Departementschef Søren Kryhlmand stopper i Beskæftigelsesministeriet
Søren Kryhlmand stopper efter mere end fire år som departementschef i Beskæftigelsesministeriet, da han skal være direktør i Dansk Industri.
Efter 16 år i Beskæftigelsesministeriets koncern – heraf mere end fire år som departementschef – har Søren Kryhlmand besluttet at stoppe som departementschef for at blive direktør i Dansk Industri.
- Det har været et enormt privilegium for mig, at jeg gennem så mange år har haft min daglige gang i Beskæftigelsesministeriet. Beskæftigelsesministeriet er et ufatteligt spændende sted at arbejde med dygtige medarbejdere og vigtige opgaver, som betyder noget for samtlige danskere.
- Jeg er stolt over, hvad jeg i samarbejde med de dygtige chefer og medarbejdere har leveret i min tid. Jeg vil desuden sige et stort tak for et godt samarbejde til de otte ministre, som jeg har arbejdet for i Beskæftigelsesministeriet. Jeg kommer i den grad til at savne huset, de engagerede medarbejdere og alle samarbejdspartnere.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen takker for Søren Kryhlmands indsats:
- Det har været en fornøjelse at arbejde sammen med Søren. Med sin høje faglighed og en inddragende facon har han i mange år været en stor gevinst for Beskæftigelsesministeriet, der nu gives videre i topform.
Søren Kryhlmand stopper i Beskæftigelsesministeriet senest med udgangen af oktober.
Kontakter
Beskæftigelsesministeriet
Pressevagt: 51232830
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Uendeligt bureaukrati i beskæftigelsessystemet bliver nu fjernet5.11.2025 14:05:33 CET | Pressemeddelelse
For nogle borgere er samtaler i kommunen og a-kassen en vigtig støtte, for andre er det ikke. Og det bliver udgangspunktet for den nye og mere forenklede beskæftigelsesindsats, der gradvist træder i kraft i 2026.
Afskaffelse af modregning får flere seniorer til at blive på arbejdsmarkedet5.11.2025 08:22:09 CET | Pressemeddelelse
Arbejdsindkomster bliver ikke længere modregnet i folkepensionen. Nu viser en effektanalyse, at de nye modregningsregler får flere seniorer til at blive på arbejdsmarkedet efter folkepensionsalderen.
Enklere regler og fjernet forbud om brug af maskiner skal få flere unge i fritidsjob3.11.2025 09:30:07 CET | Pressemeddelelse
Regeringen og arbejdsmarkedets parter er enige om, at flere unge skal have et fritidsjob og ophæver blandt andet forbudslisten mod maskiner. I stedet skal arbejdsgiveren vurdere, hvilke maskiner de unge må arbejde med. Det åbner for, at unge kan udføre langt flere typer arbejdsopgaver, fx betjene en gulvvaskemaskine eller græsslåmaskine.
Markant forhøjelse af den skattefri seniorpræmie8.10.2025 14:50:41 CEST | Pressemeddelelse
De kommende år er der ekstra mange penge at hente ved at arbejde efter folkepensionsalderen. Et nyt lovforslag vil hæve udbetalingerne af seniorpræmien markant.
Politisk opbakning til krav om ID-kort8.10.2025 13:01:39 CEST | Pressemeddelelse
Arbejde i Danmark skal foregå under ordnede danske forhold. Et bredt flertal vil derfor styrke kampen mod social dumping og blandt andet indføre krav om ID-kort på større bygge- og anlægsprojekter i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum