Udenrigsministeren besøger Ghana
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen rejser til Accra den 13.-15. august, hvor han sammen med sine nordiske kollegaer bl.a. skal mødes med den ghanesiske udenrigsminister, Shirley Ayorkor Botchwey. Den danske udenrigsminister skal også indvie en maritim træningsfacilitet og besøge en kakaofarm.
De nordiske lande har et stærkt engagement i Afrika, og nu besøger de sammen Ghana. Her skal de nordiske ministre blandt andet mødes med en gruppe af unge iværksættere og drøfte muligheder og udfordringer for den store generation af unge ghanesere.
Den danske udenrigsminister besøger også en kakaofarm. På rejsen vil udenrigsministeren ligeledes deltage i åbningen af et danskstøttet træningscenter, der uddanner Ghanas og nabolandenes myndigheder i at bekæmpe pirateri og håndtere anden maritim kriminalitet.
”De nordiske lande har et helt særligt bånd med det afrikanske kontinent, og når vi taler med én samlet stemme fra Norden trænger vi stærkere igennem. Hvis vi sammenlagde vores økonomier, ville vi kunne deltage i både G20 og G10. Derfor styrker det vores position som mulige handels- og investeringspartnere, når vi rejser sammen. Der er behov for, at vi får spillet vores erhvervsliv mere på banen på det afrikanske kontinent. Det er også et af fokusområderne for regeringens kommende strategi for et øget engagement i Afrika, som vi præsenterer senere i august.
Vi må dog ikke glemme den svære sikkerhedssituation, som mange afrikanske lande befinder sig i, herunder Ghana. Der er blandt andet stadig udfordringer med sikkerheden i Guineabugten. Derfor har Danmark doneret en maritim træningsfacilitet, der skal hjælpe myndighederne i Ghana og nabolandene med at blive bedre til at bekæmpe maritim kriminalitet, herunder pirateri. Som en af verdens førende søfartsnationer og med mere end 30 danske skibe sejlende i Guineabugten på ethvert givent tidspunkt, er det også vigtigt for danske handelsinteresser at sikre fri sejlads i regionen”, siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.
For yderligere kontakt: Presserådgiver for udenrigsministeren Caroline Secher Andersen // +45 24 62 58 73 // caroan@um.dk
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
EU-formandskabet lukker foreløbig aftale om opgørelse af drivhusgasemissioner fra transporttjenester6.11.2025 12:26:09 CET | Nyhed
Det danske formandskab leverer resultater. Onsdag aften lykkedes det formandskabet at lukke en foreløbig aftale med Europa-Parlamentet om forslaget om opgørelse af drivhusgasemissioner fra transporttjenester.
Det danske EU-formandskab lander aftale om yderligere EU-investeringer i forsvar6.11.2025 12:22:09 CET | Nyhed
Det danske EU-formandskab, Europa-Parlamentet og Europa-Kommissionen har landet en aftale om, at yderligere midler i det nuværende EU-budget skal anvendes på forsvar. I praksis betyder det, at en række eksisterende EU-programmer er blevet tilpasset, så de over de kommende to år i større grad kan anvendes til at finansiere forsvarsrelaterede projekter og således understøtte Europas oprustning.
Kommissionens årlige udvidelsesrapport viser positive fremskridt blandt en række kandidatlande5.11.2025 16:06:47 CET | Pressemeddelelse
Kommissionen har tirsdag den 4. november fremlagt sin årlige udvidelsesrapport.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn4.11.2025 12:33:28 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 5. november 2025 kl. 14.00.
Danmark giver 100 mio. kr. til klimatilpasning i udsatte storbyer i Afrika og Asien3.11.2025 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Byerne er en del af C40-samarbejdet, hvor borgmestrene har forpligtet sig til at mindske udslippet af drivhusgasser samt gøre byerne mere modstandsdygtige over for klimaforandringer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum