Guldborgsund Kommune har indgået lejeaftale for Zoo-området i Nykøbing med Pangea Park
25.6.2024 10:30:00 CEST | Guldborgsund Kommune | Pressemeddelelse
Borgere, gæster og turister vil fortsat kunne se og opleve dyr i Nykøbing Falster, selvom Guldborgsund Zoo & Botanisk Have skal lukke. Fra 1. november overtager folkene bag Pangea Park området og vil åbne Pangea Park Falster.

Der bliver fortsat liv og glade dage på dyrefronten i Nykøbing Falster, når Guldborgsund Zoo & Botanisk Have lukker til efteråret. Guldborgsund Kommune og dyreparken Pangea Park har underskrevet en aftale, der betyder, at Pangea Park overtager både dyrene og bygningerne den 1. november.
”Jeg er rigtig glad for, at vi har fundet en lejer, der lever op til alle de krav, vi havde sat forud for konkurrenceudsættelsen. Det betyder, at os, der bor her, gæster og turister fortsat kan blive klogere på dyrenes verden i Nykøbing Falster. Vi holder dermed liv i et attraktivt område, som har været til glæde for mange, både små og store, gennem snart en menneskealder,” siger René Christensen, der er formand for Beskæftigelsesudvalget i Guldborgsund Kommune.
Kommunen har fortsat ejerskabet over matriklen, mens Pangea Park lejer sig ind på området og i bygningerne. Desuden overtager de nye lejere al vedligeholdelse og udvikling af stedet. Alle dyrene overdrages vederlagsfrit til Pangea Park. Nogle af dem skal måske tilbage til de zoologiske haver rundt om i verden, hvor de er kommet fra, men det forventes, at langt de fleste dyr bliver i Nykøbing Falster.
Ifølge René Christensen er hele Beskæftigelsesudvalget glade for aftalen. Lukningen af Guldborgsund Zoo & Botanisk Have var en del af budgetforliget 2024-2027.
”Det er ikke en kommunal kerneopgave at drive en zoologisk have, og den har ligget under Beskæftigelsesudvalget, fordi vi i mange år har drevet den med en beskæftigelsesindsats for øje. Når vi ikke længere selv skal drive stedet, sparer vi syv millioner kroner om året, som vi nu kan bruge på borgerne i stedet. Og dem, der har været i et beskæftigelsestilbud i Zoo, kan få et rigtigt godt tilbud et andet sted i kommunen,” siger René Christensen.
Pangea Park overtager området 1. november i år og forventer at åbne for publikum i 2025 efter en istandsættelse og klargøring. Guldborgsund Zoo & Botanisk Have holder åbent som sædvanligt frem mod overdragelsen – også her i højsæsonen hen over sommeren.
Læs mere om Guldborgsund Zoo & Botanisk Haves åbningstider på www.guldborgsundzoo.dk
Kontakter
René ChristensenFormand for Beskæftigelsesudvalget
Tlf:52501118rc@guldborgsund.dkKarina NørbyDirektør for arbejdsmarked og sundhed & omsorg
Tlf:25182787kthn@guldborgsund.dkJohanne Duus HornemannPresse- og kommunikationskonsulent
Guldborgsund Kommune
Billeder

Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Jobmesse skaber konkrete ansættelser27.3.2026 08:54:32 CET | Pressemeddelelse
Virksomhedsservice i Guldborgsund kan nu sætte tal på effekten af årets Job- og Uddannelsesmesse, og resultaterne viser tydeligt, at messen gør en reel forskel for både virksomheder og jobsøgende.
Guldborgsund Kommune nedjusterer med 14 pladser på botilbuddet Lindevang25.3.2026 12:34:38 CET | Pressemeddelelse
Socialudvalget i Guldborgsund Kommune har netop besluttet at nedlægge 14 almene socialpsykiatriske pladser på botilbuddet Lindevang.
Millionstøtte skal styrke bymidten i Nykøbing F17.3.2026 09:05:22 CET | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune sætter nu gang i tre nye projekter i Nykøbing Falsters bymidte. To af projekterne har netop modtaget støtte fra EU’s Regionalfond. Projekterne bliver de første konkrete skridt i realiseringen af kommunens bymidtestrategi.
Guldborgsund Kommune flytter to valgsteder12.3.2026 13:24:57 CET | Pressemeddelelse
To valgsteder i Nykøbing Falster flytter til nye adresser ved det forestående folketingsvalg. Det ene valgsted flyttes midlertidigt, mens det andet flyttes permanent.
Foredrag: Kan Europa tage ansvar for Europas forsvar v/ Steen Rynning10.3.2026 13:18:35 CET | Pressemeddelelse
Europe Direct Sjælland og Guldborgsund-bibliotekerne inviterer til oplysende foredrag med Steen Rynning, Danmarks førende analytiker af NATO og europæisk sikkerhed
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum