En lang række 40 km/t zoner er klar ved udgangen af 2025
Rudersdal Kommune opfylder ønsker fra borgere om øget tryghed på vejene i lokalområder.

Rudersdal Kommune er i fuld gang med at etablere 40 km/t hastighedszoner i boligkvarterer forskellige steder i kommunen. Ved udgangen af 2025 forventes 14 områder forsynet med bump og nye skilte med 40 km/t.
De nye zoner imødekommer ønsker fra en lang række borgere om øget fokus på den lokale trafiksikkerhed. Kommunen modtager jævnligt ønsker om initiativer, der kan dæmpe hastigheden og i øvrigt regulere trafikken med det formål at højne trafiksikkerheden og øge trygheden.
Seneste skud på stammen er den sydlige del af Nærum, omkring Nærumgårdsvej og Hegnsvej syd for Skodsborgvej, hvor arbejdet går i gang efter sommerferien.
- Vi ser det mange steder i landet, og senest har man i Københavns Kommune indført nye zoner, hvor hastigheden begrænses til 40 km/t. Derfor giver det rigtig god mening, at vi også i Rudersdal fokuserer på at reducere farten i udvalgte lokalområder, fortæller Court Møller, formand for Klima- og Miljøudvalget i Rudersdal Kommune.
Det er en ny bekendtgørelse om lokale hastighedsgrænser, som gør det muligt for Rudersdal Kommune at oprette 40 km/t hastighedszoner.
Kontakter
Court MøllerKommunalbestyrelsesmedlem
Klima- og Miljøudvalget, Børne- og Skoleudvalget, Organisering-rekruttering-fastholdelsesudvalget
Billeder
Om Rudersdal Kommune
Rudersdal Kommune er tæt på og meget grønnere - med både bymiljø, arkitekturperler og naturskønne områder. Kommunen ligger med sine godt 57.000 indbyggere der, hvor Københavns forstæder hører op, og Nordsjællands skove, søer og åbne landskaber begynder. Her er grønt, så langt øjet rækker, med ranke kongebøge, gennem dale og bakker – og med malerisk flotte områder langs Furesøen, Sjælsø, Mølleåen og Øresund.
Følg pressemeddelelser fra Rudersdal Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Rudersdal Kommune
En tiltrængt cykeloplevelse11.9.2025 19:01:35 CEST | Pressemeddelelse
I dag har borgmesteren været ude at cykle med plejehjemsbeboere fra Byageren og politikere fra Kommunalbestyrelsen i Lyngby-Taarbæk. Cykelturen skal rette vores opmærksomhed på muligheden for at tage plejehjemsbeboere med ud på rickshaw-ture.
Rudersdalelever trives bedre end landsgennemsnittet11.9.2025 11:08:46 CEST | Pressemeddelelse
Den årlige nationale trivselsmåling viser, at eleverne i Rudersdal generelt trives godt og ligger over landsgennemsnittet.
Pris for afhentning af affald falder også markant næste år10.9.2025 16:30:00 CEST | Pressemeddelelse
De gode takter for taksterne fortsætter i 2026 – især tre forhold spiller ind.
7 ud af 10 er tilfredse med hjemmehjælpen5.9.2025 13:42:08 CEST | Pressemeddelelse
Ældreministeriets landsdækkende brugertilfredshedsundersøgelse blandt landets modtagere af hjemmehjælp er nu opgjort på kommuneniveau. I Rudersdal Kommune er 72% tilfredse eller meget tilfredse med hjemmehjælpen, hvilket er niveauet for ca. 75 pct. af landets kommuner.
Rudersdal Kommune hædrer frivillige for ekstraordinære indsatser – prismodtagerne kan nu afsløres5.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er både unge frivillige ledere og talenter, der sammen med kulturelle ildsjæle hyldes, når kommunen indbyder op til 150 gæster til årets Frivilligfest på Kulturcenter Mariehøj.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum