Landdistriktsudspil sikrer flere borgerbutikker
22.8.2024 11:00:06 CEST | Dagrofa ApS | Pressemeddelelse
Regeringen præsenterede idag et landdistriktsudspil, der blandt andet skal skabe stærke lokalsamfund i hele Danmark ved at støtte etablering og udvikling af borgerdrevne dagligvarebutikker. Udspillet møder opbakning hos Dagrofa, som allerede står bag mere end 100 borgerbutikker i landdistrikterne.

Danmarks mindre lokalsamfund får en stor håndsrækning fra Christiansborg, som vil bidrage til at sikre vækst, højere huspriser og stærkere sammenhængskraft. Det er forventningen i Dagrofa-koncernen, som står bag kæderne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb.
I de sidste tre år har lokale borgergrupper kunne få op til 600.000 kr. til at udvikle og etablere en borgerdrevne dagligvarebutik. Og den pulje vil regeringen nu øge og forlænge.
”Det er meget positivt, at regeringen i den grad sætter handling bag ordene og styrker lokale borgergruppers arbejde med at skabe lokalt forankrede dagligvarebutikker, liv og udvikling i landdistrikterne”, siger koncernchef i Dagrofa Tomas Pietrangeli og fortsætter:
”I Dagrofa har vi afgivet et samfundsløfte om at være til stede i hele Danmark ved at åbne butikker udenfor de største danske byer, hvor borgerne har viljen og engagementet til at skabe forandring i fællesskab. Det løfte leverer vi på hver eneste dag og med regeringens melding i dag kan vi sætte ekstra skub i arbejdet.”
Regeringen foreslår konkret, at puljen til borgerdrevne dagligvarebutikker øges til 19,8 mio. kr. over de næste tre år. Som udgangspunkt er der tale om en matching-pulje, så lokale borgergrupper kan søge op til samme beløb fra den nye pulje, som de har indsamlet lokalt, dog maksimalt op til 600.000 kr.
Ifølge ejendomsudviklingsdirektøri Dagrofa, Brian Videbæk kan videreførelsen af puljen potentielt fastholde og skabe hundredvis af arbejdspladser i landdistrikterne.
”Med de projekter, som vi har været engageret i, kan vi se, at de midler, der kommer fra den statslige pulje, er helt afgørende. Jeg vil gå så langt som til at sige, at hvis puljen ikke fandtes, så havde vi ikke set så mange butikker åbne, som vi har. Alene i de projekter, som vi har været involveret, er der tale om op mod 250 lokale arbejdspladser, der er blevet sikret. Det er noget der betyder meget i et lille samfund.”
Den kommende pulje forventes igangsat i 2025.
Med en pulje på 15 millioner kroner vil Dagrofa hjælpe landsbyer med at genetablere lukkede butikker. Landsbypuljen på 15 millioner kroner har i 2024 hjulpet landsbyerne i mål med deres projekter.
Kontakter
PRESSEKONTAKTDagrofa Koncernkommunikation
Tlf:72332323presse@dagrofa.dkFølg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Nye salgstal afslører danskernes sommerfavoritter: Flødeis, grillpølser, friske jordbær og Aperol Spritz hitter28.8.2026 07:55:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny opgørelse fra en af Danmarks største fødevaregrossister, Dagrofa Foodservice, viser, at sommerklassikere som flødeis, grillpølser og friske jordbær igen i år har været et hit hos gæsterne, der har spist ude i sommerlandet. Samtidig viser tallene, at slushice og Aperol Spritz fortsat er populære sommervalg.
Kolding-butik får solceller som en del af en national satsning på vedvarende energi24.8.2026 08:52:08 CEST | Pressemeddelelse
Som en del af bæredygtighedsprogrammet ’Grobund for mere’ investerer fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice i solcelleanlæg på 21 Cash & Carry-butikker. Det betyder også, at Cash & Carry-butikken i Kolding har fået installeret et nyt solcelleanlæg, som forventes at producere ca. 25% af butikkens strømforbrug.
Danske Slotshoteller skruer op for de kulinariske ambitioner og indgår nyt samarbejde med Dagrofa Foodservice18.8.2026 07:57:36 CEST | Pressemeddelelse
Danske Slotshoteller vil gøre gastronomien til en endnu større del af gæsteoplevelsen på virksomhedens seks slotshoteller. Som led i den strategiske satsning har Danske Slotshoteller indgået et nyt samarbejde med Dagrofa Foodservice om levering af råvarer og kulinarisk rådgivning.
Skolestart sætter fokus på skolemaden: Kun hver niende peger på prisen som det vigtigste14.8.2026 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
I denne uge er børn over hele landet vendt tilbage til klasselokalerne. Samtidig er Danmark i gang med en historisk satsning på skolemad. En ny undersøgelse viser, at danskerne især peger på mæthed, fællesskab og læring, når de bliver spurgt til værdien af skolemad – mens kun 11 procent fremhæver, at ordningen skal være billig for kommunen.
Ny undersøgelse: Travlhed presser frokostpausen – fire ud af ti forbinder den med trivsel på jobbet14.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tre ud af fire fuldtidsbeskæftigede oplever hver uge én eller flere ekstra travle arbejdsdage, som kan gå ud over frokostpausen. Samtidig mener næsten fire ud af ti, at frokostpausen er vigtig for trivslen på arbejdspladsen, og næsten hver tiende springer frokosten over, når tempoet bliver for højt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum