Ny undersøgelse: Nikotinposer giver flere unge skader i tænder og mund
Flere især unge har skader i mundhulen på grund af snus eller røgfri nikotin, viser ny undersøgelse blandt landets tandlæger. Forbyd nikotinposer – også blandt de 18-29-årige, lyder opfordringen fra Tandlægeforeningen.

Snus og røgfri nikotin er blevet populært blandt unge mennesker. Det kan landets tandlæger tydeligt mærke.
Knap 60 procent af tandlægerne har i løbet af de sidste to år oplevet flere patienter med skader i mundhulen forårsaget af snus eller nikotinposer. Stigningen ses primært hos de 19-29-årige, men tandlægerne oplever også en stigning blandt børn og unge op til 18 år. Det viser en ny undersøgelse fra Tandlægeforeningen, som knap 900 tandlæger har deltaget i.
- Børn og unge, der bruger snus eller andre røgfri produkter med nikotin, risikerer at få alvorlige skader i mundhulen – skader, der kan vise sig at være permanente. Det er dybt problematisk. Ikke mindst fordi de her produkter er stærkt vanedannende, advarer Tandlægeforeningens formand Susanne Kleist, som selv oplever en stigning i antallet af unge patienter med snusskader på sin klinik i Roskilde.
Slimhindeforandringer og tilbagetrukket tandkød
Typisk ser tandlægerne skader som slimhindeforandringer og tandkød, der trækker sig tilbage. Det siger henholdsvis 85 og 46 procent af tandlægerne.
-Snus irriterer mundslimhinden og kan også få tandkødet til at trække sig tilbage, hvis man bruger det længe nok. Og tandkød, der først har trukket sig tilbage, så tænderne er blevet længere, kommer ikke tilbage, selvom man stopper, forklarer Charlotta Pisinger, der er professor i tobaksforebyggelse og fortsætter:
- Nikotinen giver en opkvikkende fornemmelse og en følelse af velvære. Din hjerne og krop vænner sig hurtigt til at få nikotin, og nikotinen bliver vigtig for, at du kan føle velvære. I det øjeblik er du blevet afhængig af nikotin, pointerer Charlotta Pisinger.
Forbud til unge op til 29 år
Overordnet anbefaler tandlægeformanden, at man uanset alder helt stopper eller i hvert fald minimerer forbruget af snus og andre røgfrie nikotinprodukter. Og kan man ikke stoppe, er det vigtigt, at man ikke placerer posen med snus det samme sted i munden hver gang.
Røgfrie nikotinprodukter er forbudt at sælge til mindreårige, men Susanne Kleist mener, at der også bør indføres et forbud til unge helt op til 29 år. Og så opfordrer hun forældre til teenagere til at tage en snak med deres børn:
- Jeg er bekymret for, at vi får en hel generation af unge voksne, der er afhængige af de her produkter. Vi skal selvfølgelig fortsætte med at oplyse børn og unge om den sundhedsrisiko, der er forbundet med brugen. Og så er det vigtigt, at forældre tager en snak med deres børn om, hvad snus kan gøre ved dem. Men jeg tror desværre ikke, at oplysning og dialog er nok, og derfor anbefaler jeg et forbud, fastslår Susanne Kleist.
Kontakter
Charlotte HolstPresse- og kommunikationskonsulent
Tlf:26 82 18 24chh@tdl.dkGitte AlmerKommunikationschef
Tlf:61 33 86 46gan@tdl.dkKim AndreasenKommunikationskonsulent
Tlf:33 48 77 82kia@tdl.dkFølg pressemeddelelser fra Tandlægeforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tandlægeforeningen
Tandlæger: Tandkonto bør følges op med hjælp til de syge17.12.2025 06:18:23 CET | Pressemeddelelse
Den nye aftale om voksentandplejen er uambitiøs. Det er især problematisk, at den flytter penge fra syge til raske patienter, mener Tandlægeforeningen.
Rapport: Lavtlønnede får ikke dækket behov for tandpleje11.12.2025 07:21:51 CET | Pressemeddelelse
Lavtlønnede går kun til tandlæge halvt så mange gange som de højtlønnede, viser en ny rapport fra Kraka Economics. Det giver dem en markant større risiko for at udvikle alvorlige tandsygdomme, der ikke bliver behandlet.
Tandlæger: Tandkonto kan være en god ide, hvis den skrues rigtigt sammen7.12.2025 07:46:41 CET | Pressemeddelelse
Regeringens forslag om at give alle voksne danskere en tandkonto kan være et godt redskab til at få flere til at gå til tandlægen. Men det er vigtigt, at danskere med tandsygdom også fortsat kan få tilskud til behandling, mener Tandlægeforeningen.
Tandlæger advarer: Danskernes tandsundhed skal ikke overlades til kapitalfonde11.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny rapport foreslår, at regeringen lemper kravene om, at tandklinikker skal ejes af tandlæger. Det vil åbne en ladeport for kapitalfonde og andre, der er mere optaget af profit end patienternes behov og sikkerhed, advarer Tandlægeforeningen.
Tandlægestuderende fra Sønderborg får skolarstipendium til forskning i mundsygdom10.11.2025 14:32:22 CET | Pressemeddelelse
Abas Jafari fra Aarhus Universitet har modtaget 186.000 kroner fra Tandlægeforeningen til at forske i en mundsygdom, der især rammer kvinder i overgangsalderen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum