Seniorpension har overhalet efterlønnen indenom
Seniorpensionen er populær blandt danskerne, og næsten 30.000 danskere er nu på ordningen, som dermed har overhalet efterlønnen. Udviklingen understreger behovet for, at eventuelle reformer af pensionssystemet ser på tværs af både offentlige ordninger og private arbejdsmarkedspensioner, mener forsikrings- og pensionsbranchen.

Både efterlønnen og Arne-pensionen (tidlig pension) har de seneste år været højt på dagsordenen i den offentlige debat. I al stilfærdighed er det dog seniorpensionen, som på kun fire år er blevet den mest populære ordning for tidlig tilbagetrækning blandt danskere. Flere end 29.000 danskere er nu på seniorpension, mens ca. 26.000 er på efterløn. Det fremgår af nye tal fra Jobindsats.
- Der har været gang i pensionsdebatten på det seneste – og med rigtig god grund, for den økonomiske tryghed i alderdommen er så vigtig for danskerne. Netop derfor er det også vigtigt, at politikerne tænker langsigtet og på tværs af de mange ordninger, siger adm. direktør i brancheforeningen Forsikring & Pension Kent Damsgaard.
Han peger på, at der samlet set nu er 68.000 danskere på tidlig tilbagetrækning, når man ser på seniorpension, efterløn og Arne-pensionen.
- Det er mildest talt en markant udvikling i tilgangen til seniorpensionen, og det endda samtidig med, at vi ser rekordmange ældre i job – også efter folkepensionen. Det tyder på, at der er et stort potentiale for at gøre overgangen fra arbejdsliv til pension mere fleksibel for seniorerne, så flere kan fortsætte i job, hvis de kan og vil, siger Kent Damsgaard.
Han opfordrer politikerne til at undgå nye knopskydninger på pensionssystemet og sikre forudsigelighed om eventuelle ændringer.
- Der er mange spændende politiske forslag i øjeblikket til både nye pensionsordninger og markant reformer af vores pensionssystem. Det er kun godt. Men jeg vil på det kraftigste opfordre til at se på pensionssystemet som helhed – f.eks. i regi af en arbejdslivskommission - så vi ikke ender med endnu flere ordninger og regler, som danskerne skal navigere i, siger Kent Damsgaard.
Kontakter
Nicolai SchackePressechef
Tlf:24 24 04 02nis@fogp.dkF&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Styrk cybersikkerheden for at sikre Danmarks samfundsrobusthed30.6.2025 09:50:10 CEST | Pressemeddelelse
Vi ser ind i forsvarsinvesteringer for hundredvis af milliarder de kommende år. Men vi må ikke glemme vores nationale beredskab og samfundsrobusthed, mener F&P. Særligt på cyberområdet er Danmark udsat. Derfor spiller forsikrings- og pensionsbranchen ud med otte konkrete forslag til at styrke cybersikkerheden i Danmark.
F&P: Næste års finanslov skal sætte turbo på fremtidssikringen af Danmark25.6.2025 09:02:33 CEST | Pressemeddelelse
Øget klimasikring, styrket velfærd, investeringer i konkurrenceevnen og en øget tryghed for danskerne er blandt de fokusområder, som F&P foreslår i nyt finanslovskatalog, der skal fungere som inspiration frem mod efterårets finanslovsforhandlinger.
F&P: Et opjusteret råderum giver nye muligheder23.6.2025 11:26:14 CEST | Pressemeddelelse
Finansministeriet har i dag opjusteret råderummet frem mod 2030 med 58 mia. kr. F&P mener, at regeringen bør prioritere klimasikring, forsvarsinvesteringer og den grønne omstilling for de nye milliarder.
De grønne pensionsinvesteringer stiger trods global usikkerhed23.6.2025 08:20:25 CEST | Pressemeddelelse
Den grønne omstilling har fået det sværere, bl.a. efter den nye politiske agenda i USA. Alligevel er beholdningen af grønne investeringer hos den danske pensionsbranche øget det seneste år, viser ny opgørelse. Sammenlagt har branchen nu investeret 385 mia. kr. i grøn omstilling.
F&P: Ambitiøst udspil fra regeringen om EU-formandskabsprioriteringer.19.6.2025 13:08:37 CEST | Pressemeddelelse
Mere europæisk forsvar, afbureaukratisering, grøn omstilling, øgede investeringer i EU og en styrkelse af konkurrenceevne er de omdrejningspunkter, som den danske regering lægger op til at have fokus på ved det nærtstående EU-formandskab. Det er korrekt prioriteret, men det er resultaterne, regeringen vil blive målt på, lyder det fra F&P.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum