
27-årige Nathalies græsplæne er købt på DBA
21.12.2021 00:00:00 CET | DBA | Pressemeddelelse
Nathalies hjem er rig på planter. 100 planter har hun selv talt sig frem til, og de fleste er endda købt brugte. Det samme gælder hendes græsplæne. Du er i denne artikel inviteret indenfor i et genbrugshjem, hvor møblerne har alternative funktioner. F.eks. bruger Nathalie en gammel tallerkenrække som skohylde.

Hvordan flytter man fra lejlighed til hus, uden at flytningen giver ondt i ryggen? Man sørger bare for, at der intet er at flytte.
Det var nemlig dét, som Nathalie gjorde, da hun, manden Sofus og deres to børn på dengang nul og tre år flyttede fra København til Middelfart.
Huset var så stort, at det krævede mange flere møbler end det, familien i forvejen havde, og samtidig følte Nathalie ikke, at deres nuværende møbler passede ind i det nye hus. Det skriver DBA Guide.
Hun solgte derfor familiens klædeskab tre måneder før indflytningsdatoen, og efter det salg gik det over stok og sten. De sidste to måneder i københavnerlejligheden fik parret besøg af købere hver dag. Til sidst fik de solgt alt, og for de penge har Nathalie kunne indrette deres nye hjem - som næsten udelukkende består af genbrugsfund.
- Der var virkelig kaos hjemme i lejligheden. At bo i tre måneder uden klædeskab med en nyfødt, et barn på to og to voksne.... Men vi kunne holde det ud, fordi vi vidste, at det om lidt ville blive godt igen. Samtidig var det en fed start i et nyt hjem: At have gjort rent bord og derfor kunne indrette huset helt fra "scratch" uden at skulle tage hensyn til, at de nye, brugte møbler skulle passe med vores gamle - for dem havde vi jo solgt.
I dag bor Nathalie, manden Sofus og deres to børn, Norman på tre år og Marvin på et år i et hjem, der ifølge Nathalie er indrettet efter en 70'er-stil, som hun ikke vidste, hun havde en kærlighed til. Det ser hun først nu.
Hjemmet består primært af planter, træmøbler, læder og skind, og den røde tråd er, at alt næsten er købt brugt. Selv græsplænen og planterne. I stuen er det f.eks. kun de to hvide spisebordsstole, som er købt fra nye.

27-årige Nathalie Blois-Puls fra Middelfart, der i dag bor i et hjem, hvor nærmest alt er købt brugt. Også de fleste af hjemmets 100 planter. Foto - DBA Guide
Dette møbel var vigtigst for Nathalie at have i sit nye hjem
Der er minderne om mormor, der er afgørende for, hvilket møbel i Middelfarthuset Nathalie betragter som sit yndlingsfund
- Slagbænken har jeg altid gerne ville have. Sådan en havde vi nemlig hjemme hos min mormor på hendes gård, og den er bare så hyggelig, fortæller Nathalie til DBA Guide.
Slagbænken varetager familiens numser, når de spiser aftensmad, for den har fået plads langs væggen foran spisebordet. Nede i slagbænkens "mavesæk" har Nathalie gemt en masse praktisk.
1.200 kr. måtte Nathalie slippe for bænken, som hun fandt på DBA. Spisebordet havde samme pris, og det har familien ligeledes fundet brugt. Begge fund er store, og de kan synes temmelig vanskelige at få med hjem i en normal bil.
- Vi har haft mange ting hængende bagpå det fastspændte cykelstativ på vores forhenværende bil, som var en Ford Ka. Bl.a. tre stole med armlæn - på én gang, og vi har også transporterer flere kommoder på den måde, fortæller Nathalie til DBA Guide og fortsætter:
- Vores motto er, at er vi faldet over noget, skal vi nok få det transporteret hjem på en eller anden måde. Vi kører gerne hele landet tyndt, hvis vi har forelsket os i noget, og så laver vi bare en familieudflugt ud af det.

Nathalies seneste køb er denne slagbænk, der også er dét fund, som var vigtigst for hende at have i sit hjem. Læs i teksten herover, hvorfor. Foto - DBA Guide
Dette møbel bruger Nathalie på en helt ny måde
Ofte sparer Nathalie ikke kun penge ved at handle på brugtmarkedet. Hun tjener også nogle gange penge - men typisk i de handler, hvor manden er involveret:
- Jeg er ikke bleg for at købe ting på DBA, som trænger til en kærlig hånd. Jeg nyder faktisk at være kreativ med mine fund. Jeg har f.eks. købt to sofastole, som Sofus og jeg sleb, så de blev rigtig flotte, men de passede dog ikke alligevel ind i vores hjem, så dem solgte vi - endda med fortjeneste, fortæller Nathalie til DBA Guide.
Hun købte derefter to nye sofastole, som også fik en kærlig hånd, men igen matchede stolene ikke resten af hjemmet, så de måtte også til salg. Stolene blev solgt til en bedre pris, end Nathalie gav.
Nu har hun købt tredje sæt sofastole til hjemmet for 600 kr. pr. stk., og den ene er færdigslebet.
- Det bliver spændende at se, om jeg også føler, at de vil tjene sig bedre i et andet hjem, griner Nathalie til DBA Guide og fortsætter:
- Den tilgang har jeg til alt, jeg køber: Hvis det alligevel ikke passer ind i vores stil, sælger vi det og tjener lidt på det.
Hun og manden er ikke kun ferm med en sliber. Nathalie er også flittig til at svinge penslen eller se møbler fra helt nye sider af. Det gjorde hun f.eks. med familiens tallerkenrække:
- Jeg synes, det er sjovt at bruge ting på nye måder. Mit seneste upcycling-projekt har været, at jeg har købt en gammel tallerkenrække, malet den og sat den ud i gangen som skoreol. Det er jeg meget tilfreds med. Enkelt, billigt og nemt - og så er den meget smal, hvilket er vigtigt for, at der er plads i gangen, fortæller Nathalie til DBA Guide.

Disse to sofastole er stadig på "optagelsesprøve" i Nathalies hjem. Læs om deres historie i teksten herover. Foto - DBA Guide
Reolen i stuen har Nathalie "købt" af en kendis
Nathalie og familien tjener ikke kun penge ved at købe brugt og sælge videre, de sparer også en god sjat penge ved at gøre sig nogle handler, som faktisk ikke koster dem noget.
- Jeg søger tit efter gratis ting på DBA. Det har jeg fundet mange af husets møbler ved. F.eks. min globuslampe ovre i hjørnet, fortæller Nathalie til DBA Guide og går hen til reolen.
Da hun står ved reolen for at fortælle om gratisfundet, går det op for hende, at selve reolen faktisk også var et møbel, hun fik uden at skulle have penge op af lommen:
- Reolen fik jeg også gratis. Det var TV-værten, Mikkels Fønsskov, der ville af med den, fortæller Nathalie til DBA Guide.

Globus-lampen har Nathalie fået gratis, og reolen har Nathalie også "købt" for nul kr. - den har hun fået af en kendis. Læs hvem i teksten herover. Foto - DBA Guide
Brugt græs: Derfor kan du ofte finde det billigt på DBA
Det er ingen tvivl om, at Nathalie er en genbrugshaj, og det kan også tydelig mærkes i form af, at hun søger efter selv de ting på DBA, andre ikke har fantasi til at forestille sig, at man kan købe på brugtmarkedet:
- Vores græsplæne er belagt med græs, som jeg har købt på DBA. Rullegræs, som en familie havde i overskud, da de skulle etablere deres egen græsplæne ude foran deres nybyggede hus. Jeg betalte 500 kr. for 50 kvm., fortæller Nathalie, hvis have i Middelfart havde nogle nøgne pletter, og her kunne rullegræsset fint passe ind for at give haven et samlet grønnere udtryk.
Nathalie fortæller, at det bestemt ikke er unormalt, at der er rullegræs til salg på DBA. Ofte køber man hellere for meget end for lidt for at være sikker på, at haven bliver lavet færdig. Det overskydende græs kan derfor oftest hentes billigt eller gratis på DBA:
- Rullegræs bliver hurtigt "vissent". Der er en meget kort tidsfrist på at få lagt det, og derfor tager folk typisk ikke særlig meget for deres rullegræs på DBA. De ved godt, at lige om lidt har de en vare, der ikke kan bruges mere, fortæller Nathalie til DBA Guide.

Nathalies soveværelse. Familien tæller Nathalie, hendes mand Sofus og deres to børn: Norman på tre år og Marvin på et år. Foto - DBA Guide
Genbrugsfund, Nathalie skiller ad for at lade dem brede sig
Græsplænen er ikke det eneste grønne fund, Nathalie har gjort sig. Hun køber også gerne sine planter på brugtmarkedet, og andre bytter hun med i handler.
Den store monstera ovre i hjørnet har kostet Nathalie 100 kr. Sådan en kan snildt snige sig op på omkring 1.000 kr. i den størrelse, hvis man køber den i København.
Den plante, der hænger over spisebordet, viklet ind om lampen, har Nathalie købt "brugt" for 150 kr., men planten kunne deles i fire små, så det er kun den ene, der ses over hendes spisebord.

Nathalie vurderer, at hun har 100 planter i sit hjem. De fleste er købt brugte. Foto - DBA Guide
Dette genbrugsfund ville Nathalie ikke have stående frit fremme i stuen
Det er ikke kun møbler og grønt til hjemmet, som Nathalie shopper brugt. Også ting og småsager, som f.eks. legetøj til børnene, finder hun på sider som DBA.
Men hylderne i børnenes værelse huser også en tromme, der ikke er legetøj. I hvert fald ikke børnenes:
- Det er en bongotromme, jeg har givet til min mand i julegave. Jeg købte den til ham, fordi han sagde, at han i folkeskolen var god til at spille bongotromme, så det ville jeg da gerne høre, men den er for grim til at stå i stuen, griner Nathalie til DBA Guide.
Udover en brugt bongotromme finder du også en telefon på hylderne i børneværelset. En telefon, der er mobilens svar på mor og far: En stationær telefon.
- Sådan en kan børnene jo lige så godt lege med, som de kan lege med en farvet, plastik-version fra BR, der skal ligne en telefon, fortæller Nathalie til DBA Guide.

Nogle fund gemmer Nathalie på børneværelset, selvom det er "legetøj for voksne". F.eks. den bongotromme, som hun købte til sin mand i julegave. Den synes Nathalie er for grim at have stående fremme i stuen. Foto - DBA Guide
Det besværlige genbrugskøb, der med nød og næppe lykkedes
Intet er for langt væk, og ingen ting er for besværlige at transportere.
Nathalie og manden sætter ingen grænser, hvis de ser det rigtige genbrugskøb, men her er en fortælling om et møbel, der alligevel var væsentligt besværligt, og som også kostede dem flere timer i "træværkstedet" efterfølgende:
- Vi manglede opbevaring, men det er bare svært at gå ud og købe et nyt skab, som passer ind i vores hus' ånd. I stedet fandt jeg et indbygget skab med teak-låger, som blev solgt til kun 150 kr., hvis man selv rev det ned. Det gjorde min mand og jeg, og det lykkedes at få revet rammen ned i ét stykke, så skabets fronter var nemme at sætte op hjemme hos os selv, fortæller Nathalie til DBA Guide.
Skabets indmad var dog lidt for besværlig en opgave at opretholde, så hylderne inde i skabet har Sofus selv kreeret.

Dette indbyggede skab har Nathalie og manden Sofus købt brugt for 150 kr. Foto - DBA Guide
Citater og tal fra DBA, som I bare kan plukke, som I vil: Nathalie og hendes naboer er de flittigste i landet til at købe brugt
67 procent af danskerne har inden for de seneste 12 måneder købt en eller flere brugte ting. Men spørger man fynboerne, svarer hele 72 procent, at de inden for det seneste år har købt brugt. Nathalie og naboerne er dermed de flittigste i Danmark til at købe på brugtmarkedet.
Til en sammenligning er vestjyderne dem, hvor færrest har købt brugt inden for de seneste 12 måneder. Her svarer kun 60 procent nemlig, de har købt en eller flere brugte ting indenfor perioden.
- Møbler og lamper er de genbrugsting, som Fynboerne i størst stil handler med. Tøj er deres næstmest populære genbrugsvare. Dernæst følger henholdsvis boligtilbehør, bøger og sko, fortæller Julie Schoen, DBAs talsperson.
- Nathalies hjem vidner om alle de mange fordele, der er ved at handle brugt. Hun kunne indrette et stort hus med genbrugsmøbler for de samme penge, hun fik for at sælge møblerne i den lille lejlighed, og samtidig har hun kunne dyrke sin indre 70'er-boligstil. Dertil gør hendes "brugt-hobby", at hun har mere mod på at eksperimentere med møblerne: Nu hvor møblerne ikke har kostet så meget, sælger hun dem bare igen, hvis hun hellere vil have nogle andre. Sådan fornyer Nathalies hjem sig konstant, fortæller Julie Schoen, DBAs talsperson.
Alle data er trukket fra DBAs Genbrugsindeks, 2021.
Genbrugsindekset er DBAs årlige rapport, hvor vi tager temperaturen på Genbrugsdanmark. I forbindelse med rapporten har DBA gennemført en befolkningsundersøgelse, der afdækker den danske genbrugsøkonomi. Dataen er indsamlet via Epinions Danmarkspanel i perioden 20. januar til 4. februar 2021. Der er i alt gennemført 2.000 online besvarelser blandt danskere i alderen 18-75 år. Undersøgelsen er udsendt repræsentativt i forhold til køn, alder, og uddannelse. Derudover suppleres rapporten også med DBAs egne brugerdata.
Har I spørgsmål, kan I kontakte mig på julie.schoen@schibsted.com eller 28 77 75 06
Video:
Videoen må I hellere end gerne bruge, så længe den embeddes fra vores YouTube.
Her er embedkoden:
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/1Z9ebl5hTFQ" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
Kontakter
Julie SchoenPresseansvarlig
Tlf:+45 28 77 75 06julie.schoen@schibsted.comOm DBA:
DBA er Danmarks største handelsplads med nye og brugte varer, der spænder lige fra festkjoler til firehjulstrækkere. Vi har eksisteret siden 1981.
Med 370.000 aktive brugere hver måned, har vi for alvor fat i de købs- og salgsmotiverede danskere. På vores app og platform finder du i skrivende stund mere end 3 millioner aktive annoncer, og danskerne har et gennemsnitligt tidsforbrug hos os på mere end otte timer om måneden.
Følg pressemeddelelser fra DBA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DBA
DBA fornyer sig – vil være det bedste sted at handle brugt4.2.2025 08:47:04 CET | Pressemeddelelse
I dag vågner alle DBA-brugere op til en helt ny version af den populære platform og app. DBA introducerer en række nye funktioner og højner brugervenligheden, så det bliver endnu nemmere og mere trygt at handle brugt. Et af højdepunkterne er fragt- og betalingsløsningen Fiks færdig, der gør det nemt at handle genbrug i hele landet. Lanceringen understreger DBAs mål om at være den bedste platform til genbrug i Danmark.
I parforholdet står kvinderne for genbrugssalget – men det er ofte mændene, der henter1.10.2024 13:25:48 CEST | Pressemeddelelse
Hvis du sælger dine brugte ting, er der størst sandsynlighed for, at det er en kvinde, som køber din vare. Men skal din ting hentes af køber, er der størst sandsynlighed for, at kvinden, du korresponderede med, sender sin mand afsted for at hente den købte vare. Det viser Genbrugsindekset 2024.
Når Apple lancerer ny iPhone går folk til tasterne på DBA10.9.2024 14:13:35 CEST | Pressemeddelelse
iPhone 16 er netop blevet lanceret, og den er tilgængelig på markedet om nogle få uger. Det får genbrugsinteressen for brugte iPhones til at stige, viser data fra DBA. iPhone er det næstmest anvendte søgeord på DBA, men 56 procent af danskerne har gamle mobiler liggende derhjemme uden at sætte dem til salg.
Ny rapport: Så meget CO2e har danskerne sparet ved at handle på DBA17.8.2024 08:54:46 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne har potentielt sparet 58.000 tons CO2e på et år ved at handle på DBA, viser ny rapport. Det svarer til den CO2e-udledning, der kræves for at fremstille 400.000 nye cykler eller flyve 280.000 gange tur-retur mellem København og Stockholm. DBA vinder over sine nordiske naboer, når man måler på, hvor meget hver eneste brugthandel i gennemsnit har sparet af CO2e-udledning.
Louise og Jesper blev kærester gennem DBA25.7.2024 06:17:00 CEST | Pressemeddelelse
Louise fra Silkeborg fandt kærligheden ved at lades som om, hun var en gammel brugt bil på Den Blå Avis. Ni henvendelser senere fandt hun kærligheden, og i dag er hun og manden stadig sammen – og gift.