Psykiatrifonden

Få din egen elefant - auktionen er åben

30.8.2024 14:02:19 CEST | Psykiatrifonden | Pressemeddelelse

Del

Drømmer du om at eje en af de 30 elefanter, der har stået rundt omkring i Aarhus hele sommeren? Kunstværkerne bliver solgt på auktion til fordel for Psykiatrifondens arbejde, og du kan byde online allerede nu.

Tre dekorerede elefantfigurer på linje på en plads i Aarhus
Elefanterne er kunstværker. Og så er de en vigtig påmindelse til os alle om at tale åbent om psykisk sygdom. Foto: Psykiatrifonden

Privatperson, virksomhed, forening, skole eller noget helt femte - alle har nu mulighed for at få deres helt egen elefant.

De 30 elefanter, der har stået rundt omkring i Aarhus hele sommeren, er unikke kunstværker skabt af både nationale og internationale kunstnere. De er en del af Psykiatrifondens event ’Find elefanten – Oplev Aarhus’. Essensen af eventet er udtrykket 'elefanten i rummet ' - det, der fylder, men som vi ikke taler om. Her handler det om psykisk sygdom.

Vær med allerede nu
Nu er onlineauktionen åben, og selvom liveauktionen først finder sted den 10. september i Hermans i Tivoli Friheden, kan du allerede nu lægge et bud på elefanterne hjemme fra stuen.

Ved selve auktionen er det auktionarius Peter Beck fra Bruun Rasmussen Kunstauktioner, der styrer slaget og hammeren. Han tager bud både fra salen og fra dem, der er med online. På auktionsaftenen kan de, der allerede er med online, nemlig byde med på lige vilkår med dem i salen.

”Hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner er vi glade for at kunne hjælpe med afviklingen af auktionen over de farverige elefanter, der med hver deres unikke udtryk vidner om livsbekræftende, kunstnerisk kreativitet og mangfoldighed. Vi håber på stor interesse, og at mange bydere vil støtte op om Psykiatrifondens vigtige arbejde,” siger Peter Beck.

Stor opbakning til projektet
Hele sommeren har mange mennesker været på elefantjagt overalt i Smilets by, og de har fundet skulpturer over 24.000 gange i ’Find elefanten’-appen. Tusindvis af de særlige elefant-bykort er foldet ud, og traveskoene, løbeskoene eller cyklen fundet frem for at finde elefanterne, hvor de gemte sig. I appen kunne man følge hvert eneste skridt, og de, der slog skridttælleren til, gik mere end 11 millioner skridt.

”Vi er meget glade for den begejstring, elefanterne har skabt i hele Aarhus. Og vi har fået mange positive beskeder om budskabet om ’elefanten i rummet’ - at tale åbent om psykisk sygdom, svære tanker og følelser. Det kan de fleste af os relatere til i vores familier, skoler og på vores arbejdspladser. Det er kernen i ’Find elefanten - oplev Aarhus’. Nu skal elefanterne have nye hjem og sikre bedre muligheder for alle, der bliver ramt af psykisk sygdom. Vi glæder os og håber, at mange, både private og virksomheder, i Aarhus og længere væk vil være med,” siger Marianne Skjold, direktør i Psykiatrifonden.

Sådan gør du
Alle penge fra auktionen går til Psykiatrifondens arbejde med at skabe et bedre liv for mennesker med psykisk sygdom.

Hvis du gerne vil deltage online eller ved liveauktionen, eller bare følge med i, hvordan det går elefanterne, kan du melde dig til på findelefanten.dk/auktion/

Der kan du også læse endnu mere om onlineauktion, liveauktion og meget andet. Følg også med på Instagram på @findelefanten.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Billedet er uploadet til 'Find elefanten's app af besøgende. Elefant: 'Cambodia fauna 1' af Peter Birk
Billedet er uploadet til 'Find elefanten's app af besøgende. Elefant: 'Cambodia fauna 1' af Peter Birk
Psykiatrifonden
Download
Billedet er uploadet til 'Find elefanten's app af besøgende. Elefant: 'So below' af Björk Hijoort
Billedet er uploadet til 'Find elefanten's app af besøgende. Elefant: 'So below' af Björk Hijoort
Psykiatrifonden
Download
Billedet er uploadet til 'Find elefanten's app af besøgende. Elefant: 'Giga 1' af Wuper Kec
Billedet er uploadet til 'Find elefanten's app af besøgende. Elefant: 'Giga 1' af Wuper Kec
Psykiatrifonden
Download
'Elefanten, der drømte den var en sommerfugl' af Hans Krull (tv.), 'Giga I' af Wuper Kec (m.) og 'We all alone, together' af Mads Edinger (th.)
'Elefanten, der drømte den var en sommerfugl' af Hans Krull (tv.), 'Giga I' af Wuper Kec (m.) og 'We all alone, together' af Mads Edinger (th.)
Psykiatrifonden
Download
Billedet er uploadet til 'Find elefanten's app af besøgende. Elefant: 'Tennessee Moon' af Mormor
Billedet er uploadet til 'Find elefanten's app af besøgende. Elefant: 'Tennessee Moon' af Mormor
Psykiatrifonden
Download
Billedet er uploadet til 'Find elefanten's app af besøgende. Elefant: 'Citta' af Line Holtegaard
Billedet er uploadet til 'Find elefanten's app af besøgende. Elefant: 'Citta' af Line Holtegaard
Psykiatrifonden
Download

Links

Følg pressemeddelelser fra Psykiatrifonden

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Psykiatrifonden

Psykiatrifonden: I debatten om sundhedsforsikringer i psykiatrien må vi have øjet på bolden19.3.2026 14:42:24 CET | Pressemeddelelse

De lange ventetider til udredning i børne- og ungdomspsykiatrien er uacceptable, mener Psykiatrifonden. Derfor er debatten om ulighed i behandling i psykiatrien vigtig. "Men vi bliver nødt til at løfte debatten op på et højere plan. Vi må ikke glemme det langsigtede mål om at genopbygge psykiatrien, selvom situationen kalder på handling nu og her," siger direktør Marianne Skjold som kommentar til dagens debat om sundhedsforsikringer.

Historisk ringe tal for udredning: Børneliv går i stå, og familier går i stykker13.3.2026 12:41:14 CET | Pressemeddelelse

Kun 16 procent af de børn, der har brug for hjælp i børne- og ungdomspsykiatrien, blev udredt til tiden i 2025. Det viser nye tal fra Sundhedsdatabanken. Loven siger, at det skal ske inden for 30 dage, men reelt går der i gennemsnit 163 dage. Tallene markerer endnu et lavpunkt. Psykiatrifonden anerkender, at man forsøger at rette op, men der er lang vej endnu. “Imens går børneliv i stå, og familier går i stykker,” siger direktør Marianne Skjold.

Ny national sundhedsprofil understreger behov for flere psykiatriplaner5.3.2026 11:50:41 CET | Pressemeddelelse

Danskernes mentale trivsel er under pres. Flere oplever stress, søvnbesvær og mistrivsel. Samtidig er den sociale ulighed i sundhed fortsat tydelig. Det viser Den Nationale Sundhedsprofil, som blev offentliggjort i dag. “Det understreger, hvor central, mental sundhed er på alle politikområder og for hele velfærdssamfundet. Derfor skal vi være indstillet på flere psykiatriplaner og langsigtede investeringer i mange år,” mener Psykiatrifondens direktør Marianne Skjold.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye