DI langer ud efter S: Dybt uansvarligt at forlade velfærdsaftalen
Det vækker bekymrede miner i Danmarks største erhvervsorganisation, at Socialdemokratiet ikke længere lover at bakke om den stigende pensionsalder som aftalt i 2006

I 2006 indgik en række partier en velfærdsaftale, der har været en hjørnesten i den danske økonomi. En del af aftalen er, at pensionsalderen skal stige med et år hvert femte år, men efter den næste stigning i 2025, vil Socialdemokratiet ikke stemme for flere stigninger efter den eksisterende aftale, fortæller statsminister Mette Frederiksen til Berlingske.
- Det er dybt bekymrende, at Socialdemokratiet løber fra en af de allervigtigste aftaler for dansk økonomi i de seneste 50 år. Det er helt afgørende for dansk økonomi, at pensionsalderen følger den stigende levealder, og det er ganske enkelt ikke til at forstå, at et af partierne bag aftalen nu dropper den, siger Morten Høyer, politisk direktør i Dansk Industri.
- Aftalen har været en kæmpesucces på arbejdsmarkedet, hvor seniorerne er blevet budt velkomne med åbne arme og har fået job. Virksomhederne har brug for de erfarne medarbejdere, og de er meget værdsatte og har bidraget betydeligt til at øge arbejdsudbuddet, ligesom flere seniorer på arbejdsmarkedet vil gøre det i fremtiden.
Næste gang Folketinget skal stemme om den stigende pensionsalder, hæves den til 70 år med virkning fra 2040.
- Alle partier har haft glæde af, at ansvarlige politikere for snart 20 tyve år siden tog afgørende beslutninger for det danske arbejdsmarked, for det har givet dem mulighed for at udvikle Danmark med vækst og øget velfærd, siger Morten Høyer.
- Det er kommet danskere i alle hjørner af det danske samfund til gode, og det er bestemt ikke tiden til at trække tæppet væk under så væsentlig en aftale. Jeg håber på vegne af dansk erhvervsliv og for danskernes økonomi ikke, at det kommer til at ske.
Kontakter
Nis Peder KolbyPresserådgiver
Tlf:40323400nipk@di.dkFølg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Frihandelsaftale med Sydamerika på plads – historisk sejr til EU9.1.2026 12:53:07 CET | Pressemeddelelse
I en tid, hvor toldmure bygges op, rev EU i dag en afgørende toldmur ned. EU viser handlekraft og skaber frihandel, mens andre dele af verden lukker sig om sig selv. Mercosur-aftalen om frihandel mellem EU og fire sydamerikanske lande skaber et nyt marked for dansk erhvervsliv på 300 mio. sydamerikanske forbrugere.
Sandahl om nytårstale: Selv i et valgår gælder det om være ansvarlige i usikre tider1.1.2026 18:57:29 CET | Pressemeddelelse
Statsminister Mette Frederiksens nytårstale bliver af Danmarks største erhvervsorganisation set som en tydelig indikation på, at 2026 er et valgår. DI efterlyser klare og modige ambitioner for at sikre fremtidens velstand. Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen udtaler:
Danmark blandt verdens førende på patenter – løfter eksporten med 105 mia. kr. om året23.12.2025 08:26:19 CET | Pressemeddelelse
Danmark er blandt verdens ti førende lande målt på patentaktivitet i forhold til BNP. Det fremgår af den årlige opgørelse fra den globale organisation for rettigheder og varemærker, ”World Intellectual Property Organization” (WIPO). Nu viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), baseret på registerdata fra Danmarks Statistik, at virksomhedernes investeringer i såkaldte immaterielle rettigheder, der omfatter patenter, varemærker og designs, løfter Danmarks eksport med hele 105 mia. kr. om året, hvor særligt en række af de største danske industrivirksomheder skiller sig positivt ud.
DI: Julehandlen topper i dag20.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der bliver travlt i landets handelsgader og shoppingcentre i dag. Hver femte dansker køber nemlig først de sidste julegaver i denne weekend, viser DI-prognose.
DI: Danmark har brug for en ambitiøs cyberstrategi18.12.2025 13:11:40 CET | Pressemeddelelse
I dag startede de politiske forhandlinger om en ny national cyberstrategi, som bliver afgørende for Danmarks evne til at modstå hybride trusler i fremtiden. Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), efterlyser en ambitiøs strategi, der medfører et gearskifte i samarbejdet mellem det offentlige og private.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum