50.000 km på cykel i en vidunderlig verden
Kom og oplev en spændende aften om eventyr på to hjul, når forfatter, journalist og foredragsholder Tore Grønne besøger Hovedbiblioteket i Viborg tirsdag d. 10. september

Tore Grønne vil fortælle om at søge eventyret på cykel ude i verdens vildeste afkroge, hvor de færreste kommer. Og om at bruge cyklen som en magisk nøgle til at komme tæt på fremmede folk og kulturer. Sideløbende fortæller han farverige historier fra sin prisvindende bog, 'VELO – De danske verdenscyklister’, som han har skrevet sammen med Bjørn Harvig og Morten Kirckhoff.
Danske eventyrere
Bogen VELO handler om danske eventyrere, der i løbet af de seneste 100 år er trampet ud i verden for at udforske klodens fjerneste afkroge, højeste bjerge og tørreste ørkener. Foredraget er ledsaget af massevis af smukke billeder – såvel Tore Grønnes egne, som de klassiske skud af 100 års cykelhelte.
Om Tore Grønne
Tore Grønne er forfatter, journalist og foredragsholder og medlem af Eventyrernes Klub. Han har cyklet mere end 50.000 km rundt i verden – bl.a. fra Kina til Danmark og årevis i verdens højeste bjergkæder. Han er chefredaktør på magasinet Opdag Verden, har arbejdet som kriminalreporter i Bombay, som journalist i JP/Politikens Hus og har skrevet flere bøger om sine eventyr.
Foredraget finder sted på Hovedbiblioteket i Viborg tirsdag d. 10. september kl. 19.00. Billetter koster 75 kr. + gebyr og kan købes på viborgbib.dk
Viborg er i slutningen af september vært for dette års EuroVelo & Cykling Tourism Conference.
Kontakter
Jeser Handbjerg, Viborg Bibliotekerne
jhc@viborg.dk, 87873452
Billeder
Links
Følg pressemeddelelser fra Viborg Bibliotekerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Viborg Bibliotekerne
Vejen til mine rødder - en hemmelig datter fortæller11.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kom og hør en rørende og levende fortælling om et stykke Danmarkshistorie, vi helst ikke taler om, når Lone Hansen er gæst i Stoholm Kirkecenter d. 25. september. Foredragsholderen blev bortadopteret som lille, fordi hendes mor var en såkaldt ”tyskertøs”
DLD - Bliv klogere på den skjulte sprogforstyrrelse10.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Viborg Bibliotekerne sætter fokus på dette usynlige handicap d. 25. september, når psykolog og forsker Hanne B. Søndergaard Knudsen er gæst på Hovedbiblioteket i Viborg
Togrejser for begyndere9.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Skal din næste rejse foregå på skinner? Nanna Hyldgaard Nielsen udgav i foråret bogen ”Togrejser for begyndere” og tirsdag d. 23. september er hun gæst på Hovedbiblioteket i Viborg med inspiration og gode tips.
500 børnehavebørn samles til stor sangfest i Viborg2.9.2025 13:34:58 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 11. september samles knap 500 børnehavebørn fra hele Viborg Kommune til årets største sangfest for de mindste, når Små Synger Sammen finder sted på VIA University College.
September Udstillingen 2025 i Gudenåhuset2.9.2025 11:53:15 CEST | Pressemeddelelse
20 kunstnere udstiller i Gudenåhuset i Bjerringbro fra 2.-25. september med bl.a. billedkunst, skulptur, tekstil og keramik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum