Flere, men dyrere muligheder til sommerens boligkøbere
Årets første sommermåned bragte både gode og mindre gode nyheder til dem, der er på jagt efter deres drømmebolig. Boligkøberne har nu flere boliger at vælge imellem, men til højere priser. Samtidig skal de også være lidt hurtigere til at træffe en beslutning om at købe. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Der er gode nyheder for dem, der er på jagt efter deres nye drømmebolig. I løbet af juni måned blev der sat til salg-skilte i vinduerne på 8.454 nye boliger, hvilket er næsten 1.100 flere end på samme tidspunkt sidste år. Ved udgangen af juni i år var der derfor 41.121 boliger til salg, hvilket svarer til en stigning på 15 pct. sammenlignet med sidste år.
”Vi har set en stigning i udbuddet af boliger siden begyndelsen af 2022, og vi nærmer os nu det niveau, vi så før corona. Det er godt nyt for dem, der gerne vil bruge sommermånederne på at finde et nyt hjem,” siger Peter Jayaswal, direktør for Realkredit og ejendomsfinansiering i Finans Danmark.
Men selv om udvalget er større, er udbudspriserne på boliger højere end for et år siden. Ved udgangen af juni blev et typisk hus på 140 kvm udbudt til salg for næsten 2,8 mio. kr. Det er en stigning på næsten 120.000 kr. En typisk ejerlejlighed på 85 kvm bliver nu sat til salg til 3,5 mio. kr. Det er en stigning på knap150.000 kr. mere end for et år siden.
Samtidig skal man som køber være klar til lidt hurtigere at skrive under på en købsaftale, når drømmeboligen er fundet. Udbudstiden for huse er faldet med en uge sammenlignet med juni sidste år, og de er nu i gennemsnit til salg i lidt over 6 måneder. For dem, der er på udkig efter en lejlighed, er beslutningstiden blevet to uger kortere. Ved udgangen af juni var udbudstiden for ejerlejligheder på knap 5 måneder.
”Vi ser hvert år, at der kommer mere gang i boligmarkedet i løbet af foråret og forsommeren. Desuden har vi set, at renterne i de seneste måneder er faldet en smule, flere er kommet i arbejde, og en del danskere har fået lønstigninger. Det kan bidrage til at øge optimismen hos køberne og dermed skubbe priserne opad,” siger Peter Jayaswal, og kommer afslutningsvis med et råd til de potentielle boligkøberne:
”Før man begynder at lede efter sin næste drømmebolig, er det altid en god idé, at man på forhånd har afklaret med sin bank, hvor meget man har råd til at købe for.”
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Høringssvar - EBA Consultation on Guidelines on product oversight and governance arrangements for retail banking products to take into account products with ESG features and greenwashing risks31.10.2025 16:12:09 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til EBA Consultation
Restancer på boliglån i bund – laveste niveau siden 200731.10.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort de nyeste tal, som viser, hvor stor en andel af de samlede ydelser der ikke er betalt senest 3½ måned efter terminen. Opgørelsen dækker over både parcel- og rækkehuse, ejerlejligheder og fritidshuse.
Tal bekræfter ny type svindelsager under sommerens festivaler24.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Du er fuld og kan ikke rigtig huske alt fra gårsdagens festival eller turen hjem fra byen i en pirattaxa. Men du kan se, at der er overført rigtig mange penge fra din konto, som du absolut heller ikke husker noget om. Tyveri af betalingsmidler på festivaler og under transport i pirattaxaer og flere tilfælde, der involverer drugging, er steget markant i sommer, viser nye tal fra Finans Danmark. Især mænd er ofre.
Efter ni år: Variabel rente tilbage i førertrøjen20.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere danske boligkøbere vælger nu lån med variabel rente. I tredje kvartal 2025 valgte 52 pct. et lån med variabel rente – det er første gang siden 2016, at denne type lån overgår fastforrentede lån. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Investeringer i forsvarsaktier vokser markant: 17-dobling på tre år19.10.2025 12:30:14 CEST | Pressemeddelelse
Banker, kapitalforvaltere og pensionsselskaber tilbyder i stigende grad danskerne målrettede muligheder for at investere i forsvar og sikkerhed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum