Ejner Hessel A/S

Mercedes-Benz lancerer kampagnemodeller på de mest populære elbiler

Del

Hos Mercedes-Benz har man pr. 1. august 2023 introduceret nye kampagnepriser på en række populære modeller.

Herunder de attraktive elektriske modeller; EQA, EQB og EQE samt A-Klasse Sedan og Hatchback. Fælles for modellerne, der går under navnet "AMG Edition" er, at alle har AMG pakken, som indeholder de populære interiør- og eksteriørpakker.

Hos Ejner Hessel A/S, der sidste år solgte mere end 6.000 nye Mercedes-Benz-personbiler, er der tilfredshed med kampagnen fra importøren.

Det fortæller salgsdirektør hos Ejner Hessel A/S, Kim Melsen.

- Det er en stærk og konkurrencedygtig kampagne, den danske Mercedes-Benz-importør har introduceret, og vi oplever allerede nu interessen ude i forretningerne. Vi står klar med kampagnen til de kunder, der drømmer om en A-Klasse Sedan og Hatchback med AMG eller en Mercedes-Benz-elbil, der både i pris, design og udstyrsniveau står skarpere end nogensinde før, fortæller Kim Melsen og fortsætter:

- Især de elektriske modeller, EQA, EQB og EQE er biler, som mange kigger i retning af, og som tilbyder nogle af markedets længste rækkevidder og naturligvis den komfort og luksus, som man kan forvente af en Mercedes-Benz, fortæller en begejstret Kim Melsen.

null

Kampagnen vil ifølge salgsdirektøren blive en medvirkende faktor til at styrke elbilsalget i Danmark, og den medfølgende udstyrspakke matcher perfekt det udstyr, som kunderne oftest efterspørger ved køb af en ny Mercedes-Benz.

- Jeg tror på, at vi med den nye prisstruktur kommer til at styrke elbilsalget i vores forretninger over hele landet. Kampagnen på elbilerne vil også komme firmabilsbrugerne til gode, og alt i alt, så er det et godt afsæt til efterårets bilsalg, at priserne nu er tilrettet gennem denne nye kampagne. Det lover godt, afslutter Kim Melsen.

Mercedes-Benz AMG Edition kampagne:

Købekampagne

Beskatningspriser

A-Klasse Hatchback AMG Edition

fra 445.000 kr.

fra 403.300 kr.

A-Klasse Sedan AMG Edition

fra 452.300 kr.

fra 400.600 kr.

EQA SUV AMG Edition

fra 429.900 kr.

fra 400.110 kr.

EQB SUV AMG Edition

fra 454.900 kr.

fra 422.800 kr.

EQE Sedan AMG Edition

fra 620.000 kr.

fra 558.050 kr.

Nøgleord

Kontakter

Morten Roth
Direktør, marketing og digital
m.roth@hessel.dk
72 11 60 16

Billeder

Links

Om Ejner Hessel A/S

Ejner Hessel A/S er familieejet og er en af Danmarks største bilforhandlere med salg til både erhvervskunder og private. Selskabet er autoriseret forhandler og serviceværksted for bilmærkerne Mercedes-Benz, Renault, Dacia, Ford og Smart. Selskabet blev etableret i 1968, og har gennem årene ekspanderet i Jylland. I 2008 kom det sjællandske marked med, og Ejner Hessel har i dag i alt 29 afdelinger, heraf 17 i Jylland og 12 på Sjælland. Ejner Hessel-koncernen er også ejer af Skandinaviens største brugtbilscenter, Mercedes-Benz Starmark, Hessel Trucks og Hessel Bus. Ejner Hessel-koncernen beskæftiger i dag over 1.650 medarbejdere.

Følg pressemeddelelser fra Ejner Hessel A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Ejner Hessel A/S

Ejner Hessel overtager Motor-Depotet i Viby J og styrker indsatsen for XPENG og brugte biler2.7.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Ejner Hessel A/S har netop underskrevet en aftale om at overtage ejendommen og aktiviteterne fra Motor-Depotet i Viby J med virkning fra 1. september 2025. Med overtagelsen styrker Ejner Hessel sin position i Østjylland – ikke mindst med et endnu større fokus på salget af XPENG og brugte biler under Hessel Selected-brandet, der skal sikre den fortsatte vækst i salg af brugte biler, som Motor-Depotet i dag driver fra lokationen. Ejendommen, der ligger centralt placeret med kort afstand til motorvejsnettet ved Aarhus Syd, overtages sammen med de nuværende engagerede medarbejdere, som bliver en del af Hessel-familien. Motor-Depotets nuværende forhandling af Suzuki og Mitsubishi og autoriseret Opel værkstedskontrakt fortsætter frem til 1. september 2025. Ejner Hessel ser dog et stort potentiale i at bringe nye aktiviteter ind i rammerne. – Vi er glade for den gode og konstruktive proces med de nuværende ejere. Det har været vigtigt for os, at der er en gensidig respekt og en fælles tro på,

Ejner Hessel A/S lancerer nyt leasingkoncept med brugte elbiler25.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Familievirksomheden Ejner Hessel A/S udvider nu sit fokus på elbiler og brugtvognsmarkedet med lanceringen af et nyt og fleksibelt leasingkoncept, som har fået navnet Hessel Selected Leasing. - Vi taler med rigtig mange kunder, der gerne vil køre elbil, men som synes, det er dyrt og besværligt, og derfor har vi skabt Hessel Selected Leasing. Det er en ny, enkel og billig måde at køre elbil på, fortæller salgschef Henrik Mellgaard, der står i spidsen for brugte biler hos Ejner Hessel under brandet Hessel Selected. Nyere brugte elbiler til faste lave priser Med Hessel Selected Leasing gør Ejner Hessel A/S det enkelt og overskueligt at vælge en nyere brugt elbil. De biler, der udbydes, er nøje udvalgte elbiler af forskellige mærker og modeller, men der vil være tale om de mindre elektriske modeller som f.eks. Fiat 500e eller Mini SE. Fælles for dem er, at de ofte er mellem et til fire år gamle. Den månedlige ydelse ligger typisk mellem 2.000 til 3.000 kr., mens førstegangsydelsen er overk

I en udfordret bilbranche leverer Ejner Hessel et stærkt resultat16.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Ejner Hessel Holding A/S kan endnu en gang præsentere et solidt regnskab i et marked præget af stor usikkerhed, høje finansielle omkostninger og en gennemgribende strukturel omstilling mod elbiler. Med en markant vækst i toplinjen og fastholdelse af et stærkt resultat før skat, bekræfter koncernen sin position som en af Danmarks mest robuste og tilpasningsdygtige aktører på tværs af sine aktiviteter som forhandler, importør og leasingselskab. Robust præstation i et presset marked Ejner Hessel realiserede i 2024 en nettoomsætning på 9,9 milliarder kroner (2023: 9,1 milliarder kroner) og et resultat før skat på 335 millioner kroner. Årsresultatet blev 259,9 millioner kroner, et resultat på niveau med årsresultatet for 2023. – Det har været et år, hvor indtjeningen i branchen generelt er faldet, og hvor vi stadig opererer i et marked under forandring – ikke mindst med det accelererende skifte mod elbiler. At vi kan fastholde vores bundlinje på dette niveau, skyldes vores brede portefølje

Ejner Hessel A/S vinder stort udbud til Forsvaret11.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Det danske forsvar styrker sin bilflåde med 1000 nye specialbyggede køretøjer fra Ejner Hessel A/S. Med denne markante ordre har en af Danmarks største bilforhandlere sikret sig en væsentlig rolle i moderniseringen og oprustningen af Forsvaret. 1000 G-Klasser skal styrke Forsvarets bilflåde Ejner Hessel A/S har vundet udbuddet om at levere 1000 nye specialbyggede G-Klasser til Forsvaret. De nye G-Klasser skal løbende erstatte den eksisterende flåde, som i dag primært består af Mercedes GD’ere, der er leveret tilbage i både 80’erne, 90’erne og 00’erne.Salgsdirektør hos Ejner Hessel, Steen Hessel og Oberstløjtnant hos FMI, Uffe Geckler Pedersen underskriver officielt kontrakten hos FMI i Ballerup. Ordren markerer en vigtig milepæl for Ejner Hessel A/S og styrker virksomhedens position som en af de førende leverandører af flåder til offentlige beredskaber, institutioner og større organisationer. - Vi er meget ydmyge over at have vundet dette udbud. Det er en anerkendelse af vores eksperti

Ejner Hessel A/S gør status efter første år med XPENG15.4.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Vi har ramt april måned 2025, og det er nu ét år siden, at Ejner Hessel A/S indgik et nyt og spændende samarbejde med XPENG – en aftale baseret på et agentkoncept, hvor bilerne sælges online, men stadig med stærk lokal tilstedeværelse i Tilst, Albertslund, Aalborg og Slagelse, hvorfra kunderne kan se og prøvekøre bilerne. Og hvordan er det så gået? - Det har været spændende, interessant og lærerigt på mange punkter, fortæller Simon Justesen, salgschef for XPENG hos Ejner Hessel og fortætter: - Der har selvfølgelig været mange nye ting at forholde sig til, nye it-systemer og nye produkter på hylderne. Og så har vi skulle sætte os ind i en helt ny måde at sælge biler på. Købsprocessen er anderledes – der er for eksempel ingen traditionel slutseddel. Kunden bestiller bilen online, og det stiller nogle krav til os om, at vi skal være endnu skarpere i vores rådgivning. Vi skal opbygge en stærk relation og skabe tryghed, når en kunde træder ind ad døren, fortæller Simon Justesen. Fra skepsis

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye