Smertestillende piller kan på kort tid ødelægge unges hverdag, viser ny TV 2-dokumentar
Misbrug af opioider har bredt sig til alle samfundslag, lyder det fra misbrugsbehandlere.

Teenagere fra helt almindelige familier er i stigende grad begyndt at misbruge smertestillende piller. Én af dem er 23-årige Jens Knudsen, som efter gymnasiet havner i et heftigt misbrug af Tramadol. Et misbrug, der får store konsekvenser for hans liv. Det fortæller han om i den nye TV 2-dokumentar ’Jens på livsfarlige piller’.
Jens kommer første gang i kontakt med pillerne, mens han holder et sabbatår efter gymnasiet. Han kender ikke deres virkning og bliver på meget kort tid afhængig. Det fører ham dybt ind i et misbrug, som ender i en overdosis.
- Hvis jeg skulle have peget på en fra min gymnasieklasse, der skulle ende som hardcore misbruger, havde jeg været den sidste, jeg havde peget på, siger Jens Knudsen.
I dokumentaren møder vi også 17-årige Alex, som er i afvænning for misbrug af morfinpiller og afventer en dom ved retten. Jens, Alex og de andre unge i dokumentaren er en del af en skræmmende statistik, der viser, at antallet af unge, der misbruger de såkaldte opioider, er stigende i flere af landets kommuner.
Opioider anses for at være den farligste gruppe af rusmidler i Danmark. Pillerne kan let købes på sociale medier, og der er ofte tale om kopiprodukter, som kan variere i styrke og indhold.
Pillerne finder bred anvendelse
Særligt Tramadol eller 'dol' er blevet populært at misbruge. Tramadol stimulerer frisætningen af dopamin og serotonin i hjernen - stoffer, som kendes fra følelsen af at være forelsket. Ud over at dæmpe smerter, hvis man har ondt, får Tramadol også kroppen til at føle velbehag og afslappethed. Noget, som mange beskriver som en form for lykkerus.
- Vi kan se, at de her piller er rigtig let tilgængelige. Vi kan se, at de er relativt billige, og vi kan se, at det ry, de har blandt de unge, gør, at de finder rigtig bred anvendelse, siger Morten Aagaard, afdelingsleder, Rusmiddelcenter Aarhus.
Misbrug af opioider har bredt sig til alle niveauer af samfundet. Sådan lyder det samstemmigt fra de misbrugsbehandlere, som TV 2 Dokumentar har talt med. Førhen var der en klarere forbindelse mellem en usikker opvækst til, at man havnede i et stofmisbrug, men nu oplever misbrugscentrene oftere, at det er unge fra helt almindelige familier, der henvender sig med et misbrug af de smertestillende piller. For nogle af de unge er pillerne lige så afhængighedsskabende som heroin.
Eksperter peger på, at pillerne er kommet for at blive, og derfor må unge og deres forældre nu forholde sig til dem som en fast bestanddel af ungdomslivet på niveau med andre rusmidler.
Første afsnit af ’Jens på livsfarlige piller’ kan ses på TV 2 og TV 2 Play onsdag 21. august. Andet afsnit kan ses på TV 2 og TV 2 Play onsdag 28. august.
Nøgleord
Kontakter
Mathias TraczykPR-konsulent
Dokumentar
Billeder
Links
TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
TV 2 er klar med helt ny sommerunderholdning til danskerne14.7.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
TV 2 skruer op for sommerens weekendunderholdning med to nye programmer for hele familien - fra kongelig underholdning til benhård konkurrence i boksen.
'Streaming i Danmark': Dansk public service øger afstanden til internationale konkurrenter3.7.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne dedikerer en stadig større andel af deres seertid til de danske public service-tjenester, og det indikerer, at dansk relevans fortsat har en stor værdi hos de danske seere.
Ny sæson af 'Først til verdens ende' byder på vilde eventyr og nære relationer16.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tag med fem eventyrlystne par på et ekstraordinært ræs, når 'Først til verdens ende' er tilbage med en helt ny sæson mandag 14. juli på TV 2 Play og TV 2.
Rolf Sørensen forventer en sen afgørelse i Tour de France på TV 22.6.2025 09:42:26 CEST | Pressemeddelelse
Der venter en sommer med højdramatisk cykelsport på TV 2, hvor Jonas Vingegaard skal have is i maven, hvis han skal slå Tadej Pogacar i Tour de France. Det siger Rolf Sørensen forud for det kommende Critérium du Dauphiné, hvor de to Tour-favoritter også mødes.
Nye afsnit af 'Den sorte svane' kommer på TV 2: Politiets arbejdsmetoder i fokus27.5.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fortsættelsen til dokumentarserien 'Den sorte svane' er i produktion. De nye afsløringer vil blandt andet omfatte, hvordan politiet har samarbejdet med Amira Smajic og ført hende som meddeler.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum