Ny SPAR-butik åbner i Stubbekøbing den 3. oktober
Den 3. oktober 2024 åbner nyt supermarked i Stubbekøbing på Falster. Det nye SPAR supermarked vil åbne med Morten Olsen i spidsen - en særdeles erfaren købmand, der har været selvstændig butiksejer i næsten 25 år.

Morten Olsen, som ejer Min Købmand i Kettinge, vil også stå i spidsen for den nye SPAR-butik i Stubbekøbing, når den åbner i begyndelsen af oktober.
Morten har tidligere også drevet Havne Kiosken i Stubbekøbing tilbage i 2001 og har dermed en tilknytning til byen.
”For kunderne vil jeg være en helt ny købmand i området, men jeg bringer mange års erfaring med mig fra min butik i Kettinge. Og som selvstændig købmand glæder jeg mig til at sætte mit eget særpræg på butikken, og kunderne kan forvente, at jeg som købmand vil gøre mit absolut bedste for at imødekomme deres behov og ønsker,” siger Morten Olsen, købmand i Stubbekøbing.
Butikken er helt ny og vil stå klar til åbningen som et moderne og indbydende supermarked. Morten Olsen vil have særligt fokus på delikatesseafdelingen, hvor kunderne kan nyde smørrebrød, lune retter og sandwiches. Butikken vil desuden have en stor, lækker frugt- og grøntafdeling samt et omfattende kødmarked.
I butikken vil kunderne være det centrale omdrejningspunkt i forhold til sortimentet, "Det vi ikke har, det kan vi skaffe," siger købmand Morten Olsen, og denne tilgang vil være kernen i kundeservicen.
”Min ambition som købmand i Stubbekøbing er at være på fornavn med alle kunderne – når de skal ned i SPAR, så skal de ned til Morten og handle,” uddyber Morten Olsen. Butikken skal være mere end bare et sted at handle – den vil fungere som et lokalt samlingspunkt med masser af lokale events, gode tilbud og høj aktivitet på Facebook, hvor kunderne kan gøre sig nogle gode køb gennem "Ja tak" tilbud.
Som en del af SPAR-butikken vil der også være et fokus på bæredygtighed gennem samarbejdet med To Good To Go, der arbejder for at mindske madspild. Samarbejdet med Too Good To Go vil give kunderne mulighed for at købe overskydende mad til reducerede priser og dermed bidrage til en mere bæredygtig fremtid.
”Vi er utrolig glade for at kunne udvide vores tilstedeværelse på Falster med åbningen af SPAR Stubbekøbing. Med Morten Olsens stærke, lokale forankring og engagement er vi sikre på, at butikken vil blive et centralt mødested i lokalsamfundet og tilbyde en enestående indkøbsoplevelse," siger Esben Keller, kædedirektør i SPAR.
Vi ser frem til at byde alle velkommen til åbningen af den nye SPAR-butik den 3. oktober 2024, hvor der bl.a. vil være morgenbrød og kaffe til de fremmødte, og butikken vil være fyldt med gode priser, som forsætter hen over weekenden.
Nøgleord
Kontakter
PRESSEKONTAKTDagrofa Koncernkommunikation
Tlf:72332323presse@dagrofa.dkFølg pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dagrofa ApS
Dagrofa og Wolt vil sammen nå professionelle køkkener og flere forbrugere – ambitionen er trecifret millionvækst27.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sammen vil Dagrofa og Wolt udnytte det unikke samarbejde mellem detail og foodservice som Dagrofa kan tilbyde. Flere dagligvarebutikker online og lynhurtig levering til både private og nu også professionelle kunder. Målet er en trecifret millionvækst.
Inspirationsmessen ’Madscenen - for professionelle’ vender tilbage med endnu flere masterclasses25.6.2025 09:57:28 CEST | Pressemeddelelse
Den 10. september bliver TAP1 i København omdannet til et madmekka, når ’Madscenen - for professionelle’ finder sted. Her bliver det muligt at opleve over 150 udstillere og masser af gastronomiske events/masterclasses. Sidste år deltog mere end 1.400 madentusiaster i inspirationsmessen, som fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice står bag.
Imponerende opbakning giver Skærbæk et nyt supermarked25.6.2025 09:34:47 CEST | Pressemeddelelse
På kun en måned har borgerne i Skærbæk rejst 1,7 millioner kroner og sikret sig opbakning til en SPAR-butik i den bygning, hvor Coop365 senest har ligget. Målet er en åbning i efteråret.
SPAR åbner ny og større butik på Rømø – klar til sommergæster og lokale24.6.2025 08:34:49 CEST | Pressemeddelelse
Rømøs lokale og de mange sommergæster får nu et nyt supermarked. SPAR åbner en ny og topmoderne dagligvarebutik på adressen, hvor Let-Køb tidligere hørte til. Købmanden er både velkendt og i øjenhøjde.
Aarstiderne på vej ud i flere MENY24.6.2025 07:01:06 CEST | Pressemeddelelse
Op til sommerferien rykker Aarstiderne ind i de næste seks MENY-butikker. Efter sommerferien følger endnu et rul. Salget har oversteget forventningerne i de første butikker
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum