Fantastiske teaterkostumer til salg
Det Kongelige Teater sælger ud af sine flotte, fantasifulde og farvestrålende kostumer.

Nu er der igen mulighed for at gøre et kup og sikre sig den spektakulære kjole til temafesten, finde en kappe til rollespillet, eller skaffe sig et antræk helt ud over det sædvanlige, hvis man har lyst til at gøre noget særligt ud af hverdagen.
Det Kongelige Teaters loppemarkeder og kostumesalg tiltrækker altid rigtigt mange mennesker, der gerne vil eje et stykke ægte teaterhistorie, og den 14. september inviterer Det Kongelige Teater til stort kostumesalg i B&W-hallen på Refshaleøen i København.
Man vil kunne finde fantasikostumer, historiske dragter og dragtdele, nutidigt tøj, hatte, sko, rustninger, stofrester samt enkelte møbler fra teatrets operaer, balletter og skuespil. Der vil blandt meget andet være kostumer fra udendørsforestillingen Ragnarok, balletten Carmen samt skuespillene Kongens fald og Farlige forbindelser.
Hvor og hvornår
Det store kostumesalg finder sted den 14. september kl. 10-16 i den gamle B&W-hal, Refshalevej 177B på Refshaleøen i København.
På Det Kongelige Teater arbejder vi på at genanvende så mange ressourcer som muligt og gøre teatret grønnere. Det gælder både i forhold til energiforbrug, affaldshåndtering, indkøb og bygningsdrift, men også ved at genbruge kostumer, scenografier og rekvisitter i teatrets forestillinger, samt i dette tilfælde ved at sælge delene videre, så andre kan få glæde af dem.
Nøgleord
Kontakter
Louise PedersenPR- og presseansvarlig. opera og koncerter
Tlf:+45 40 53 00 35lope@kglteater.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Oplev Kongelig sommerballet fra Vrå til Stege15.5.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kongelig sommerballet er en elsket tradition, hvor Den Kongelige Ballet opfører en stribe gratis forestillinger i hele landet – under åben himmel i smukke, historiske omgivelser.
To af Nordens store kunstnere mødes i ny opera9.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nobelprismodtageren Jon Fosse og en af Danmarks mest betydningsfulde komponister Bent Sørensen forener ord og musik i ASLE OG ALIDA – en ny, dansk-norsk opera om tro, håb og kærlighed på Operaens Store Scene.
Ballet de Luxe8.5.2025 11:04:48 CEST | Pressemeddelelse
Balletsæsonen slutter med Ballet de Luxe – en fejring af dansk og klassisk ballet i særklasse.
Urpremiere på ”Den store Gatsby”2.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
"Den store Gatsby" fylder 100 år og indtager Operaen i et helt nyt balletbrag af Arthur Pita
Forår og opera mødes i det fri i maj1.5.2025 12:24:00 CEST | Pressemeddelelse
Den Kongelige Opera drager på forårsturné med Kongelig sommeropera og inviterer i maj til gratis operakoncerter i seks byer rundt i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum