Program for Kongeparrets besøg i Assens den 21. august 2024
Når Deres Majestæter Kongen og Dronningen ankommer med Kongeskibet Dannebrog til Assens Havn, venter der Kongeparret et både spændende og tætpakket program i forbindelse med besøget i Assens. Kommunen fejrer i den periode også Assens bys 500-års jubilæum som købstad.

Onsdag den 21. august besøger Kongeparret Assens. Deres Majestæter ankommer med Kongeskibet Dannebrog til Assens Havn kl. 10.00. Herefter byder dagen på flere besøg, hvor den røde tråd er bæredygtighed, social ansvarlighed og betydningsfulde fællesskaber for børn og unge.
Lokale fællesskaber og børns rettigheder
Efter Kongeparrets karettur gennem byens centrale gade og den officielle modtagelse på Assens Rådhus besøges byens lokale skole, Peter Willemoesskolen. Kongeparret får her indblik i, hvordan skolen arbejder målrettet med børn og unges rettigheder.
Kongen hilser desuden på fodboldholdet FC Optimus, hvor børn og unge med særlige behov får mulighed for at indgå i lokale fritidsfællesskaber. Dronningen inviteres imens ind på skolens lektiecafé, hvor Røde Kors Assens understøtter læring og udvikling for skolens børn.
Bæredygtighed, miljø og social ansvarlighed
Med besøgene i Lundager Skov, Forsyningsparken og WaterCare, får Kongeparret et indblik i, hvordan Assens Kommune og en af byens virksomheder arbejder aktivt med bæredygtighed, klima- og miljøbeskyttelse.
Kongeparret præsenteres for et stærkt partnerskab om skovrejsning og arbejdet med at sikre Assens’ grundvand under Lundager Skov. Efterfølgende besøges Assens Forsyningspark - et internationalt fyrtårn, når det kommer til højteknologisk og klimavenlig spildevands-håndtering. Kongeparret inviteres også ind i stedets nye læringsunivers ”Kredslab”, hvor elever fra en af kommunens skoler er i gang med laboratorieforsøg.
På besøget hos WaterCare, får Kongeparret et indblik i, hvordan virksomhedens produkter tilgodeser vandmiljøet og afhjælper klimaskabte udfordringer. WaterCare bærer et stort socialt ansvar ved at ansætte medarbejdere med særlige behov eller udfordringer.
Besøget afsluttes med en købstadsvandring fra den gamle købmandsgård, Plums Gård. Turen går forbi Museum Willemoesgården - den lokale søhelt Peter Willemoes’ fødehjem - og ender ved byens havnefront. Under vandringen får Kongeparret et indblik i byens 500-års historie fra traditionel købstad til den transformation af byen, der har været i gang i de senere år. I løbet af byvandringen, får Kongeparret rig lejlighed til at hilse på de mange borgere, der forventes at tage opstilling langs ruten. Dagen slutter med reception på Kongeskibet Dannebrog.
Borgmester Søren Steen Andersen ser på kommunens vegne frem til besøget:
”Vi har lagt et spændende program. Bl.a. med fokus på børn og unges mentale trivsel og betydningen af at indgå og være en del af lokale fællesskaber; både i skolen og i fritiden. Kongeparret vil også se eksempler på, hvordan der ved hjælp af nytænkende, fremtidssikrende måder arbejdes lokalt med bæredygtighed, klima og sikring af drikkevand. Og så glæder vi os selvfølgelig ikke mindst til at fortælle om og vise Kongeparret de smukke historiske gader og den mere moderne del illustreret ved hele den spændende transformation af havnen, der er i gang i disse år.”
”Vi ser derfor frem til og glæder os til at få besøg. Det er en meget stor ære, at Kongeparret netop i år - hvor byen i de dage fejrer sit 500-års Købstadsjubilæum - har valgt at lægge vejen forbi Assens tilligemed, at det er deres første sommertogt som Kongepar. Det bliver en helt fantastisk dag, hvor både kommunens borgere og øvrige besøgende får rig mulighed for at komme tæt på Kongeparret og være en del af festlighederne på forskellig vis,” siger Søren Steen Andersen.
Presseakkreditering er åbnet
Pressedækningen af Kongeparrets besøg kræver akkreditering og presse-poolkort, der udstedes af Assens Kommune. Ansøgningen om akkreditering samt ønsker til pladser i pressepools skal udfyldes online på:
sommertogt.assens.dk/presse
Her kan der også læses mere om placeringen af de enkelte pressepools samt andre praktiske oplysninger i forbindelse med akkrediteringen.
Frist for ansøgning om akkreditering er onsdag den 14. august, kl. 12.00.
Mere info om sommertogtet
Der kan læses mere om besøget her: sommertogt.assens.dk
Siden udbygges løbende med mere information om de enkelte besøgssteder, og hvordan det er muligt at være med til at fejre Kongeparrets besøg. Desuden indeholder siden informationer om afspærringer, parkeringspladser samt steder, hvor publikum bl.a. kan tage opstilling.
Nøgleord
Kontakter
Søren Steen AndersenBorgmesterAssens Kommune
Tlf:29 37 90 65Finn G. JohansenKommunaldirektørAssens Kommune
Tlf:23 60 65 50Rikke StormKommunikations- og presseansvarlig
Tlf:+45 30 59 43 24risto@assens.dkBilleder

Links
Om Assens Kommune
I vores fællesskab er der hjerterum, albuerum og højt til loftet. Vi har plads både til dem, der bidrager til fællesskabet og til dem, der har brug for det. Hos os lever det gode nærdemokrati og aktive medborgerskab.
Følg pressemeddelelser fra Assens Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Assens Kommune
Assens Kommune får penge til sti mellem Assens og Glamsbjerg27.6.2025 07:18:37 CEST | Pressemeddelelse
Assens Kommune får penge fra Transportministeriets Cykelstipulje til at lave en ny sti på halvdelen af den gamle banestrækning. Det gør, at kommunen nu kan begynde på udviklingen af en ny sti, hvor man kan cykle og gå mellem Assens og Glamsbjerg.
Sådan kommer Assens by til at se ud til sommer13.6.2025 14:10:11 CEST | Pressemeddelelse
Scene med musik, muligheder for at spille spil og lege og lækre opholdszoner. Det er blot nogle af de ting, som du kan nyde godt af i handelsgaden i Assens ind over sommeren.
Lokalplan for udendørs vandarena med grønne korridorer er nu sendt i høring10.6.2025 15:33:14 CEST | Pressemeddelelse
Vandsports- og sportsaktiviteter, bynatur, grønne stisystemer og parkeringspladser. Det er noget af det, som bliver muligt at anlægge ved Arena Assens, hvis forslag til lokalplan for Assens Kabel- og Vandarena bliver vedtaget. Inden da sendes lokalplanen i høring i 7 uger.
Danmark planter ålegræs, vil du være med i Assens?2.6.2025 10:09:26 CEST | Pressemeddelelse
Vil du være med til at gøre en forskel for tilstanden i havet? Så kom med, når vi planter Ålegræs ud i Lillebælt ved Torø Huse Vig syd for Assens, som en del af et landsdækkende initiativ.
Assens Kommune kårer årets lokale kulturinitiativ13.5.2025 09:49:13 CEST | Pressemeddelelse
Assens Kommune vil fremover kåre årets lokale kulturinitiativ. Vinderen får 10.000 kroner til fremtidige kulturinitiativer i lokalsamfundet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum