FDM slår 50 år gammel medlemsrekord
Bilisternes forening har de seneste år oplevet en stor medlemsvækst. Det betyder, at medlemstallet slår den hidtidige rekord fra 1973. Den grønne omstilling er en af forklaringerne på medlemsvæksten.

278.000 – så mange husstande med bil er nu medlem af FDM. Og netop bilen og de forandringer, den står overfor, er en væsentlig del af forklaringen på medlemsvæksten.
”Der sker utroligt meget for bilisterne i disse år, og især den grønne omstilling og elbilerne har været med til at øge vores relevans. Danskerne vil gerne skifte til elbil, men det er en stor transformation for mange. Derfor har bilisterne brug for rådgivning og nogle, der taler bilisternes fælles sag, og som viser vejen for politikerne med konkrete løsninger,” siger Stina Glavind, adm. Direktør i FDM.
FDM har gennem tiden ikke været bange for at udfordre, når det kommer til forbedring af infrastruktur og trafiksikkerhed og generel forbrugerbeskyttelse. Det arbejde har FDM nu et historisk stærkt mandat til at fortsætte med. Men de mange medlemmer forpligter også på en anden måde.
”Bilen står næsten for en femtedel af CO2–udledningen i Danmark. Derfor har bilisterne, og vi som deres repræsentanter, også et ansvar for at nedbringe det tal. Vi ser det som én af vores vigtigste opgaver at tage en aktiv rolle i samfundet og tage ansvar for en bæredygtig fremtid med bil. Derfor arbejder vi også for, at flere får mulighed for at skifte til elbil,” siger Stina Glavind.
FDM vil med andre ord være med til at understøtte den grønne omstilling og målet om 1 mio. 0-emissionsbiler i 2030. Og foreningen vil i det hele taget tage en endnu mere aktiv rolle i samfundsdebatten med løsninger til, hvad det kræver at nå målet.
”Vi ønsker at aktivere bilisterne, vores medlemmer og politikerne i debatten. Og vi vil udvikle produkter, der gør det nemmere at være bilist, og vi træder ind, hvor forbrugerbeskyttelsen hører op. Derfor kommer FDM også til at lancere nye produkter og ydelser, der kan støtte danskerne i den grønne omstilling og gøre det nemmere og billigere at være bilist, ligesom vi fortsætter vores politiske indsats,” siger Stina Glavind.
I den kommende tid vil FDM rulle en større kampagne ud, der skal gøre flere opmærksomme på, hvad FDM arbejder for, og hvor man også kan se foreningens nye visuelle identitet med bl.a. et nyt logo.
Nøgleord
Kontakter
FDM presseafdeling
Tlf:45270967presse@fdm.dkMads Bregenov-PedersenPressemedarbejder
Tlf:21187030mbp@fdm.dkBarbara Borre LangeKommunikationschef
Tlf:26270721bbc@fdm.dkOm FDM
FDM er med 280.000 medlemshusstande Danmarks største interesse- og forbrugerorganisation.
FDM arbejder for en afvikling af registreringsafgiften, en grøn omstilling af bilparken, bedre trafiksikkerhed, bedre infrastruktur og bedre forbrugersikkerhed.
Derudover sidder FDM i en lang række råd og nævn som Ankenævn for biler, Parkeringsklagenævnet, Færdselssikkerhedskommissionen og Rådet for Sikker Trafiks forretningsudvalg.
Læs mere om FDM
Følg pressemeddelelser fra FDM
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FDM
FDM-test skal gøre køb af brugt elbil mere trygt9.5.2025 08:44:37 CEST | Pressemeddelelse
Boom i salget af brugte elbiler får FDM til at lancere ny brugtbiltest for elbiler. Med 135 tjekpunkter og test af elbilens batteri skal testen sikre forbrugerne mod at få dyre fejl med i handlen.
Kinesiske biler demonstrerer høj sikkerhed9.4.2025 11:01:33 CEST | Pressemeddelelse
Kinesiske bilmærker har for længst vist, at de laver nogle af de sikreste biler. I ny Euro NCAP-test demonstrerer de igen tårnhøj generel sikkerhed, og en svensk/kinesisk elbil opnår hidtil bedste karakter for sikkerheden for børn.
Populær biltype får dødsstødet i Danmark8.4.2025 10:12:55 CEST | Pressemeddelelse
Nye EU-regler vil få afgiften på plugin-hybrider til at eksplodere. Flere modeller står til at stige 200.000 kroner eller mere i afgift. FDM forudser, at salget af plugin-hybrider vil gå helt i stå i Danmark, men har sympati for ny og mere retvisende forbrugsmåling.
Ny type p-afgift kan være ulovlig14.3.2025 09:04:40 CET | Pressemeddelelse
Stadig flere p-huse er blevet elektroniske. Det betyder, at parkeringsafgiften mange steder nu sendes digitalt. Men den praksis er ulovlig, mener FDM, der bakkes op af både Forbrugerombudsmanden og transportministeren.
FDM Travel sælger MC-aktiviteter26.2.2025 12:34:20 CET | Pressemeddelelse
Danmarks største udbyder af kør selv-rejser, FDM Travel, frasælger grupperejseprodukt for MC’er. Individuelle kør selv-rejser med motorcykel vil dog fortsat være en vigtig del af FDM Travels produktudbud til rejselystne danskere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum