13 førende nødhjælpsorganisationer i Gaza i fælles opråb: Israelske angreb og manglende adgang forhindrer vores humanitære indsats, i strid med folkeretten

Den israelske militæroperation i Gazastriben er eskaleret dramatisk den seneste uge med massive ødelæggelser og voksende humanitære behov til følge. Israelske bombardementer af FN-drevne skoler, der fungerer som tilflugtssted, samt af Al Mawasi-lejren, i den tætbefolkede såkaldte "sikkerhedszone", er blandt de seneste angreb med store civile tabstal.
Såkaldte "evakueringsordrer" mod Khan Yunis og Gaza by, har udløst yderligere trangsforflyttelser og presset civile sammen i overfyldte ressourceforladte områder. Og alt imens at levering af nødhjælp blokeres, forværres den humanitære katastrofe dag for dag.
I "Gaza Humanitarian Snapshot" giver 13 nødhjælsorganisationer, heriblandt Folkekirkens Nødhjælp, i dag et samlet billede af de enorme udfordringer, der spærrer for en effektiv humanitær indsats i Gaza.
Jonas Nøddekær, Generalsekretær Folkekirkens Nødhjælp siger:
”Adgangen for Folkekirkens Nødhjælp til at hjælpe i Gaza er blevet alvorligt forværret de seneste uger: de sydlige og nordlige grænseovergange er lukkede eller logistisk utilgængelige og forsendelser af nødhjælp via den egyptiske korridor er gået helt i stå. At vi fortsat er til stede, må ikke forveksles med at vi har ordentlige betingelser for at hjælpe – vi er tværtimod til stede på trods af manglende adgang og under utrolig risikable forhold”
Nødhjælpsorganisationers muligheder for at hjælpe i Gaza besværliggøres af en række årsager: Humanitært personale kontrolleres og overvåges og enhver bevægelse, selv inden for udpegede "sikkerhedszoner", skal indberettes til de israelske myndigheder. Evakueringer af sundhedsfaciliteter, beskydninger af nødhjælpspersonale, manglende benzin og lukkede grænseovergange minimerer desuden mængden af nødhjælp i Gaza og besværliggøre nødhjælpsindsatsen
Jonas Nøddekær fortsætter:
”Efter 9 måneders konflikt er det altafgørende, at verdenssamfundet anerkender den manglende overholdelse af den humanitære folkeret i Gaza og lægger et reelt pres på konfliktens parter for at opnå en øjeblikkelig våbenhvile samt uhindret humanitær adgang, hvilket er den eneste måde vi kan beskytte og redde liv i Gaza”.
Han understreger at Folkekirkens Nødhjælps indsats i Gaza kun er mulig takket være vores partneres urokkelige engagement og de store risici de løber for deres eget liv hver eneste dag.
For mere information om og udlevering af "Humanitarian Snapshot" se kontaktinfo.
Kontakter
Anton Svane OlesenPolitisk rådgiver
Tlf:+45 50 60 20 01ansv@dca.dkVedhæftede filer
Om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Vi står foran en af de største nødhjælpsoperationer i nyere tid10.10.2025 15:52:22 CEST | Pressemeddelelse
Med våbenhvilen som første skridt i fredsplanen mellem Israel og Gaza forbereder Folkekirkens Nødhjælp sig på at bidrage til en af de største nødhjælpsoperationer i nyere tid. “I første omgang handler det om at få adgang til Gaza med mad, vand, hygiejne-artikler og give de hundredtusindvis af palæstinensere tag over hovedet. Behovene er enorme efter næsten to års krig,” siger Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp. “Vi håber, at det internationale samfund får adgang så hurtigt som muligt, men der går nok et par dage, før vi ser vi grænseovergangene åbne for nødhjælp. Og vi forventer, at alle overgangene bliver åbnet op både fra Egypten og Israel, så der kan tilflyde nødhjælp til befolkningen både i den nordlige og sydlige del af Gaza.” “Hvis ordlyden i fredsplanen holder stik, så vil mængderne af hjælp som et minimum være i overensstemmelse med den hjælp, der blev lukket ind i forbindelse med våbenhvileaftalen fra den 19. januar i år. Det ser vi frem til, men det er sl
Ny, uafhængig analyse af finanslovsforslaget for 2026 og dansk udviklingsbistand: Fra fattigdom til vækst7.10.2025 14:32:13 CEST | Pressemeddelelse
I en verden i opbrud sætter Danmarks udviklingssamarbejde en ny kurs. Det bekræfter Timbuktu Fondens analyse af finanslovsforslaget for 2026, der præsenteres ved et møde 9. oktober.
Adaptation Is Life: Leaders Demand Urgent Adaptation Investment and Action at UNGA 8026.9.2025 18:31:09 CEST | Pressemeddelelse
Calls for concrete adaptation finance targets, scalable investment instruments, and operational loss and damage funds intensify
Timbuktu Fonden fordobler Timbuktu Prisen og uddeler 200.000 kroner14.8.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En kombination af kvalificerede projektforslag og et voldsomt udenrigspolitisk år har fået Fonden til for første gang nogensinde at uddele hele to priser i 2025. Den ene Timbuktu Pris går til undersøgende journalister Thomas Foght og Sebastian Stryhn Kjeldtoft for afdækning af moderne slaveri, mens den anden går til ungdomsmediet Reelly for unikke øjenvidneberetninger fra genopbygningen af Syrien.
Folkekirkens Nødhjælp opruster med nye landechefer i verdens brændpunkter12.8.2025 09:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælp styrker sin indsats i nogle af verdens mest udfordrede områder med udnævnelsen af nye landechefer på en række strategisk vigtige poster. De nye landechefer vil stå i spidsen for nødhjælps- og udviklingsarbejde, der hver dag gør en forskel for mennesker i verdens brændpunkter. Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær, er begejstret for udnævnelserne: "Vi opererer i områder, hvor situationen kan ændre sig fra dag til dag. Dygtige og erfarne ledere i felten er afgørende for, at vi kan levere både akut nødhjælp og langsigtede løsninger. Og med vores nye ansættelser, er jeg sikker på, at vi står stærkt til at håndtere de udfordringer, der venter.” De nye udnævnelser omfatter: Ukraine: Peter Bo Larsen (DK) Mali: Joanne Olsen (USA). Syrien/Irak: Knud Andersen (DK). Cambodja: Janardhan Rao (IND) Sydsudan: Rama Devi Arla Hansraj (IND) Palæstina: Christian Meldgaard Cramon (DK) De nye ledere bringer omfattende erfaring inden for humanitært arbejde, konfliktom
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum