Ny statistik: Danmark har flere ladestandere end hidtil antaget
Danske elbilister kan nu vælge mellem 28.883 steder at oplade deres elbil, når de er på farten.
Antallet af offentlige ladepunkter i Danmark er 17 procent højere end de hidtidige antagelser, som senest lå på knap 23.900 offentlige ladepunkter.Det viser en ny og mere fyldestgørende opgørelse fra Dansk e-Mobilitet, som er brancheforeningen for ladeoperatører i Danmark og en del af erhvervsorganisationen Green Power Denmark.
- Udvikling inden for den grønne transport går lynhurtigt – både i forhold til at sælge elbiler og at opsætte ladestandere. Det er vigtigt, at ladeinfrastrukturen ligger foran udviklingen i antal elbiler, så både nye og eksisterende elbilister får en god lade-oplevelse. På den måde kan få flere til at skrotte den fossile bil til fordel for den elektriske, siger John Dyrby Paulsen, direktør i Dansk e-Mobilitet.
De nye tal viser, at der er 9,6 elbiler pr. ladestander, hvor vi gerne skal ligge på maksimalt 10 elbiler pr. ladestander.
- Det er forrygende godt arbejde af ladeoperatørerne, som fortsat knokler med at få infrastrukturen til elbiler på plads over hele landet, siger John Dyrby Paulsen.
Indtil nu har statistikker på området bygget på andre firmaers indhentning af data om ladepunkter fra internettet. Men Dansk e-Mobilitets statistik baserer sig på direkte indberetninger fra ladeoperatørerne.
- Det giver en langt mere sikker statistik, der tager udgangspunkt i de konkrete opsatte ladepunkter og deres placering. Dermed kan vi følge udviklingen tættere end tidligere og se, om vi er på rette vej – og det er vi i høj grad, siger John Dyrby Poulsen og fortsætter:
- Jeg er ikke i tvivl om, at den positive udvikling fortsætter, men det er vigtigt, at politikerne ikke pålægger ladeoperatørerne for meget og snæver regulering udover det, der allerede er på vej i form af for eksempel cybersikkerhed og serielle målere. Derudover er det afgørende, at Folketinget fjerner stigningen i registreringsafgiften på elbiler, som ellers vil ske fra 2026.
Dansk e-Mobilitets statistik viser, at af de knap 29.000 offentligt tilgængelige ladepunkter udgør lynladere 12 procent (3.470), mens 83 procent er normalladere (23.874) og hurtigladere udgør fem procent (1.539).
De fem største ladeoperatører i Danmark målt på samtlige type ladere er Clever, Spirii, Norlys, E.ON og Ewii, der tilsammen dækker 84 procent af offentligt tilgængelige ladepunkter i Danmark.
Hvis vi kun ser på lynladere, er Clever og Tesla de største, men markedet udvikler sig hurtigt. Der er mange planer om nye lynladere blandt operatørerne. For eksempel er E.ON på vej med nye lynladere, og Norlys bygger en række lynladeparker landet over.
Dansk e-Mobilitet vil holde statistikken opdateret og vil offentliggøre tal og analyser fra den mindst en gang om måneden.
Ladepunkter fordelt på ladeoperatør og ladeeffekt
Normal Op til 22 kW |
Hurtig 23-99 kW |
Lyn Over 100 kW |
I alt |
|
Clever |
8.463 |
376 |
724 |
9.563 |
Spirii m.fl. |
5.330 |
46 |
207 |
5.583 |
Norlys |
3.130 |
46 |
228 |
3.404 |
EDRI (E.ON) |
2.770 |
191 |
251 |
3.212 |
Ewii |
2.344 |
34 |
158 |
2.536 |
OK |
1.242 |
664 |
295 |
2.201 |
Tesla |
0 |
0 |
592 |
592 |
Circle K |
0 |
174 |
394 |
568 |
Drivee |
545 |
6 |
2 |
553 |
Q8 |
0 |
0 |
156 |
156 |
Shell |
0 |
0 |
120 |
120 |
Eviny |
50 |
0 |
52 |
102 |
Ionity |
0 |
0 |
102 |
102 |
Allego |
0 |
0 |
86 |
86 |
Uno-X |
0 |
0 |
62 |
62 |
Recharge |
0 |
0 |
37 |
37 |
FastNed |
0 |
2 |
4 |
6 |
I alt |
23.874 |
1.539 |
3.470 |
28.883 |
Kilde: GeoFA, ladeoperatørernes indberetninger, FDM og optælling på hjemmesider primo august 2024.
Anm.: Statistikken er overvejende trukket fra GeoFA, der er en database drevet af KL, og som mange ladeoperatører indberetter til enten direkte eller via Dansk e-Mobilitet. GeoFA dækker endnu ikke alle de ladeoperatører, som indgår i statistikken, og derfor har det været nødvendigt at indhente supplerende data fra nogle operatører. Det er målsætningen, at hele statistikken med tiden skal baseres på indberetninger til GeoFA. Spirii indberetter data for en række ladeoperatører samlet. I kommende udgaver af statistikken vil de blive delt op på de enkelte operatører.
Kontakter
Bjarke Lund LarsenPressechef
Tlf:23108323bll@greenpowerdenmark.dkGreen Power Denmark
Green Power Denmark er Danmarks grønne erhvervsorganisation og vil fungere som talerør for den danske energisektor. Sammen med vores mere end 1500 medlemmer arbejder vi for, at Danmark hurtigst muligt elektrificeres med grøn strøm. Green Power Denmark repræsenterer både energiindustrien, store og små ejere og opstillere af energiteknologi samt de selskaber, der driver det danske elnet og handler med energi.
Green Power Denmark blev grundlagt 23. marts 2022 ved en fusion af Dansk Energi, Wind Denmark og Dansk Solkraft.
Følg pressemeddelelser fra Green Power Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Green Power Denmark
Tiltrængt at Energinet sænker priserne for at benytte elnettet4.6.2025 12:13:53 CEST | Pressemeddelelse
Energinet vil sænke den pris, som elkunder og ejere af solceller og vindmøller skal betale til Energinet for at komme på elnettet, med op mod 10 procent. Det er et tiltrængt og nødvendigt skridt, mener Green Power Denmark, som længe har advaret mod Energinets stigende omkostninger for særligt producenterne af grøn strøm.
Energifællesskabet Avedøre vinder Green Power Prisen 202520.5.2025 16:01:08 CEST | Pressemeddelelse
Det lokale energifællesskab i Hvidovre vinder årets Green Power Pris for evnen til at engagere naboer, forankre den grønne omstilling lokalt – og vise, hvordan man med vilje, vedholdenhed og samarbejde kan drive udviklingen frem nedefra.
Husholdninger med elbil og varmepumpe sparer store beløb hvert år20.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Husholdninger, som vælger en elbil frem for benzinbil og en varmepumpe frem for gasfyr, sparer i gennemsnit 21.000 kroner om året, viser beregninger fra Green Power Denmark. Derfor bør forbrugerne vælge elektriske løsninger, når de skal skifte bilen og fyret ud. Og politikerne bør sætte skub i en plan for et elektrisk Danmark i 2035.
Solid aftale om havvindmøller, men den må ikke stå alene19.5.2025 16:09:50 CEST | Pressemeddelelse
Med den politiske aftale kan vi komme videre fra sidste års mislykkede udbud af havvindmøller. Hvis genudbuddet lykkes, er der udsigt til 3 GW ny kapacitet i første halvdel af 2030’erne. Green Power Denmark noterer med stor tilfredshed, at partierne bag aftalen forpligter sig til at sætte skub i den haltende elektrificering senest næste år.
Grøn industristrategi skal sikre fremtidens arbejdspladser15.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den grønne energiindustri befinder sig i en skæbnestund, mener Green Power Denmark, som opfordrer regeringen og Folketinget til at lave en national strategi. Den grønne erhvervsorganisation lancerer 15 konkrete anbefalinger, der vil styrke Danmarks konkurrenceevne og sikkerhed på området.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum