Kommunen opretter selskab til drift af nye solcelleanlæg
Der skal solceller op på flere af kommunens egne bygninger. Det skal ske gennem et nyt selskab, som kommunen ejer via Fredensborg Forsyning

Byrådet har allerede prioriteret penge til at installere solceller på kommunens egne bygninger, så der kan produceres mere vedvarende energi. Ved at etablere et selskab til formålet gennem Fredensborg Forsyning, bliver det endeligt muligt for kommunen at sætte nye anlæg op og dermed fremme den grønne omstilling.
”Det er vigtigt, at vi øger den lokale produktion af vedvarende energi på en effektiv måde. Jeg er derfor glad for, at vi nu har besluttet at oprette anpartsselskabet, Fredensborg VE ApS, der har til opgave at etablere og drive solcelleanlæg på og ved kommunens bygninger”, siger borgmester Thomas Lykke Pedersen, og fortsætter:
”Vi har allerede kortlagt, hvilke tage der er velegnede til solceller. Dermed kan vi hurtigt gå i gang med at udpege de første, mest relevante tage. Derudover er det naturligvis oplagt, at vi i forbindelse med fremtidige renoveringer af tage mv. benytter lejligheden til samtidig at installere solceller, så vi så at sige slår to fluer med ét smæk.
Med den nuværende lovgivning og prisniveauer forventer vi, at den lokale produktion af vedvarende energi også vil være en økonomisk fordel for kommunen. Det skyldes, at kommunen ikke skal betale nettariffer for den strøm, vi selv producerer, og at solcelleanlæg – som elpriserne er i dag – typisk har en kort tilbagebetalingstid”, slutter borgmesteren.
Byrådet besluttede mandag aften at etablere anpartsselskabet, Fredensborg VE ApS (FVE), som et datterselskab til Fredensborg Forsyning Holding A/S. Konkret oprettes selskabet af Fredensborg Kommune, hvorefter det overdrages til Fredensborg Forsyning Holding A/S med tilknyttet aktieombytning. Fredensborg Forsynings direktør udnævnes som direktør for FVE.
Kontakter
Borgmester Thomas Lykke Pedersen (A) tlf. 25 29 19 42
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Ældre Sagen Fredensborg og kommunen indgår samarbejdsaftale8.10.2025 13:40:25 CEST | Pressemeddelelse
Repræsentanter for Ældre Sagen Fredensborg og Fredensborg Kommune har underskrevet en ny samarbejdsaftale, der bl.a. skal forebygge og nedbringe ensomhed og hjælpe med indførsel af ny teknologi
DI kan hjælpe os med at forbedre dialogen med private virksomheder7.10.2025 10:50:05 CEST | Pressemeddelelse
Fredensborg Kommune opfordrer DI til at formidle kontakt til de virksomheder, som medvirker i DI’s måling af erhvervsvenlighed
Kommunen udvider indsatsen for at forbedre børn og unges trivsel7.10.2025 08:12:58 CEST | Pressemeddelelse
Med den nye budgetaftale for 2026 afsætter byrådet flere ressourcer til at styrke børn og unges trivsel. Det sker i tråd med 2030-planen for børn og unges trivsel, som nu er opdateret
Spil Dansk Ugen 2025 i Fredensborg Kommune6.10.2025 15:41:06 CEST | Pressemeddelelse
Fra den 27. oktober til den 2. november summer hele Danmark af toner og sang, når Spil Dansk Ugen løber af stablen. I Fredensborg Kommune markeres ugen med et program, der byder på både koncerter, workshops og fællessang – og som frem for alt hylder den danske musik i alle dens afskygninger.
Odderen er tilbage på Sjælland og lever godt ved Nivåen2.10.2025 12:25:25 CEST | Pressemeddelelse
Fredensborg Kommunes indsats for at skabe gode og sikre levesteder for odderen er en succes. Oddere er ellers ikke set på Sjælland siden 1970’erne
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum