Kampagne skal gøre op med farlig misforståelse hos trafikanter
2.9.2024 06:00:00 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
En ny kampagne fra Vejdirektoratet skal gøre trafikanterne opmærksomme på, at hastighedsgrænsen lige så meget er for deres egen sikkerhed som for vejarbejdernes.

Opdateret 2. september kl. 14.10 med citat fra transportministeren.
I en rundspørge, som Verian har foretaget for Vejdirektoratet, svarer 90 procent af bilisterne, at de overholder den skiltede hastighedsgrænse ved vejarbejder, mens 65 procent svarer, at de viser ekstra hensyn til vejarbejderne.
Men faktisk er det slet ikke vejarbejderne, der er i størst risiko for at komme til skade ved trafikuheld i forbindelse med vejarbejde – det er nemlig trafikanterne selv.
”Det er selvfølgelig meget positivt, at de fleste bilister er opmærksomme på at passe på vejarbejderne. Samtidig oplever vi dog også, at nogle bilister har svært ved at se, hvorfor hastighedsgrænsen ved et vejarbejde så også skal gælde, når der ikke er vejarbejdere til stede. Men det er vigtigt at forstå, at hastighedsnedsættelsen lige så meget er for trafikanternes egen skyld som for vejarbejdernes,” fortæller afdelingsleder Marianne Foldberg Steffensen fra Vejdirektoratet.
Hastighedsgrænser er ikke for sjov
Derfor lancerer Vejdirektoratet nu kampagnen ”Kør forsigtigt ved vejarbejde”, der skal minde trafikanterne om, at hastighedsgrænserne ikke bare er for sjov.
"Vores veje er indrettet til de tilladte hastighedsgrænser, men når eksempelvis en kørebane er spærret af et vejarbejde og hastighedsgrænsen bliver sat ned, er det afgørende for sikkerheden - for både bilister og dem, der udfører vejarbejdet - at de nedsatte hastigheder bliver overholdt. En oplysningskampagne kan forhåbentlig medføre færre ulykker i forbindelse med vejarbejderne," siger transportminister Thomas Danielsen.
Der er nemlig som regel flere grunde til, at hastighedsgrænsen bliver sænket ved et vejarbejde. Vejens forløb kan være ændret, vejbanerne kan være gjort smallere end normalt, eller der kan være tunge maskiner placeret tæt på kørebanen. Alt sammen ting, der gør, at vejen ikke egner sig til de normalt højere hastighedsgrænser.
”Det er en farlig misforståelse, at hastighedsgrænsen kun er sat ned for vejarbejdernes sikkerhed, for det er faktisk i langt de fleste tilfælde bilisterne, der kommer til skade i trafikuheld ved vejarbejder,” siger Marianne Foldberg Steffensen.
377 uheld ved vejarbejder sidste år
Ulykkesstatistikkerne viser også tydeligt, at det er vigtigt at køre forsigtigt ved et vejarbejde. I 2023 var der 377 trafikuheld i forbindelse med vejarbejder, og 51 af disse uheld var med personskade. Hertil kommer, at trafikuheldene ofte skaber lange køer og forsinkelser, der påvirker mange andre trafikanter og koster samfundet penge.
”Desuden skal man huske, at der er dobbelt bødetakst, hvis man kører for hurtigt ved et vejarbejde. Så selv når det ikke går galt, kan det altså stadig blive en dyr omgang,” siger Marianne Foldberg Steffensen.
Nøgleord
Kontakter
Marianne Foldberg SteffensenAfdelingslederVejdirektoratet
Tlf:22 38 32 22mast@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Reparation af fuge på Vejlefjordbroen hen over weekenden20.2.2026 12:00:09 CET | Nyhed
Der er opstået en akut skade på en fuge på Vejlefjordbroen, og Vejdirektoratet skal reparere fugen i motorvejens sydgående spor hen over weekenden. Arbejdet bliver udført som natarbejde mellem i dag - fredag den 20. februar - og mandag den 23. februar for at genere trafikanterne mindst muligt.
Vejdirektoratet laver boringer mellem Ålbæk og Skagen19.2.2026 13:41:13 CET | Pressemeddelelse
De geotekniske undersøgelser forud for udbygningen af vejen mellem Ålbæk og Skagen igangsættes denne uge.
8 millioner kubikmeter jord danner fundamentet for ny jernbane på Vestfyn19.2.2026 12:56:08 CET | Pressemeddelelse
Når man bygger en højhastighedsbane, begynder arbejdet ikke med skinner og tog. Det begynder i jorden.
Kom til informationsmøde om ny motorvej mellem Billund til Give19.2.2026 10:43:32 CET | Presseinvitation
Efter Folketingets vedtagelse af Midtjyske Motorvej inviterer Vejdirektoratet til informationsmøde om den kommende motorvej mellem Billund og Give. Mødet finder sted mandag den 9. marts klokken 16-19 og kan desuden følges online.
Nye veje ved E45 Aarhus Nord – Trafikanter skal køre modsat det de plejer17.2.2026 14:49:52 CET | Pressemeddelelse
Onsdag morgen den 18. februar åbner Vejdirektoratet nye motorvejsramper i nordgående retning på E45 Østjyske Motorvej ved Motorvejskryds Aarhus N. Fremover skal trafikanter køre modsat, end hvad de plejer, for at komme mod henholdsvis Djurslandsmotorvejen og <46> Hinnerup.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum