DI: Temu fortsætter fremmarchen i Danmark
Den kinesiske webshop Temu stormer trods omfattende kritik frem i Danmark og ligger nu på andenpladsen på top 10 over danskernes foretrukne webshops. Det viser en ny analyse fra Dansk Industri af danskernes indkøbsvaner på nettet.

- Temus vilde markedsføring med onlineannoncer overalt har givet pote. Samtidig tilbyder Temu gratis fragt og sammen med meget lave priser vejer det tungt hos forbrugerne i alle aldre, siger branchedirektør Jacob Kjeldsen, DI Handel, som er Dansk Industris branchefællesskab for handelsvirksomheder.
Den kinesiske webshop har med placeringen som nummer to på top 10 over danskernes foretrukne webshop, slået danske Matas af pinden. Øverst på top 10-listen ligger tyske Zalando, der sælger sko og tøj, som er de produkter, danskerne køber mest af på nettet.
To kinesiske webshops i top-10
En anden stor kinesisk webshop, Shein, er også med i top 10 og indtager en sjetteplads. DI’s undersøgelse er foretaget i årets andet kvartal.
- Temu har udbygget sin position på det danske marked og er rykket fra en tredjeplads i årets start til nu en andenplads på top 10. Det er sket samtidig med virksomheden har været genstand for omfattende debat i medierne med kritik af produktsikkerheden og unfair konkurrence – det ser ud til at være prellet af på forbrugerne herhjemme, siger Jacob Kjeldsen.
Netop deres markedsføring og forretningsmetoder har været genstand for en fælleseuropæisk klage fra de europæiske forbrugerorganisationer, heriblandt Forbrugerrådet TÆNK.
Temu er på baggrund af deres størrelse blevet kategoriseret som en ”Very Large Online Platform”, hvilket indebærer, at de skal leve op til flere og strengere krav til platformen og produkterne, der sælges via Temu. Samtidig er det nu EU-kommissionen, der er ansvarlig for håndhævelsen af reglerne for Temu.
EU kræver svar fra Temu
- Temu bliver en større og større spiller på det danske marked. Derfor er det vigtigt, at Temu – ligesom andre online markedspladser – skal overholde de nye og strammere europæiske regler, der netop er trådt i kraft. Vi er derfor glade for, at EU-kommissionen allerede har krævet svar fra Temu om deres forretningspraksis – og inden oktober skal de leve op til reglerne eller risikere en stor straf, siger Jacob Kjeldsen.
EU’s Digital Services Act trådte i kraft i februar 2024, og det nye regelsæt stiller flere krav til store online platforme, når det kommer til bl.a. forbrugersikkerheden. Hvis en stor online platform ikke overholder reglerne, så kan EU-kommissionen give onlineplatforme som Temu en bøde på op til 6 procent af den årlige omsætning.
DI's undersøgelse om danskernes e-handel Q2 2024 er vedhæftet denne pressemeddelelse
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder
Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Europæiske erhvervsorganisationer med DI i spidsen efterlyser klimahandling9.7.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
EU skal følge sine klimamål op med handling. Det gavner både erhvervslivet og EU’s konkurrenceevne. Sådan lyder budskabet i en fælles erklæring fra europæiske erhvervsorganisationer fra Danmark, Tyskland, Frankrig, Irland, Sverige, Norge og Finland, som Dansk Industri har taget initiativ til.
DI: Hvor skal de ældre bo om 15 år?9.7.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Om kun 15 år er antallet af ældre over 80 år i Middelfart, Svendborg, Rebild, København, Helsingør Holbæk, Horsens, Odder, Silkeborg, Halsnæs, Skanderborg og Aarhus kommuner steget med over 60 procent, viser nye tal. Det kræver flere ældreboliger og plejehjem, som kommunerne allerede nu skal planlægge og reservere penge til. Friplejehjem kan være kommunernes redning, mener DI.
DI: Hvor skal de ældre bo om 15 år?9.7.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Om kun 15 år er antallet af ældre over 80 år i Middelfart, Svendborg, Rebild, København, Helsingør Holbæk, Horsens, Odder, Silkeborg, Halsnæs, Skanderborg og Aarhus kommuner steget med over 60 procent, viser nye tal. Det kræver flere ældreboliger og plejehjem, som kommunerne allerede nu skal planlægge og reservere penge til. Friplejehjem kan være kommunernes redning, mener DI.
DI: Ny EU-kvantestrategi er et stort spring fremad2.7.2025 15:35:25 CEST | Pressemeddelelse
Kommissionen har i dag fremlagt udspil til ny kvantestrategi, der lægger en ramme for hvordan vi omsætter kvanteteknologi til værdi i virksomhederne. Strategien vil styrke vores europæisk konkurrenceevne på området – men den kunne godt være endnu mere ambitiøs, mener DI.
DI: bøvl og byrder er største udfordring for konkurrencekraften1.7.2025 07:56:25 CEST | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), offentliggør i dag Danmarks hidtil mest omfattende studie af de administrative byrder, der dagligt rammer virksomhederne – og hvordan byrderne bremser vækst, skaber frustrationer og hæmmer europæisk konkurrencekraft og udviklingsmuligheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum