Fiskerikontrollen bjærger syv ulovlige garn på i alt 420 meter i Aarhus Bugten
Fiskerikontrollen faldt for nylig over syv ulovlige garn i Aarhus Bugten. De ulovlige redskaber blev taget i bevaring, og fangsten blev genudsat.

Fiskeristyrelsen modtog for nylig en anmeldelse om ulovligt garn i Aarhus Bugten. Fiskerikontrolskibet Havørnen var i nærheden og sejlede ud til området. Her bjærgede fiskerikontrollørerne i alt syv ulovlige garn med 15 sorthummere og 11 taskekrabber.
Garnene var markeret med fiskekugler og dunke, hvilket er i strid med gældende regler. Ifølge reglerne skal garn nemlig være markeret med vager (bøjer med flag i toppen, red.). Derudover manglede der mærkning med ID og fiskerinummer, hvilket er lovpligtigt.
Redskaberne blev derfor bjærget, og de 15 hummere – hvoraf flere var med rogn – samt de 11 taskekrabber blev genudsat.
Overstyrmand Rolf Erick Hougaard Fejerskov fortæller:
- Fundet af ulovlige garn i Aarhus Bugten er meget bekymrende. Ulovlige garn har alvorlige konsekvenser for fisk og havmiljø. Mejl Flak er et område med høj biodiversitet og blandt andet en bestand af marsvin. Reglerne er til for at beskytte vores ressourcer og bidrage til at sikre, at der også er fisk i havene i fremtiden.
Bjærgningen af de ulovlige garn tog næsten to timer. I alt blev syv garn med en samlet længde på ca. 420 meter bjærget.
De ulovlige redskaber blev taget i bevaring. Finder fiskerikontrollen frem til ejeren, vil vedkommende få en bøde for det ulovlige fiskeri.
Kontrollen af fiskeredskaber sikrer, at fiskeriet udøves korrekt, og at det foregår i lovlige områder. Hvis man har mistet sine fiskeredskaber, skal det anmeldes til Fiskeristyrelsen. Ulovlige garn kan have alvorlige konsekvenser for havmiljøet.
Om fritidsfiskeri af hummer
- Du skal have et fisketegn for at fiske hummer.
- Er du fritidsfisker, må du kun sætte maks. seks redskaber pr. person. Ét garn på op til 135 meter tæller for tre redskaber, mens en almindelig tejne tæller for ét redskab.
- Fisker du med multitejner på op til 10 meter, skal de have to udslipshuller i hvert kammer, og du må kun fiske med én enkelt multitejne.
- Får du en rognhummer i redskabet, skal den genudsættes.
- Fisker du med garn, skal du huske at røgte (tømme, red.) det med jævne mellemrum. Ligger det for længe uden at blive røgtet, anses det for efterladt – eller såkaldt ’spøgelsesgarn’.
- Læs mere om regler for tabte redskaber her.
- Anmeldelse af ulovligt fiskeri kan ske på Fiskeristyrelsens side for anmeldelser.
- Læs mere om reglerne for fiskeri i Danmark på fiskeristyrelsen.dk.
Nøgleord
Om Fiskeristyrelsen
Fiskeristyrelsen er en styrelse under Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri og omfatter en central del med afdelinger i både København og Sønderjylland samt en regional fiskerikontrol med lokalafdelinger flere steder i landet og tre fiskerikontrolskibe. Fiskeristyrelsen gennemfører regeringens fiskeripolitik og forestår bl.a. regel- og politikforberedelse, kontrol, myndighedsberedskab, sagsbehandling og deltagelse i internationalt samarbejde.
Følg pressemeddelelser fra Fiskeristyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fiskeristyrelsen
Er du klar til laksepremiere i dag?: Det skal du huske, når du fisker efter laks16.4.2025 05:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 16. april 2025 er for mange lystfiskere en festlig dag. Her er der nemlig såkaldt ’laksepremiere’ i de danske åer. Men inden snøren kastes ud, er det vigtigt at man har styr på reglerne.
Fiskerikontrollen fjerner ulovlige ruser ved Als4.4.2025 14:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fiskerikontrollører fra Landbrugs- og Fiskeristyrelsens Fiskerikontrol har været en tur på vandet nær Als, efter et tip fra en årvågen borger. Her fandt Fiskerikontrollen 10 ulovligt opsatte ruser, uden den lovpligtige afmærkning og mærkning. Ruserne blev derfor konfiskeret af vores fiskerikontrollører.
Fiskerikontrollen stiller skarpt på ulovligt fiskeri af stenbider18.2.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ved årsskiftet trådte det nye forbud mod erhvervsfiskeri af stenbider i kraft. Medio januar trådte et lignende forbud for lyst og fritidsfiskere i kraft. Det betyder, at det ikke er tilladt hverken at fiske, medbringe eller lande stenbidere i danske farvande frem til den 31. december 2025. Fiskerikontrollen vil derfor i år have særligt fokus på kontrol af, at forbuddet mod fiskeri af stenbider overholdes.
Plantefonden er klar med ny pulje på 212 millioner kroner til plantebaserede projekter14.2.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
212 millioner kroner skal styrke den plantebaserede fødevaresektor, og Plantefonden står klar til at modtage ansøgninger, når puljen åbner for ansøgningsrunden i dag klokken 12:00. Projekterne, der kan søge puljen, skal bidrage til at øge produktionen og forbruget af plantebaserede fødevarer samt danskernes muligheder for at tilvælge en mere planterig kost.
Nye regler for lyst- og fritidsfiskeri i 2025: Nu er det bl.a. forbudt at fiske efter stenbider31.1.2025 11:15:00 CET | Pressemeddelelse
Både stenbideren og torsken er på listen over arter, det er forbudt at fiske efter i 2025. For torsken gælder reglerne i Østersøen. For stenbideren gælder det i alle danske farvande.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum