Papkasser, plastfolie og glasflasker er ikke længere kundens hovedpine
Nye regler om producentansvar for emballageaffald træder i kraft i 2025. Det betyder, at producenter, importører og distributører skal til at tage ansvar for al emballageaffald, de får udformet og fremstillet i eget navn eller varemærke.
1. juli 2025 træder nye regler om producentansvar for emballageaffald i kraft i Danmark, og dermed skal virksomheder selv tage ansvar for al den emballage, de får udformet og fremstillet under eget navn eller varemærke. Selv om reglerne først træder i kraft om et års tid, skal virksomheder allerede i år forholde sig til deres forbrug af emballage og melde det ind i DPA-registret.
Hidtil har emballage som papkasser, plastfolie, glasflasker og træpaller været forbrugernes og kommunernes hovedpine, når det hober sig op som affald. Det ændrer sig fra 2025, når ansvaret og omkostningerne for håndtering af emballage og emballageaffald overdrages til producenter, importører og distributører,
Inden reglerne træder i kraft, skal virksomhederne senest 31. august i 2024 registrere sig i producentansvarsregistret (DPA-registret) og oplyse om den emballage, de forventer at sende på det danske marked i hele 2024.
”Formålet med de nye regler er at sikre, at langt mere emballage designes og produceres på en måde, så det kan genbruges og genanvendes. I det hele taget handler det om, at virksomheder minimerer brugen af unødvendig emballage og fokusere på miljøvenlige løsninger”, forklarer forretningsudvikler Kristina Overgaard Zacho fra Erhvervshus Nordjylland.
Hvilke virksomheder er omfattet?
Som udgangspunkt vil virksomheder, der sender mere end 8 tons emballage på markedet årligt, være omfattet af reglerne. Der er dog med undtagelse af virksomheder med færre end 10 ansatte og en årlig omsætning på maksimalt 15 mio. kr.
”Dansk Producentansvar administrerer det nationale register og den danske lovgivning om producentansvar, og derfor vil det være en fordel for virksomheder at tjekke deres status på DPA’s hjemmeside, for at finde ud af, hvor de står i forhold til de nye regler”, fortæller Kristina Overgaard Zacho.
Allerede nu er der flere ting, som virksomheder kan gøre for at forberede sig på de nye regler. De kan blandt andet undersøge:
- Om de sender mere end 8 tons emballage årligt
- Hvilke emballager de bruger (inklusive vægt, materialetype og målretning - erhverv eller privatforbrugere)
- Registre sig hos DPA og indrapportér forventede markedsførte mængder emballage i 2024
- Overvej at melde dig ind i en kollektiv ordning som VANA, ERP-recycling eller Emballageretur for at opfylde virksomhedens forpligtelser
Hvad er emballage?
Emballage omfatter alle produkter af enhver art og materiale, der anvendes til pakning, beskyttelse, håndtering, levering og præsentation af varer fra producent til brugeren eller forbrugeren og til præsentation af varer. Dette inkluderer også engangsartikler, som anvendes til samme formål. Læs mere om, hvad emballageprodukter er her.
Nøgleord
Kontakter
Morten Bandholm VindeErhvervshus Nordjylland
Tlf:2243 5348mbv@ehnj.dkBilleder
Links
Om Erhvervshus Nordjylland
Erhvervshus Nordjylland en en del af nordjyske erhvervsfremme og tilbyder gratis og uvildig vejledning til alle små- og mellemstore virksomheder i Nordjylland. Virksomhederne kan få kortlagt deres udviklingsmuligheder af uvildige forretningsudviklere med specialiseret viden inden for områder som: Digitalisering, Grøn omstilling, Internationalisering og Arbejdskraft.
Erhvervshus Nordjylland er knudepunkt i nordjysk erhvervsfremme, og kan åbne dørene for virksomheder til et stort netværk af øvrige offentlige og private aktører. Derudover er Erhvervshus Nordjylland operatør på programmer, der gør det muligt at igangsætte målrettede udviklingsforløb i samarbejde med private rådgivere.
Følg pressemeddelelser fra Erhvervshus Nordjylland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervshus Nordjylland
Indsamlingen af data optimerer produktionen hos BM Byggeindustri10.1.2025 08:49:00 CET | Pressemeddelelse
I mere end 25 år har BM Byggeindustri i Hobro produceret moduler til byggeriet. Et mere strømlinet flow i produktionen, gennem innovative løsninger, har taget dem et vigtigt skridt videre, og dermed gjort virksomheden mere effektiv.
50 mio. kr. skal hjælpe med bæredygtige omstilling i SMV'er9.1.2025 08:04:00 CET | Pressemeddelelse
Mindre end en tiendedel af de små og mellemstore virksomheder dokumenterer deres ESG-aftryk. Flere undersøgelser i 2024 har vist, at mange fortsat tøver med at kaste sig over arbejdet med dokumentation, fordi det er svært at få overblik over lovgivning og krav. Derfor sætter erhvervshusene bredt ind for at komme SMV’erne til undsætning og samtidig afværge overimplementering. Det sker med 50 mio. kr. i ryggen. En af de virksomheder, der ser en gevinst i bæredygtighed, er entreprenørvirksomheden S.P. Jensen i Svenstrup.
ESG kan være med til at bane vejen for eksport30.12.2024 08:22:00 CET | Pressemeddelelse
Et målrettet arbejde med rapportering af bæredygtighed gavner ikke blot konkurrenceevnen på hjemmemarkedet. Det kan også sikre SMV’er en stærkere position på eksportmarkeder.
Digitalisering har gjort Dantank mere effektive18.12.2024 07:52:00 CET | Pressemeddelelse
Virksomheden Dantank A/S har over 30 års erfaring inden for produktion af industri- og transporttanke. Gennem programmet AddSmart har virksomheden taget et afgørende skridt i deres digitaliseringsrejse.
Protox skruede ned for plast og op for vækst17.12.2024 14:02:33 CET | Pressemeddelelse
Med certificeringer, datadrevne løsninger og bæredygtig produktion har Protox skabt en stærkere forretning. Virksomheden står i dag med lavere omkostninger, højere effektivitet og tættere kunderelationer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum