Længdespringer Emilie Aaen får debut ved PL i Paris
Emilie Gulbrant Aaen har på under to år kæmpet sig op i para-atletikkens top. Nu får hun debut på den største scene, når hun skal konkurrere i længdespring ved de Paralympiske Lege i Paris.

For kun to år siden mistede 22-årige Emilie Aaen sit venstre ben i en gymnastikulykke. Kort efter ulykken blev hun en del af parasporten og det danske para-atletiklandshold. Her viste hun hurtigt, at hun har talentet og viljestyrken til at være med i toppen.
- Jeg tror ikke, at det helt er gået op for mig endnu. Det føles ret vildt, at jeg skal med til de Paralympiske Lege. Men jeg er virkelig glad og rigtig stolt, siger Emilie Aaen om udtagelsen.
Inden ulykken dyrkede Emilie gymnastik på eliteplan, og hun har derfor haft et højt sportsligt udgangspunkt og erfaring med sig i overgangen fra gymnastik til para-atletik.
På trods af sin relativt korte tid som en del af parasporten ligger Emilie Aaen nr. 4 på verdensranglisten i sin klasse T63. Hendes lovende start på karrieren og senest en flot præstation ved VM i para-atletik i maj, hvor hun sprang sig til en 4. plads, har været med til at sikre hende et wildcard til de Paralympiske Lege.
- Jeg glæder mig til hele oplevelsen og især til selve konkurrencen. Mit fokus er på at gå ind og gøre det så godt som overhovedet muligt, når det nu er første gang, jeg er med. Forhåbentligt får jeg muligheden igen mange gange i fremtiden, siger Emilie Aaen.
Parasport Danmarks sportschef Michael Møllgaard Nielsen glæder sig over udtagelsen.
- Det er fantastisk, at vi kan sende Emilie Aaen til PL så tidligt i hendes karriere, da hun får helt unik erfaring ved at være med. Forhåbentlig giver oplevelsen hende endnu mere blod på tanden til at fortsætte med at konkurrere i toppen af international para-atletik i fremtiden, siger Michael Møllgaard Nielsen.
Danmarks paralympiske chef de mission, Nicklas Bjaaland fra DIF, ser frem til at sende længdespringeren afsted til sine første Paralympiske Lege.
- Vi er stolte af, hvad Emilie har opnået på så kort tid i parasporten. Emilie er et stort forbillede for unge mennesker, og vi er glade for, at hun nu kommer ind og bliver en del af et stærkt, dansk atletikhold i Paris, siger Nicklas Bjaaland.
Emilie Aaen er den tredje, danske længdespringer, som udtages til de Paralympiske Lege efter Bjørk Nørremark og Daniel Wagner. Emilie får sin PL-debut, når hun skal konkurrere på Stade de France den 5. september.
Om Emilie Gulbrant Aaen
Sportsgren: Atletik – længdespring
Klassifikation: T63 (atleter med et handicap i nedre del af kroppen)
Alder: 22
Handicap: Overbensamputeret
By: København
Klub: Hvidovre Atletik & Motion
Udvalgte resultater: Nr. 4 ved VM i Kobe 2024
Tidligere PL-deltagelse: Debutant i Paris
Fakta om De Paralympiske Lege i Paris
PL i Paris indledes den 28. august 2024 på Champs-Élysées og Place de la Concorde og afsluttes 12 dage senere den 8. september. Der forventes deltagelse af 4.400 para-atleter fra 184 paralympiske komitéer, der skal konkurrere om 549 medaljesæt i 23 sportsgrene.
Den danske PL-trup forventes at tælle ca. 30 atleter i ni sportsgrene. Med udtagelsen af Emilie Aaen er 25 danske atleter nu klar til legene i Paris.
Læs mere om det danske hold på hjemmesiden paralympiskelege.dk og sociale medier @danmarktilpl
DIF har det operationelle ansvar for de danske atleters deltagelse ved de Paralympiske Lege. Opgaven varetages i et tæt samarbejde mellem DIF, Team Danmark og Parasport Danmark. Parasport Danmark er som national paralympisk komité ansvarlig for at kvalificere og udtage det danske PL-hold.
Kontaktinformation
Michael Møllgaard Nielsen, sportschef i Parasport Danmark
Tlf. 20 82 02 69
E-mail: mmn@parasport.dk
Nicklas Bjaaland, paralympisk chef de mission i DIF
Tlf. 29 72 38 39
E-mail: nbj@parasport.dk
Nøgleord
Kontakter
Line Krag MortensenKommunikationskonsulentParasport Danmark
Tlf:24 22 45 13lkm@parasport.dkBilleder
Links
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 8.500 idrætsforeninger og knap 2,1 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Flere dyrker idræt i udsatte boligområder4.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Siden 2021 er der sket en stigning på 21 procent blandt medlemmerne i de såkaldte DIF get2sport-foreninger i udsatte boligområder.
Velkommen i lejren: Her holder veteranfamilier ferie med bålhygge og combat archery3.7.2025 08:56:06 CEST | Pressemeddelelse
DIF Soldaterprojekt og frivillige spejdere fra Det Danske Spejderkorps inviterer for syvende gang til sommercamp i Silkeborg for skadede veteraner og deres familier den 6. – 11. juli.
Medaljefest med vokseværk30.6.2025 07:35:31 CEST | Pressemeddelelse
Er der grænser for, hvor stor og ’vild’ DIF DM-ugen kan blive? Umiddelbart ikke, lyder det fra DIF oven på en fantastisk DIF DM-ugen i Aalborg. 35 sportsgrene har afholdt deres danmarksmesterskab foran et rekordstort antal tilskuere.
Medaljefest: Her er alle guldvinderne fra DIF DM-ugen29.6.2025 22:58:15 CEST | Pressemeddelelse
35 sportsgrene, cirka 2.200 af landets bedste atleter og 117 guldmedaljer blev uddelt, da DIF DM-ugen blev afholdt for fjerde gang.
Et hav af DM-vindere - har din by fået en danmarksmester i dag?28.6.2025 23:36:32 CEST | Pressemeddelelse
Et væld af nye danmarksmestre er blevet kåret i dag lørdag under DIF DM-ugen i Aalborg - i alt fra vægtløftning til tennis. Her er (noget af) overblikket.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum