Få din egen elefant - auktionen er åben
30.8.2024 14:02:19 CEST | Psykiatrifonden | Pressemeddelelse
Drømmer du om at eje en af de 30 elefanter, der har stået rundt omkring i Aarhus hele sommeren? Kunstværkerne bliver solgt på auktion til fordel for Psykiatrifondens arbejde, og du kan byde online allerede nu.

Privatperson, virksomhed, forening, skole eller noget helt femte - alle har nu mulighed for at få deres helt egen elefant.
De 30 elefanter, der har stået rundt omkring i Aarhus hele sommeren, er unikke kunstværker skabt af både nationale og internationale kunstnere. De er en del af Psykiatrifondens event ’Find elefanten – Oplev Aarhus’. Essensen af eventet er udtrykket 'elefanten i rummet ' - det, der fylder, men som vi ikke taler om. Her handler det om psykisk sygdom.
Vær med allerede nu
Nu er onlineauktionen åben, og selvom liveauktionen først finder sted den 10. september i Hermans i Tivoli Friheden, kan du allerede nu lægge et bud på elefanterne hjemme fra stuen.
Ved selve auktionen er det auktionarius Peter Beck fra Bruun Rasmussen Kunstauktioner, der styrer slaget og hammeren. Han tager bud både fra salen og fra dem, der er med online. På auktionsaftenen kan de, der allerede er med online, nemlig byde med på lige vilkår med dem i salen.
”Hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner er vi glade for at kunne hjælpe med afviklingen af auktionen over de farverige elefanter, der med hver deres unikke udtryk vidner om livsbekræftende, kunstnerisk kreativitet og mangfoldighed. Vi håber på stor interesse, og at mange bydere vil støtte op om Psykiatrifondens vigtige arbejde,” siger Peter Beck.
Stor opbakning til projektet
Hele sommeren har mange mennesker været på elefantjagt overalt i Smilets by, og de har fundet skulpturer over 24.000 gange i ’Find elefanten’-appen. Tusindvis af de særlige elefant-bykort er foldet ud, og traveskoene, løbeskoene eller cyklen fundet frem for at finde elefanterne, hvor de gemte sig. I appen kunne man følge hvert eneste skridt, og de, der slog skridttælleren til, gik mere end 11 millioner skridt.
”Vi er meget glade for den begejstring, elefanterne har skabt i hele Aarhus. Og vi har fået mange positive beskeder om budskabet om ’elefanten i rummet’ - at tale åbent om psykisk sygdom, svære tanker og følelser. Det kan de fleste af os relatere til i vores familier, skoler og på vores arbejdspladser. Det er kernen i ’Find elefanten - oplev Aarhus’. Nu skal elefanterne have nye hjem og sikre bedre muligheder for alle, der bliver ramt af psykisk sygdom. Vi glæder os og håber, at mange, både private og virksomheder, i Aarhus og længere væk vil være med,” siger Marianne Skjold, direktør i Psykiatrifonden.
Sådan gør du
Alle penge fra auktionen går til Psykiatrifondens arbejde med at skabe et bedre liv for mennesker med psykisk sygdom.
Hvis du gerne vil deltage online eller ved liveauktionen, eller bare følge med i, hvordan det går elefanterne, kan du melde dig til på findelefanten.dk/auktion/
Der kan du også læse endnu mere om onlineauktion, liveauktion og meget andet. Følg også med på Instagram på @findelefanten.
Nøgleord
Kontakter
Sarah BossPressechef
Tlf:23712688scb@psykiatrifonden.dkBilleder






Links
Følg pressemeddelelser fra Psykiatrifonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Psykiatrifonden
Psykiatrifonden: I debatten om sundhedsforsikringer i psykiatrien må vi have øjet på bolden19.3.2026 14:42:24 CET | Pressemeddelelse
De lange ventetider til udredning i børne- og ungdomspsykiatrien er uacceptable, mener Psykiatrifonden. Derfor er debatten om ulighed i behandling i psykiatrien vigtig. "Men vi bliver nødt til at løfte debatten op på et højere plan. Vi må ikke glemme det langsigtede mål om at genopbygge psykiatrien, selvom situationen kalder på handling nu og her," siger direktør Marianne Skjold som kommentar til dagens debat om sundhedsforsikringer.
Psykiatrifonden: Familier presset helt ud til kanten - ja tak til milliard til børne- og ungdomspsykiatrien16.3.2026 11:17:14 CET | Pressemeddelelse
Psykiatrifonden hilser statsminister Mette Frederiksens melding om en milliard kroner til børne- og ungdomspsykiatrien velkommen. Direktør Marianne Skjold peger på en række løsninger og ser frem til at drøfte dem med Mette Frederiksen.
Anne Lindhardt er nyt æresmedlem af Dansk Psykiatrisk Selskab16.3.2026 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Speciallæge i psykiatri Anne Lindhardt er nu æresmedlem af Dansk Psykiatrisk Selskab. Det sker på baggrund af et langt arbejdsliv, hvor hun har sat et tydeligt præg på psykiatrien i Danmark og på behandlingen af mennesker med psykiske lidelser.
Historisk ringe tal for udredning: Børneliv går i stå, og familier går i stykker13.3.2026 12:41:14 CET | Pressemeddelelse
Kun 16 procent af de børn, der har brug for hjælp i børne- og ungdomspsykiatrien, blev udredt til tiden i 2025. Det viser nye tal fra Sundhedsdatabanken. Loven siger, at det skal ske inden for 30 dage, men reelt går der i gennemsnit 163 dage. Tallene markerer endnu et lavpunkt. Psykiatrifonden anerkender, at man forsøger at rette op, men der er lang vej endnu. “Imens går børneliv i stå, og familier går i stykker,” siger direktør Marianne Skjold.
Ny national sundhedsprofil understreger behov for flere psykiatriplaner5.3.2026 11:50:41 CET | Pressemeddelelse
Danskernes mentale trivsel er under pres. Flere oplever stress, søvnbesvær og mistrivsel. Samtidig er den sociale ulighed i sundhed fortsat tydelig. Det viser Den Nationale Sundhedsprofil, som blev offentliggjort i dag. “Det understreger, hvor central, mental sundhed er på alle politikområder og for hele velfærdssamfundet. Derfor skal vi være indstillet på flere psykiatriplaner og langsigtede investeringer i mange år,” mener Psykiatrifondens direktør Marianne Skjold.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum