Så starter processen om fremtiden for Alexandra House grunden
De kommende otte uger kan alle borgere via hjemmesiden Klimaforum.dk bidrage med deres ønsker til fremtiden for Alexandra House grunden i Fredensborg. Den 26. september afholdes også et borgermøde
Fra den 26. august og otte uger frem kan alle borgere – via en særlig dialogside på Klimaforum.dk – skrive deres ønsker til den fremtidige udvikling af Alexandra House grunden i Fredensborg. Derudover er alle velkomne til et åbent hus og fysisk borgermøde i byen den 26. september.
”Vi ved, at der er mange holdninger og ønsker til, hvordan kommunen bedst kan anvende grunden ved Alexandra House. Derfor har vi besluttet, at der skal være en grundig proces med borgerinddragelse, inden vi i byrådet træffer mere præcise og bindende beslutninger om grundens fremtid og sætter arbejdet i gang med en ny lokalplan”, siger Lars Simonsen, der er formand for Plan-, Trafik- og Klimaudvalget.
Processen indeholder både et digitalt og et fysisk spor.
Den digitale proces foregår på en temaside på Klimaforum.dk, hvor alle kan skrive deres forslag og kommentarer. Temasiden er åben fra den 26. august og frem til den 26. oktober.
Den 26. september er der borgermøde i Folketeket i Jernbanegade fra kl. 17.30 til 19.00. Allerede fra kl. 16.00 til 17.30 har man også mulighed for at deltage i et åbent hus i Folketeket med stande, borddialog og mulighed for at deltage på en ”walk & talk tur” til grunden. Nærmere info om tilmelding mv. følger.
Efter dialogprocessen er afsluttet vil Plan-, Trafik- og Klimaudvalget og Økonomiudvalget beslutte hvordan udviklingen af Alexandra House grunden skal fortsætte.
Kontakter
Udvalgsformand Lars Simonsen (B) tlf. 27 36 56 68
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Aftale om byggeriet af kommunens to nye børnehuse er på plads15.1.2026 09:34:04 CET | Pressemeddelelse
Børn og voksne i Kokkedal og Fredensborg kan nu glæde sig til to nye børnehuse, hvor bæredygtighed og nye pædagogiske principper for indretning følges ad
Ny pulje på 250.000 kr. til aktiviteter i bymidterne13.1.2026 08:21:02 CET | Pressemeddelelse
Byrådet ønsker mere liv i kommunens bymidter og opfordrer til at søge støtte fra ny pulje
Nyt samarbejde styrker Fredensborg Kommunes beredskab i krisetid23.12.2025 10:04:46 CET | Pressemeddelelse
Med vedtagelsen af en ny aftale om fælles beredskab, kan Fredensborg, Allerød, Hørsholm og Rudersdal kommuner - som sammen driver Nordsjællands Brandvæsen - bedre hjælpe hinanden, hvis krisen rammer
Tennisanlægget ved Græstedgård får nu også pickleballbaner6.11.2025 13:02:12 CET | Pressemeddelelse
Allerede næste år kan man svinge ketcheren på de nye baner til pickleball, som skal anlægges ved tennisanlægget på Græstedgård
IT-virksomheden M Networks og Rune Bak Jensen vandt årets Erhvervspris22.10.2025 18:28:59 CEST | Pressemeddelelse
Den socialt bevidste og medarbejderejede IT-virksomhed M Networks har mottoet ”IT leveret af mennesker”
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum