Ny asfalt mellem Abild og Løgumgårde
Vejdirektoratet er i gang med at udskifte asfalten på Rute 25 mellem Abild og Løgumgårde. Arbejdet udføres i dagtimerne og forventes afsluttet i uge 36.

Asfalten på Rute 25 mellem Abild og Løgumgårde var nedslidt. Derfor er Vejdirektoratet i gang med at give begge strækninger et nyt og forbedret lag asfalt.
Sådan foregår arbejdet
Først bliver den gamle asfalt fjernet, så man kan reparere den underliggende belægning. Derefter bliver der udlagt ny og mere klimavenlig asfalt og påført nye vejstriber.
Resultatet bliver en mere jævn kørebane og en bedre køreoplevelse for trafikanterne.
Information til trafikanterne
Arbejdet udføres som dagarbejde mellem kl. 07.00 og 18.00. Arbejdet betyder, at dele af Rute 25 vil være spærret mellem Abild og Løgumgårde i takt med, at arbejdet udføres i etaper.
Første etape er Rute 25 mellem rundkørslen ved Rute 11 Ribe Landevej og rundkørslen ved Adelvadvej. Koldingvej vil i arbejdstiden være spærret i begge retninger. Der vil være skiltet med omkørsel.
Anden etape er Rute 25 mellem rundkørslen ved Adelvadvej og rundkørslen ved Søgårdsvej. Koldingvej/Grænsevej vil i arbejdstiden være spærret i begge retninger. Der vil være skiltet med omkørsel.
Tredje etape er Rute 25 mellem rundkørslen ved Søgårdsvej og Løgumgårde. Her vil trafikken blive afviklet via signalregulering.
Beboere på de spærrede strækninger kan med forsigtighed køre i det afspærrede område i arbejdstiden. Grundet arbejde og maskiner på strækningen kan der forekomme lidt forsinkelse.
Arbejdet betyder, at der er risiko for kødannelser, og at trafikanterne på grund af omkørslen vil få en forlænget rejsetid. Når der ikke arbejdes på strækningen, vil vejen være åben for normal trafik.
Deltagere på Tønder Festival skal være opmærksomme på omkørselsruten og risiko for kødannelser, når de kører til og fra festivalen. Vejdirektoratet anbefaler derfor, at man tager afsted i god tid.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet måtte påføre naboer og trafikanter.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger. Læs mere på Trafikinfo.dk
Nøgleord
Kontakter
Jesper StokholmIngeniørVejdirektoratet
Tlf:72 44 27 37jst@vd.dkVejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:20 61 26 64Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Halvmaraton på sydfynske broer giver forlænget rejsetid17.6.2025 13:23:44 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag den 21. juni skal trafikanter mellem Svendborg og Langeland forberede sig på lidt ekstra rejsetid. Her bliver der løbet halvmaraton De 3 Broer med rute over Langelandsbroen, Siøsundbroen og Svendborgsundbroen.
To vindere deler kæmpeudbud for vejdrift17.6.2025 12:50:22 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet har fundet de leverandører, der skal stå for vejdriften fra 2026 til udgangen af 2029. To leverandører vandt henholdsvis én og fire delkontrakter i det store udbud.
Rute 11 får ny asfalt ved Bramming16.6.2025 13:35:09 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 18. juni begynder Vejdirektoratet arbejdet med at udskifte asfalten på Rute 11 ved Bramming. Arbejdet forventes at tage omkring tre uger.
Tre ud af fire dræbte i trafikken er mænd13.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Historisk få kommer til skade, men mænd er fortsat overrepræsenteret i de årlige trafikulykker, viser de seneste tal fra Vejdirektoratet.
Spærring af til- og frakørsel ved Aarup <55> i to uger fra mandag12.6.2025 13:40:32 CEST | Pressemeddelelse
Fra- og tilkørsel i retning mod vest ved Aarup <55> på E20 Fynske Motorvej samt krydsning af motorvejen ad Bogensevej spærres to uger fra mandag den 16. juni. Trafikanter henvises til omkørsel via Rørup.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum