Det nye Statens Naturhistoriske Museum er overtaget af Københavns Universitet
12.7.2024 11:15:00 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Bygherren Vejdirektoratet har nu overdraget Statens Naturhistoriske Museum til Københavns Universitet. Med de nye museumsbygninger bliver Zoologisk Museum, Geologisk Museum og Botanisk Have samlet til ét museum.

Københavns Universitet får med byggeriet cirka 32.000 m2 fordelt mellem nye underjordiske udstillingsrum og eksisterende bygninger (tidligere Polyteknisk Læreanstalt), som er ombygget til museumsformål, mens der i Sølvtorvskompleksets gård er opført en ny sal.
Fra Øster Farimagsgade ankommer den besøgende til museets hovedindgang via en kuperet forplads, der flyder sammen med Botanisk Have.
Fredag den 12. juli 2024 blev det nye Statens Naturhistoriske Museum officielt overdraget til Københavns Universitet (KU) på et møde mellem repræsentanter fra Københavns Universitet, Vejdirektoratet og Bygningsstyrelsen.
Vejdirektoratet har været bygherre på byggeriet siden 2018, da direktoratet overtog byggeriet fra Bygningsstyrelsen. Første spadestik blev taget i 2019, og med overdragelsen kan Københavns Universitet tage bygningen i brug og begynde fasen med etablering af et nyt nationalt museum for naturen.
”Det er ikke ofte, at der bliver bygget nye museer i den størrelse i Danmark, og det har været en meget spændende opgave for os. Det er nogle fantastiske rammer, vi har bygget til Københavns Universitet, og vi er glade for, at vi nu har overdraget til brugeren, så bygningen kan indrettes med museumsudstillinger,” siger anlægsdirektør Erik Stoklund Larsen, Vejdirektoratet.
Hos Københavns Universitet glæder rektor Henrik C. Wegener sig også over nyheden:
”Det er et museum i verdensklasse, vi kommer til at lave her. Jeg glæder mig umådeligt meget til den dag, vi kan begynde at byde gæster indenfor om nogle år.”
Københavns Universitet viI opbygge udstillinger i de nye rammer og flytte ind i laboratorier/undervisningslokaler. Sammen med opbygning af udstillingen flyttes en del af museets samlinger ind i de nye magasiner. Der skal indrettes butik, billetsalg, café og meget mere.
Fakta
Det nye Statens Naturhistoriske Museum er finansieret af VILLUM FONDEN, Novo Nordisk Fonden, Aage og Johanne Louis-Hansens Fond, Det Obelske Familiefond samt Københavns Universitet og staten.
Lundgaard & Tranberg Arkitekter har sammen med EKJ Rådgivende Ingeniører AS været totalrådigiver på projektet, og Per Aarsleff A/S har været hovedentreprenør.
Kontakter
Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Københavns Universitet:Seniorkommunikationsrådgiver Kristian Malling Granov
Tlf:31 17 14 99Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Trafikale gener på Marselis Boulevard fra begyndelsen af oktober2.10.2026 09:53:53 CEST | Pressemeddelelse
Jordbundsundersøgelserne på Marselis Boulevard forud for anlæggelsen af Marselistunnelen fortsætter med mindre forbedring for trafikanterne.
Større reparation af Vejlefjordbroen går i gang lørdag aften2.10.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag aften den 3. oktober kl. 20 går Vejdirektoratet i gang med at udskifte fuger på Vejlefjordbroen i de sydgående spor af E45 Østjyske Motorvej. Arbejdet står på over den kommende måned, og kommer til at genere trafikken på E45 Østjyske Motorvej.
Tre nye støjskærme på vej langs E45 ved Aarhus1.10.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet bygger nu yderligere tre støjskærme langs E45 Østjyske Motorvej ved Aarhus. De skal dæmpe trafikstøjen for de mest støjbelastede boliger i Lyngby, Mundelstrup/Fårup og Ormslev Stationsby/Skibby.
Renovering af Kronprins Frederiks Bro betyder, at brofag ikke kan åbne1.10.2026 11:49:57 CEST | Pressemeddelelse
Den kommende måned kan Kronprins Frederiks Bro i Frederikssund ikke længere åbne for sejlende. Renoveringen, som Vejdirektoratet påbegyndte i august, går ind i en ny fase, hvor det er klapfagene, der skal udbedres. Det betyder, at broen den kommende måned er lukket for både biltrafik og sejlere.
Hver femte trafikdræbte i personbil havde ikke spændt sikkerhedsselen1.10.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
98 procent af de danske bilister bruger sikkerhedssele. Alligevel havde næsten hver femte, der blev dræbt i en personbil i 2025, ikke sele på. Det viser Vejdirektoratets seneste dødsulykkesrapport.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum