Region klar til millioninvestering i nye letbane-tog
Passagervækst skaber behov for nyt materiel til letbanen. Regionsrådet i Region Midtjylland er klar med lånegaranti på 405 mio. kroner.

I 2030 skal Aarhus Letbane kunne betjene mellem 8 og 10 mio. passagerer om året på strækningen fra Grenaa over Aarhus og til Odder. Derfor melder regionsrådet nu klar til at investere i nyt materiel i form af en lånegaranti til bl.a. otte nye tog.
I 2023 rejste næsten 6 mio. passagerer med letbanen, men det tal ventes altså at stige markant de kommende år. Det skyldes både byudviklingen i de fire østjyske letbane-kommuner, samt at der er kommet flere afgange på banen – fx med halvtimesdrift på strækningen fra Grenaa til Aarhus. Det har fået markant flere østjyder til at stige på de eldrevne tog.
- Letbanen har vist, at den er et attraktivt og grønt transporttilbud, der faktisk formår at binde den østlige del af regionen rigtig godt sammen. Letbanen er kort sagt en succes. Nu fremtidssikrer vi banen, så den kan følge med efterspørgslen, siger regionsrådsformand Anders Kühnau (S).
Deler regningen
Region Midtjylland ejer halvdelen af Aarhus Letbane, mens Aarhus Kommune ejer den anden halvdel, og de to parter deler regningen for det nye materiel.
Det er letbanens bestyrelse, der sammen med en arbejdsgruppe bestående af repræsentanter fra Midttrafik, Aarhus Letbane, Aarhus Kommune og Region Midtjylland, der har vurderet behovet. Foruden nye tog er der også behov for en række justeringer af infrastrukturen samt eventuel opførelse af et nyt depot i Aarhus Nord. Denne del af investeringen afhænger dog af, om Aarhus Kommune laver en etape 2 af letbanen. Etape 2, der vil være ejet af Aarhus Kommune, kobler letbanen med en strækning til Brabrand samt eventuelt et ”parkér og rejs”-anlæg ved E45 i Søften. Det er op til politikerne i Aarhus Kommune om planen – og den massive investering, det kræver – skal gennemføres.
Dermed kan den endelige regionale investering blive lidt mindre end de 405 mio. kroner.
- Med regionsrådets beslutning sikrer vi den eksisterende letbane til den kommende passagervækst. Det kræver, at vi køber nye tog. Hvis Aarhus Kommune så beslutter at udvide letbanen, vil det medføre yderligere behov for investeringer, og dem har regionsrådet tilkendegivet, at vi også er klar til at løfte.
Læs mere om investeringsbehovet i Aarhus Letbane på dagsordenen til regionsrådets møde.
Fakta
- Prognoser for passagervæksten på Aarhus Letbane viser, at den eksisterende bane skal kunne betjene mellem 8-10 mio. passagerer i 2030.
- Aarhus Letbane råder i dag over 26 letbanetog, som er fuldt disponerede med den nuværende drift, og kapaciteten er i stigende grad udfordret i spidsbelastningsperioder.
- Aarhus Letbanes bestyrelse anbefaler derfor at anskaffe yderligere otte letbanetog til at understøtte den forventede passagervækst. Det indebærer, at Region Midtjylland skal yde en lånegaranti på op til 405 mio. kr. til køb af otte letbanetog samt følgeudgifter.
- En mindre del af investeringsbehovet bliver kun nødvendigt, hvis Aarhus Kommune vælger at anlægge Letbanens etape 2.
Nøgleord
Kontakter
Anders Kühnau (S)Regionsrådsformand i Region MidtjyllandKontakt via pressevagten tlf. 7841 0666
Formand for Danske Regioner
Pressevagten(Der kan ikke sendes SMS'er til nummeret)
Tlf:7841 0666presse@rm.dklink.rm.dk/PressevagterHospitalerKontaktoplysninger på medlemmer af regionsrådet
Regionsrådets 41 medlemmer er valgt for 1. januar 2022 til 31. december 2025. Alle har egen side med oplysninger om politikeren.
Billeder



Om Region Midtjylland
Region Midtjylland er en politisk styret, administrativ enhed, der har tre hovedopgaver inden for velfærd og udvikling: Sundhed og hospitaler, specialiserede tilbud til socialt udsatte og handicappede.
Regional Udvikling søger gennem konkrete regionale opgaver, ekspertiser og partnerskaber at skabe gode, fremtidssikrede løsninger og sikre, at Region Midtjylland er en attraktiv og bæredygtig region for alle.
Følg pressemeddelelser fra Region Midtjylland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Midtjylland
Region Midtjylland afslutter klimaindsatsen – men dele af arbejdet lever videre8.10.2025 11:00:57 CEST | Pressemeddelelse
Driftsopgaver, projektudvikling og fundraising lukker ned, mens de fleste af regionens EU- og fondsfinansierede projekter samt grønne initiativer føres videre af kommuner og vidensinstitutioner.
263 ønsker sig en plads i regionsrådet i Region Midtjylland6.10.2025 13:09:58 CEST | Pressemeddelelse
Borgerne i Region Midtjylland får på valgdagen den 18. november 263 kandidater og 16 politiske partier at vælge mellem ved regionalvalget 2025.
Nyt dagafsnit for børn og unge er kommet godt fra start30.9.2025 13:27:51 CEST | Pressemeddelelse
Fleksible og tilpassede behandlingsforløb tæt på hverdagen er fundamentet i det nye dagafsnit for børn og unge i Viborg. Både pårørende og patienter giver positive tilbagemeldinger.
Lægemangel tvinger lægeklinik til at lukke enkelte dage30.9.2025 13:16:21 CEST | Pressemeddelelse
Klinik for Almen Medicin i Lemvig og Thyborøn er tvunget til at holde lukket enkelte dage på grund af lægemangel. På alle hverdage vil mindst én af klinikkerne være åben.
Region Midtjyllands budget for 2026 er vedtaget25.9.2025 14:33:23 CEST | Pressemeddelelse
Med budgettet vil et bredt flertal i regionsrådet styrke kapaciteten i sundhedsvæsenet, sikre et markant løft af psykiatrien og indføre betalingsfri parkering på alle hospitaler.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum