ATP opnår 3 milliarder i afkast efter første halvår
Høje afkast på aktier og stigende renter gav ATP et afkast på investeringsporteføljen på 3,3 mia. kr. i årets første seks måneder.

Første halvdel af 2024 har været kendetegnet af stigende aktiekurser og ditto renter på obligationsmarkederne. Det gav i ATP et investeringsafkast på 3 pct. i investeringsporteføljen, som er ATP’s reserver.
”Vi leverer samlet set et forventeligt resultat i første halvår. Afkastet på aktier har på den ene side været meget tilfredsstillende. Omvendt har de stigende renter betydet et tab på vores obligationer. Begge ting afspejler sig i resultatet, som jeg vil betegne som forventeligt og alt i alt acceptabelt set i lyset af markedsudviklingen,” siger adm. direktør i ATP Martin Præstegaard.
ATP skal sikre udbetalingen af livslange og garanterede pensioner til alle vores medlemmer. Derfor afdækker vi renterisikoen på pensionerne, hvilket også i første halvår 2024 virkede efter hensigten.
Investeringsporteføljen gav i perioden et afkast før omkostninger og skat på 3,3 mia. kr., som efter omkostninger svarer til 3 pct. i forhold til bonuspotentialet. De største positive bidrag kom fra investeringer i danske og udenlandske aktier, mens beholdningen af obligationer trak den modsatte vej.
ATP har de seneste 10 år genereret et afkast på 117 mia. kr. i investeringsporteføljen.
Det samlede resultat af investering og afdækning efter skat på 0,9 mia. kr. er overført til bonuspotentialet sammen med en pulje på 1,6 mia. kr. i forbindelse med årets levetidsopdatering.
Udvikling i formue
ATP’s frie midler – bonuspotentialet – var på 108 mia. kr. ved udgangen af halvåret, og pensionsforpligtelserne var på 549 mia. kr. Bonusevnen steg med 1,3 procentpoint til 18,4 pct. og er på niveau med gennemsnittet af de seneste 10 år.
”Vi lover danskerne en vis pension, der varer hele livet. Samtidig har vi en formue, vi kan investere frit. Når forholdet mellem de to - forpligtelser og frie midler - udvikler sig positivt, stiger vores såkaldte bonusevne. Det er godt for danskerne, da det øger sandsynligheden for, at vi på sigt kan hæve deres ATP-pension,” siger Martin Præstegaard.
Administrationsomkostningerne holdt sig lave
ATP har stort fokus på at holde omkostningerne lave, fordi de har direkte betydning for pensionernes størrelse. ATP’s administrationsomkostninger var i første halvår af 2024 på 18 kr. pr. medlem, svarende til 0,03 pct. af den samlede formue. Dette er på niveau med sidste år og fortsat meget lavt i både dansk og international sammenhæng.
Opdatering af levetid
Dette års opdatering af levetid medførte en overførsel til bonuspotentialet på 1,6 mia. kr., svarende til 0,3 pct. af værdien af pensionsforpligtelserne. Overførslen er et udtryk for en mindre justering af levetidsforventningerne som følge af udviklingen i den faktiske levetid i det forgangne år.
Status på implementering af ændringer til ATP’s forretningsmodel
Folketinget vedtog i 2021 en række ændringer i forretningsmodellen for ATP Livslang Pension med et stort flertal. Målet er at opnå såvel højere absolutte pensioner, samt bedre mulighed for at øge pensionerne løbende og realværdisikre dem undervejs.
Ændringerne medførte oprettelsen af to nye porteføljer: Livrente med markedseksponering, der blev introduceret i 2022, og supplerende afdækningsportefølje, der startede op i 2023.
Operationelt er Livrente med markedseksponering fuldt indfaset. Formuen hørende til denne livrente er dog fortsat relativ begrænset, da indbetalinger kun er sket siden 2022. Den supplerende afdækningsportefølje forventes at være fuldt indfaset i løbet af de næste to år.
Kontakter
Jørgen RudbeckPresseansvarlig, ATP
Tlf:40108198joru@atp.dkGerd BuchhaveSenior kommunikationspartner
Tlf:+45 24990911geb@atp.dkVedhæftede filer
ATP Koncernen er Danmarks største pensionsselskab og administrationshus. Vi løser opgaver for næsten alle borgere og virksomheder i Danmark. ATP Livslang Pension er en kollektiv ordning med mere end 5 mio. medlemmer og en pensionsformue på 936 mia. kr. Vores opgave er at sikre gode, stabile pensioner, så danskerne har lidt mere at leve for den dag, de går på pension. Derudover sikrer vi udbetaling af en række velfærds- og sikringsydelser. To ud af tre velfærdskroner, der udbetales i Danmark, kommer fra ATP Koncernen. Sammenlagt udbetaler vi 280 mia. kr. om året til 2,4 mio. borgere på vegne af staten, kommunerne og arbejdsmarkedets parter.
Følg pressemeddelelser fra ATP
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ATP
ATP udvider hjælpen til borgere med usynlige handicap18.12.2025 05:35:00 CET | Pressemeddelelse
Borgere med usynlige handicap oplever større tryghed og forståelse, når de ringer til Udbetaling Danmarks solsikkelinje. Nye tal viser en kundetilfredshed på godt 90 procent – så nu udvider ATP linjen til seks nye områder fra 2026.
ATP-direktør skal bidrage til at styrke nordisk AI-udvikling og -anvendelse10.12.2025 07:00:00 CET | Nyhed
Koncerndirektør i ATP bliver bestyrelsesmedlem i nyt nordisk-baltisk AI-center støttet af Nordisk Ministerråd, der skal sætte fart på udvikling og brug af kunstig intelligens i Norden.
AI frigør tusindvis af arbejdstimer i ATP – og giver mere nærvær i borgerdialogen25.11.2025 07:02:00 CET | Pressemeddelelse
Danmarks største administrationshus, ATP, modtager over 10.000 daglige telefonopkald fra borgerne om fx pension, barsel, boligydelser mv. Nu hjælper kunstig intelligens med den tidskrævende opgave at skrive referat af samtalerne med danskerne. Det gør dokumentationen hurtigere og giver mere nærvær i dialogen med borgerne.
Nu får 1,5 mio. pensionister brev om deres pension for 202624.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Udbetaling Danmark sender nu årsbreve med beregninger af næste års pension – og opfordrer pensionister til at sikre, at deres oplysninger er opdateret.
Flere penge til pensionister fra nytår - ATP hæver pensionen for alle 5,7 millioner medlemmer23.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra årsskiftet skruer ATP op for pensionen. Det gælder alle medlemmer – både de nuværende 1,1 millioner pensionister og de øvrige medlemmer af ATP. “Vores økonomi er så solid, at vi for fjerde gang siden 2016 kan give pensionerne et løft,” siger ATP’s adm. direktør, Martin Præstegaard.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum