Træer er nøglen til bedre ernæring i Malawi
Ny forskning afslører, at kvinder i områder med mange træer får mere vitamin A, jern og zink. Når folk henter mad direkte fra træerne på deres gårde, får de langt bedre næring, især i tørketider. Det her kan virkelig ændre spillet for dem, der ikke har råd til at købe sund mad.
Træer er med til at tackle både klimaproblemer og dårlig ernæring på én gang!

I Malawi er underernæring et alvorligt problem, hvor mange familier er afhængige af, hvad de selv kan dyrke. Desværre har traditionelle politikker primært fokuseret på at øge udbyttet af kalorierige korn, hvilket fører til en mindre forskelligartet og næringsfattig kost.
Ny forskning af postdoc Emilie Vansant, offentliggjort i Nature Food, fremhæver en lovende løsning: træer.
Vansants undersøgelse viser, at træer i landbrugslandskaber kan forbedre den ernæringsmæssige kvalitet af lokal kost betydeligt, især for kvinder. Forskningen viser, at kvinder, der bor i områder med mere trædække, har højere niveauer af essentielle næringsstoffer som vitamin A, jern og zink. Disse fordele er især mærkbare for dem, der får mad direkte fra de træer på gården, som giver vigtige mikronæringsstoffer hele året.
"Flere undersøgelser i Afrika syd for Sahara har vist, at bedre kostvaner er forbundet med områder med flere træer", forklarer Vansant. "Vores forskning tyder på, at madtræer på gårde spiller en afgørende rolle i dette forhold". I betragtning af at mange malawiere ikke har råd til at købe nærende fødevarer regelmæssigt, fremhæver undersøgelsen vigtigheden af at bevare træer i landbrugslandskaber som en gratis måde at forbedre kosten på.
Vansants resultater understøtter politikker og programmer, der integrerer træer i landbrugspraksis, hvilket hjælper med at tackle både miljømæssige og ernæringsmæssige udfordringer samtidigt.
Denne forskning er en del af det ERC-finansierede FORESTDIET-projekt, der har til formål at udforske træers rolle i at øge fødevaresikkerhed og ernæring i Afrika.
Nøgleord
Kontakter
Emilie VansantInstitut for Geovidenskab og Naturforvaltning, KU
Tlf:+45 50 23 58 80ecv@ign.ku.dkOm Institut for Geovidenskab og Naturforvaltning
Vores forskning og uddannelse er med til at løse de store udfordringer vi står overfor, med markante klimaforandringer og et øget pres på naturressourcerne.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Rector:” We want to bolster Denmark for the age of AI”31.10.2025 13:48:55 CET | Press release
The University of Copenhagen today launches a new AI Package aimed at helping Denmark and Europe harness the potential of artificial intelligence in a responsible and sustainable way — for the benefit of many.
Rektor: ”Vi vil ruste Danmark til en tidsalder med AI”31.10.2025 10:02:44 CET | Pressemeddelelse
Københavns Universitet lancerer i dag en ny AI-pakke, som skal hjælpe Danmark og Europa med at udnytte potentialet i kunstig intelligens på en ansvarlig og bæredygtig måde til gavn for flere.
Nyt studie: Kræftdiagnose udløser eksistentiel krise og behov for mening31.10.2025 08:03:46 CET | Pressemeddelelse
Mennesker, der får en kræftdiagnose, oplever et markant øget behov for at tale om livets store spørgsmål og finde mening i lidelse - især de første seks måneder efter diagnosen, viser nyt studie. Forskerne bag mener, at der generelt bør være større fokus på patienters åndelige og eksistentielle behov i sundhedsvæsnet.
Turister flokkes til Færøerne – men møder lokal modstand29.10.2025 11:34:17 CET | Pressemeddelelse
Turismen på Færøerne er i hastig vækst og skaber nu omsætning for over en milliard kroner om året. Men succesen risikerer også at ødelægge den unikke og uberørte natur, som bruges til at lokke turisterne til, mener flere lokale. En ny ph.d.-afhandling kaster lys over dilemmaerne forbundet med den færøske turismeindustri.
Sjælden hjernecelle kan være nøglen til at forebygge skizofreni-symptomer28.10.2025 04:45:00 CET | Pressemeddelelse
En bestemt type hjerneceller er usædvanligt aktive i mus, der udviser adfærd, der minder om skizofreni, viser et nyt studie fra Københavns Universitet. Ved at dæmpe cellernes aktivitet er det muligt at ændre adfærden. Forskerne håber, at resultatet på sigt kan bane vej for en ny, forebyggende behandling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum