede for at være officiel partner af UEFA Europa League™ og UEFA Conference League™ for 2024 – 2027. Her i Danmark ønsker vi at bygge videre på den eksisterende interesse for disse turneringer og bruge den interesse til at inspirere og fremme en sund og aktiv livsstil for alle."
Fakta
-
Lidl udvider sin portefølje af fodboldpartnerskaber ved at blive officiel partner af to UEFA-klubturneringer: UEFA Europa League™ og UEFA Conference League™. Partnerskaberne løber frem til sæsonen 2026/27 med fokus på frisk frugt og promovering af sund ernæring.
-
Som en del af partnerskabet vil Lidl udvide sin Lidl Kids Team-aktivering til alle Lidls europæiske markeder, som dermed giver 12.364 børn muligheden for at blive officiel spiller-maskot.
-
Partnerskabet bygger videre på et succesfuld UEFA EURO 2024-partnerskab, hvor Lidl ifølge en undersøgelse fra YouGov var den mest synlige brandpartner i hele turneringen.
*YouGov Research quoted by SportBusiness - Euro 2024 sponsorship pays dividends for Lidl | SportBusiness
Om UEFA
UEFA er styringsorganet for europæisk fodbold og en non-profit organisation der støtter og sikrer, at verdens mest populære sport fortsat trives på alle niveauer i sine 55 medlemsforbund. Som en del af sit engagement investerer UEFA 97% af sine indtægter i fodboldrelaterede aktiviteter, projekter og initiativer, der sikrer den fortsatte udvikling af både herre- og dameprofessionel fodbold samt ungdoms-, græsrods- og futsalaktiviteter.
Guy-Laurent Epstein, UEFA’s marketingdirektør, siger: "Vi er glade for at bygge videre på vores succesfulde partnerskab med Lidl under UEFA EURO 2024 denne sommer, da vi byder dem velkommen som en officiel global sponsor af UEFA Europa League og UEFA Conference League. Lidl er en af de førende fødevareforhandlere i Europa, med en betydelig international tilstedeværelse, og vi er spændte på at fortsætte samarbejdet og bringe dynamikken og livligheden i europæisk fodbold til endnu flere fans. Sammen ser vi frem til at skabe en positiv social indvirkning gennem fodboldens kraft."
Nøgleord
Kontakter
Thomas SejersenPresseansvarlig - Lidl
Tlf:76 35 00 10presse@lidl.dkOm Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem vores effektive processer og det tillidsfulde samarbejde med vores partnere garanterer vi et fremragende forhold mellem kvalitet og pris og et velgennemtænkt vareudbud. Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 162 butikker.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Torsdag den 6. november åbner Tobias ny Lidl-butik i Ringsted: Vi vil være de billigste24.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl slår torsdag den 6. november dørene op til en ny, topmoderne butik på Klosterparks Allé i Ringsted. Her lover butikschef, Tobias Viktor Torp Lubrin, lave priser, høj kvalitet og et engageret medarbejderteam, der står klar til at møde kunderne med smil og god energi.
Lidl styrker sit engagement i kvindefodbold med forlængelse UEFA-partnerskab indtil 203023.10.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl forlænger sit UEFA-partnerskab og fortsætter sin igangværende rejse med UEFA's kvindelandshold frem til 2030. Det udvidede partnerskab omfatter UEFA Women's EURO 2029, the Women’s European Qualifiers 2028/29 og UEFA Women's Nations League 2025, 2027 og 2029.
Det betaler sig at handle i Lidl: Vinder Avisen Danmarks pristjek og sænker samtidig priserne på over 100 hverdagsvarer10.10.2025 10:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidls budskab, om at det betaler sig at gøre sine indkøb hos dem, beviser sig i virkeligheden. I Avisen Danmarks store pristjek løber dagligvarekæden nemlig med sejren. Pristjekket er foretaget inden Lidl torsdag d. 9. oktober sænkede prisen på over 100 hverdagsprodukter.
Lidl gør hverdagen billigere for forbrugerne: Sænker prisen på over 100 hverdagsprodukter9.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra torsdag tilbyder Lidl over 100 hverdagsvarer til nye, lave priser. Det er nogle af de mest solgte produkter som smør, kød, kaffe, rugbrød og toiletpapir, der nu bliver sat ned i dagligvarekædens butikker. Kunderne skal have en billigere hverdagsindkøbsvogn, når de handler i Lidl de næste mange måneder.
Lidl Danmark slutter sig til Forebyggelsesalliancen for fremtidens sundhed2.10.2025 12:48:42 CEST | Pressemeddelelse
Dagligvarekæden Lidl har taget endnu et vigtigt skridt mod at fremme sundhed og forebyggelse i Danmark ved at indtræde i Forebyggelsesalliancen for fremtidens sundhed – og det som den første dagligvarekæde. Med sit engagement ønsker dagligvarekæden at bidrage til den nationale forebyggelsesindsats og styrke folkesundheden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum