Studerende fra Aalborg Universitet bidrager til NASA’s Mars-mission
Forskning fra AAU-studerende gør det nemmere og hurtigere at analysere sten og jord, som NASA’s rovere indsamler på Mars.

Tre software-studerende fra Aalborg Universitet - Christian Bager Bach Houmann, Patrick Forstholm Østergaard og Ivik Lau Dalgas Houstrup - hjælper med at forbedre analysen af data på de to rovere, som NASA har sendt til Mars.
”Det har været lidt af en drengedrøm. Måske bliver vi ikke astronauter, men vores bidrag kan forhåbentlig hjælpe os med at blive klogere på, hvad der er på Mars”, siger Patrick Forstholm Østergaard.
De studerendes arbejde har været med til at forbedre analysen af data fra NASA's ChemCam- og SuperCam-instrumenter, som er monteret på Mars-roverne. De har udviklet metoder til at kombinere forskellige modeller og teknikker, der effektivt behandler og analyserer data. Deres kode har automatiseret processer, der tidligere var manuelle og tidskrævende, og de har tilføjet en ny funktionalitet, der hjælper forskerne med at give en bedre forståelse for den komplekse data.
”Vi har været med til at tage de første spadestik til at åbne op for, hvordan man kan anvende data. Vi har præsenteret dem for nogle specifikke teknikker, som har vist sig lovende for missionerne, og har samtidig påvist en tilgang, som vil være lovende i fremtiden”, siger Ivik Lau Dalgas Houstrup.
Projektet har strakt sig over 9. og 10. semester, og de tre studerende beskriver forløbet som både givende og specielt.
”Samarbejdet med NASA har i høj grad forstærket vores ambitioner om at arbejde med noget, som skaber en reel forskel”, siger Christian Bager Bach Houmann, der er glad for, at softwareingeniører har mulighed for at arbejde bredt på tværs af felter.
De tre studerende skal fortsat hjælpe NASA med at udvikle et analyseværktøj til forskning inden for området. Derudover vil de studerende udgive deres arbejde, så metoderne kan blive bredere anvendt.
De studerende har i over et år haft et tæt samarbejde med deres vejledere Daniele Dell'Aglio og Juan Manuel Rodriguez fra Institut for Datalogi og har løbende haft møder med deres bi-vejleder Jens Frydenvang fra KU samt forskere fra USGS, der alle er markante medlemmer af NASA’s missioner, og har kunnet give en unik indsigt i missionernes udvikling og fremtidsmål.
Kontakter
Christian Bager Bach Houmann
softwarestuderende
Lilla Bogø RasmussenPresse
Tlf:28291237lbra@adm.aau.dkLinks
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Ny analyse: Europa risikerer at forblive tech-afhængigt af USA9.10.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vi står foran de største beslutninger i en hel generation: Lænker vi os yderligere fast til eksterne teknologi, eller bygger vi vores egne suveræne tech-aktører? Gør vi det alene eller sammen med USA? Overdreven selvforsyning har også sine begrænsninger, ligesom øgede spændinger over Atlanten heller ikke er til Europas fordel, skriver to tech-eksperter i en ny analyse udgivet af Nationalt Forsvarsteknologisk Center.
Frivilligt arbejde mindsker brugen af antidepressiv medicin hos ældre8.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Frivilligt arbejder er godt for det mentale helbred. Et nyt studie fra Aalborg Universitet viser, at et par timer om ugen i en genbrugsbutik eller en forening kan mindske ældres brug af antidepressiv medicin.
Milliardbevilling til grøn omstilling af det byggede miljø7.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med en rekordstor forskningsbevilling fra Villum Fonden styrker Aalborg Universitet, Aarhus Universitet, Danmarks Tekniske Universitet og Syddansk Universitet indsatsen for en mere bæredygtig byggesektor. De fire universiteter skal i en historisk forskningsindsats skabe ny viden, der kan gøre en afgørende forskel for vores klima, miljø og biodiversitet.
Danmark tager til EM i Cybersikkerhed, mens hybridkrigen raser6.10.2025 09:57:47 CEST | Pressemeddelelse
Det bliver intenst, når det danske cyberlandshold indtager Polen d. 6.-10. oktober til en nervepirrende dyst om EM i Cybersikkerhed. Her skal ti af Danmarks bedste unge hackere konkurrere om at kunne kalde sig toppen af cyber-poppen i Europa.
Pårørende til personer med demens betaler den højeste pris for at holde facaden6.10.2025 06:34:00 CEST | Pressemeddelelse
En ph.d.-afhandling fra Aalborg Universitet viser, hvordan pårørende til personer med demens ofte maskerer sygdommens alvor for at bevare værdighed og normalitet – men strategien har en høj menneskelig pris, når hjælpen udebliver.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum