Målrettet udvalg anbefaler en større og bredere indsats for udsatte unge
Et udvalg kommer nu med forslag til en stærkere og mere koordineret indsats for at hjælpe udsatte unge i Guldborgsund Kommune bedre på vej. Et grundelement i anbefalingerne er behovet for et mere systematisk fokus på trivsel og forebyggelse af skolevægring i grundskolen.

Hjælp til at få et fritidsjob, en ungeguide og mulighed for online-undervisning for unge med social angst. Det er bare nogle af de meget konkrete anbefalinger, som et opgaveudvalg nu er kommet med til byrådet i Guldborgsund Kommune.
Udvalget har kortlagt, hvor der mangler hjælp til udsatte unge, og sætter især fokus på en mere systematisk indsats i forhold til mistrivsel og skolevægring i grundskolen. Mistrivsel viser sig blandt andet, når de udsatte unge afslutter folkeskolen og skal videre med deres uddannelse. Her går mange af dem i stå og kommer ikke af sig selv i gang med næste fase. Byrådsmedlem Dennis Fridthjof (A) har været formand for udvalget og er meget optaget af, at både kommunen og andre skal handle mere koordineret og målrettet.
”Vi er simpelthen nødt til at gøre meget mere for de udsatte unge. Vi skal støtte dem i at tro på sig selv og deres værd, ellers taber vi dem på gulvet. De har brug for opbakning så tidligt som muligt og på mange forskellige måder,” siger han.
Politikere og fagfolk er gået sammen
Opgaveudvalget, som er et midlertidigt udvalg, også kaldet et § 17, stk. 4-udvalg, har arbejdet med temaet ”Koordinerede indsatser for udsatte unge” i det seneste år. Udvalget har bestået af fire byrådspolitikere, fem fagfolk fra ungeområdet og en arbejdsgiver. De har set på emnet på tværs af traditionelle fagområder og har mødtes med unge mennesker, der er ”i systemet”. De har også været på studiebesøg i andre kommuner for at få inspiration til, hvad der virker.
Dennis Fridthjof er glad for udvalgets arbejde:
”Det har været en fornøjelse at opleve alle de deltagendes engagement for at hjælpe de unge og for sammen at finde nye måder at gøre det på. Jeg vil gerne sige tak til alle – og især en stor tak til de modige unge mennesker, der åbent har fortalt os om, hvordan deres liv og hverdag former sig.”
Nu skal der handling til
En af dem, som har deltaget i arbejdet med stor iver, er Tina Barding fra Den forberedende grunduddannelse FGU.
”Det er et grundigt stykke arbejde, vi har lavet i opgaveudvalget. Jeg håber virkelig, at mange af vores anbefalinger bliver ført ud i livet. Som en af dem, der møder de unge hver dag, kan jeg se, at der er stærkt brug for en bredere indsats for at støtte de unge både forebyggende, og når de er kommet ud, hvor de har brug for hjælp," siger Tina Barding.
Udvalgets anbefalinger blev fremlagt for Guldborgsund Byråd torsdag aften, og det er nu op til de politiske fagudvalg, kommunens fagområder og samarbejdspartnerne hos uddannelsesinstitutioner, foreninger og erhvervsliv at følge op og arbejde videre med anbefalingerne.
Kontakter
Dennis FridthjofFormand for §17, stk. 4-udvalget
Tlf:25181808defr@guldborgsund.dkTina BardingVejleder, FGU
Tlf:51179908tiba@fgu-lf.dkBilleder

Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Puljemidler til dramaskole og litteraturfestival8.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fokus-puljen bevilliger mere end 100.000 kroner til to projekter, der begge har til formål at få børn og unge engageret i kulturen.
Midlertidig lukning af Svømmecenter Falster7.5.2025 10:06:30 CEST | Pressemeddelelse
Svømmecenter Falster skal have nyt ventilationsanlæg og er derfor nødt til at holdet lukket hen over sommeren.
Hvordan skal fremtidens plejeboliger se ud? Nu inddrages organisationer, borgere og medarbejdere6.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I løbet af maj og juni skal en lang række organisationer, frivillige, borgere og medarbejdere sammen lave et oplæg til, hvordan arkitektur, natur og indretning kan skabe de bedste rammer for det gode hverdagsliv på Guldborgsund Kommunes plejecentre.
Styrker indsatsen - forebyggende indsats får millioner5.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere besøg hos både gravide og familier med mindre børn. Det er resultatet af en ny aftale, der skal sikre en bedre understøttende og forebyggende indsats for kommunens børn.
Borgmester Simon Hansen inviterer kommunens unge til ”åbent kontor”2.5.2025 12:29:43 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 7. maj kan alle unge i Guldborgsund Kommune møde borgmester Simon Hansen i Markedshallen i Nykøbing F. Her kan de unge komme med ris, ros og ideer til udviklingen af kommunen. Og så kan de udfordre ham i bordfodbold.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum