Regeringen modtager anbefalinger til fremtidens beskæftigelsesindsats
Ekspertgruppe for fremtidens beskæftigelsesindsats har i dag offentliggjort sine samlede anbefalinger til, hvordan et nyt beskæftigelsessystem kan se ud. Anbefalingerne vil føde ind i regeringens arbejde med at nytænke og reformere beskæftigelsesindsatsen.
I godt et år har ekspertgruppen for fremtidens beskæftigelsesindsats arbejdet på at komme med bud på, hvordan beskæftigelsesindsatsen kan se ud fremover. Ekspertgruppen fik til opgave at kortlægge, undersøge og foreslå modeller for en reform af beskæftigelsesindsatsen med fokus på større frihed, forenkling og værdighed, samtidig med, at jobcentrene nedlægges, og udgifterne årligt reduceres med tre mia. kr.
Mandag har ekspertgruppen offentliggjort sit arbejde og anbefalinger til regeringen.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger:
"Jeg har set frem til at modtage ekspertgruppens anbefalinger. Jeg vil gerne takke formand Claus Thustrup Kreiner for at løfte opgaven sammen med ekspertgruppen og følgegruppen".
"Nu ser jeg – og resten af regeringen – frem til at dykke ned i den omfattende afrapportering".
Ekspertgruppen blev nedsat i foråret 2023. Den har indhentet inspiration fra blandt andre kommuner, borgmestre, a-kasser, private aktører og borgere. Derudover er en følgegruppe med centrale interessenter og aktører løbende kommet med indspark til arbejdet.
Kontakt: Beskæftigelsesministeriets pressetelefon: 51 23 28 30.
Links
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Ny beskæftigelsesindsats på vej med større lokalt ansvar og mindre bureaukrati19.12.2025 12:06:58 CET | Pressemeddelelse
Folketinget har fredag vedtaget et lovforslag, der baner vejen for lokalt ansvar for beskæftigelsesindsatsen og den største forenkling nogensinde. Den nye beskæftigelsesindsats træder gradvist i kraft i 2026.
Nyt lovforslag kan give fængselsstraf til arbejdsgivere ved brud på asbestregler17.12.2025 13:42:27 CET | Pressemeddelelse
Der bliver nu sat en stopper for, at ansatte bliver udsat for livsfarligt asbeststøv på byggepladser i Danmark uden, at det får konsekvenser. Med den nye ændring i arbejdsmiljøloven kan arbejdsgiverne få fængselsstraf ved grove brud på reglerne.
Invitation til doorstep om nye tiltag på førtidspensionsområdet17.12.2025 09:45:45 CET | Pressemeddelelse
Der vil i dag være doorstep om en række nye tiltag på førtidspensions- området.
Udsatte på krisecentre slipper for karantæne i dagpengesystemet16.12.2025 10:00:25 CET | Pressemeddelelse
Hvis udsatte kvinder og mænd må opsige deres arbejde, fordi de tager på krisecenter, skal de ikke også miste deres dagpenge. Det vil derfor ikke længere blive betragtet som selvforskyldt ledighed i dagpengesystemet. Dermed undgår de fremover at få tre ugers karantæne.
Over 100 mio. kroner til forebyggelse af fysisk nedslidning15.12.2025 13:19:07 CET | Pressemeddelelse
BrancheFællesskaberne for Arbejdsmiljø modtager godt 116 mio. kr. til at forebygge fysisk nedslidning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum