DTU og MARTEC opretter ny, fælles skibsingeniøruddannelse
Den maritime branche mangler i stigende grad skibsingeniører, der kan medvirke til den grønne omstilling og designe fremtidens skibe. Nu går DTU og MARTEC sammen om at styrke uddannelsen af fremtidige skibsingeniører.

DTU og MARTEC går sammen om at oprette en ny uddannelse som skibsingeniør med forventet studiestart i august 2025 i Frederikshavn og København. Målet er i fællesskab at styrke og udvikle Danmarks skibsingeniøruddannelse og imødekomme et stort behov fra den maritime branche om at sikre kvalificeret arbejdskraft, der kan være med til at omstille branchen i en grønnere retning.
Ifølge adm. direktør Jenny Braat fra brancheforeningen Danske Maritime er der akut mangel på skibsingeniører til bl.a. design og produktion af fremtidens bæredygtige skibe, hvor også retrofit, automation og digitalisering er centralt. Hun fortæller, at der konkret vil blive brug for ingeniører, der kan udvikle alt fra avancerede fiskefartøjer, færger og servicefartøjer til Forsvarets nye skibe eller avancerede miljøfartøjer.
Samtidig står branchen på tærsklen til en revolution inden for grøn teknologi. Det gør behovet for dygtige skibsingeniører endnu større, og derfor glæder Danske Maritime sig til, at uddannelsesmulighederne og optaget bliver styrket. Planen er, at det samlede optag på sigt skal være større end på de eksisterende uddannelser i dag. Pia Ankerstjerne, direktør i MARTEC, uddyber:
”Vi er nødt til at uddanne flere ingeniører inden for det maritime erhverv, for det er næsten umuligt at opdrive en skibsingeniør i dag. Vi tror, at et tæt samarbejde med både DTU og erhvervet vil styrke uddannelsen og tiltrække flere unge, også i den nordjyske region. Vi glæder os til samarbejdet.”
Tæt på industrien
MARTEC udbyder allerede en skibsingeniøruddannelse på professionsbachelorniveau, der blev søsat i august 2023 i tæt samarbejde med erhvervet, ligesom DTU til september 2024 har studiestart på en diplomingeniøruddannelse i Maritim Teknik. Den nye, fælles skibsingeniøruddannelse vil være en diplomingeniøruddannelse og dermed får de studerende også adgang til en kandidatoverbygning som civilingeniør.
Oprettelsen af den nye uddannelse passer godt ind i DTU’s vision om at være til stede i hele Danmark og etablere tætte partnerskaber med private og offentlige virksomheder. Det skal bidrage til at få besat flere af de ledige ingeniørjobs i hele Danmark.
”Vi uddanner ingeniører til industriens og samfundets behov – også ude i landet. Der er brug for ingeniører, der kan være med til at løse nogle af de samfundsudfordringer, vi står over for. Med den nye uddannelse i Frederikshavn slår vi os sammen, så vi kan få en akademisk dybde og den praktiske ekspertise, der sikrer, at uddannelsen står stærkere end nogensinde,” siger DTU’s rektor Anders Bjarklev.
Frederikshavns borgmester, Birgit S. Hansen, glæder sig over det nye samarbejde mellem DTU og MARTEC:
”Nutiden og fremtiden kalder på skibsingeniører, og ved at understøtte en ny generation af skibsingeniører holder vi ikke kun fast i Frederikshavns maritime historie, men understøtter også den lokale og regionale industri og sikrer, at vi fortsat kan gå forrest inden for maritim innovation.”
Første optag på den nye uddannelse er planlagt til august 2025 og uddannelsens varighed vil være 3,5 år.
Om MARTEC
MARTEC er et maritimt og polyteknisk uddannelsescenter, som udbyder alle de maritime uddannelser i Danmark. MARTEC er beliggende i Frederikshavn og administrerer desuden Skoleskibet Danmark.
Kontakter
Anders Overgaard BjarklevRektorDTU
Tlf:4525 1000dtu-rektor@adm.dtu.dkPia AnkerstjerneDirektørMARTEC
Tlf:40930441pan@martec.dkDTU - Danmarks Tekniske Universitet
DTU er et teknisk eliteuniversitet med international rækkevidde og standard. Vores mission er at udvikle og nyttiggøre naturvidenskab og teknisk videnskab til gavn for samfundet.
Følg pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DTU - Danmarks Tekniske Universitet
Særlige mælkesyrer reducerer antibiotikaresistens hos spædbørn15.9.2025 12:04:25 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra DTU dokumenterer, at en særlig undergruppe af naturligt forekommende bifidobakterier spiller en afgørende rolle for at nedbringe antibiotikaresistens hos spædbørn.
DTU-forskere er ”tættere end nogensinde før” på at bevise, at der har været liv på Mars10.9.2025 17:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Leopardplettede aflejringer i forstenet mudder på Mars kan være efterladt af levende organismer. Men for at være helt sikre, må vi have prøverne ned på Jorden, skriver forskere fra DTU og NASA i det videnskabelige tidsskrift Nature.
Danmark og DTU samler Europa om teknologisk suverænitet9.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Under det danske EU-formandskab markeres også en milepæl for en ny europæisk indsats for innovation og deep tech. DTU og Uddannelses- og Forskningsministeriet samler, på vegne af formandskabet, nøgleaktører fra Europas innovationsøkosystem til en innovationskonference. Målet er at styrke Europas konkurrenceevne og teknologiske suverænitet.
AI-supercomputer styrker forskning i kvinders sundhed4.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra DTU og Amager og Hvidovre Hospital får i en række projekter om kvindesygdomme adgang til supercomputeren Gefion i et nyt samarbejde med Danish Centre for AI Innovation, DCAI.
DTU-forskere skal bidrage til klimarapport fra FN’s Klimapanel19.8.2025 10:50:19 CEST | Pressemeddelelse
To DTU-forskere er udvalgt som hovedforfattere til den kommende klimarapport fra FN’s Klimapanel IPCC.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum