Ejner Hessel A/S vinder stort udbud til Forsvaret

Det danske forsvar styrker sin bilflåde med 1000 nye specialbyggede køretøjer fra Ejner Hessel A/S. Med denne markante ordre har en af Danmarks største bilforhandlere sikret sig en væsentlig rolle i moderniseringen og oprustningen af Forsvaret.
1000 G-Klasser skal styrke Forsvarets bilflåde
Ejner Hessel A/S har vundet udbuddet om at levere 1000 nye specialbyggede G-Klasser til Forsvaret. De nye G-Klasser skal løbende erstatte den eksisterende flåde, som i dag primært består af Mercedes GD’ere, der er leveret tilbage i både 80’erne, 90’erne og 00’erne.

Ordren markerer en vigtig milepæl for Ejner Hessel A/S og styrker virksomhedens position som en af de førende leverandører af flåder til offentlige beredskaber, institutioner og større organisationer.
- Vi er meget ydmyge over at have vundet dette udbud. Det er en anerkendelse af vores ekspertise og evne til at levere kvalitetskøretøjer, der kan håndtere de udfordringer, Forsvaret står overfor. Vi ser frem til at bidrage til en moderne og effektiv flåde,” siger Steen Hessel, salgsdirektør hos Ejner Hessel A/S og fortsætter:
- At vinde en ordre af denne størrelse er en tillidserklæring, som sætter store krav til vores kapacitet og service. Derfor er det en stor ære, at det blev Ejner Hessel, som FMI har valgt til at understøtte disse krav. Vi har stor erfaring med flådeleverancer og ser frem til at levere biler, der lever op til Forsvarets høje krav til sikkerhed og holdbarhed” tilføjer Steen Hessel.
Hos Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) ser man også meget frem til samarbejdet med Ejner Hessel A/S.
- Jeg er meget glad for at underskrive denne aftale. De nuværende GD’ere har tjent os i næsten 40 år, og de er tæt på at være et ikon i det danske forsvar. Det siger meget om køretøjernes egenskaber og holdbarhed. Nu glæder vi os til at tage hul på samarbejdet med Ejner Hessel, som i mange år vil skabe glæde og gavn for hele forsvaret inklusive Hjemmeværnet,” siger oberstløjtnant Uffe Geckler Pedersen.
Køretøjer tilpasset Forsvarets behov
Det vundne udbud inkluderer to rammeaftaler; en anskaffelsesrammeaftale der løber i op til 11 år og en vedligeholdelseskontrakt af køretøjerne i op til 28 år. Ud over køretøjerne omfatter anskaffelsen også initiallogistik- og reservedele, specialværktøj samt uddannelse af Forsvarets køreinstruktører og mekanikere samt personel, der står for reservedelsindkøb. Dermed er der også tale om en større opgave for eftermarkedet hos Ejner Hessel A/S.
Indledningsvis skal der leveres fem forskellige varianter af de nye Mercedes-Benz G-Klasser til Forsvarets enheder: en variant til Forsvarskommandoen, en variant til Hjemmeværnet, en variant til indsatsledere i Flyvevåbnet, en variant til Militærpolitiet og en variant til Etablissement- og Terrænkommandoen.

Prototyper allerede godt på vej
Efter udbuddet blev tildelt Ejner Hessel A/S i slutningen af 2024, har der været travlt med at planlægge detaljer omkring de nye køretøjer. Det er planen, at der i første omgang skal leveres køretøjer til Etablissement- og Terrænkommandoen allerede i år og derudover to prototyper.
- Der er tale om to protyper – en basisbil med forskelligt militært udstyr, radioudstyr med videre og så en mere kompleks G-Klasse med et såkaldt ringmount på taget, altså et drejbart skydetårn med maskingevær. Det er en utrolig lærerig proces at være i, og det er noget helt specielt at se, hvordan de her biler tager form med udstyr og opbygningselementer fra både person- og varebilsverdenen, så bilerne kan imødekomme de særlige krav, som FMI har til bilerne, fortæller Kristian Winther Rasmussen, flådechef hos Ejner Hessel A/S.
Fokus på danske samarbejdspartnere og lokal opbygning
Hos Ejner Hessel A/S lægges der i processen stor vægt på at inddrage danske samarbejdspartnere i arbejdet med at specialbygge de nye G-Klasser til Forsvaret.
- Når G-Klasserne kommer hjem fra fabrikken i Graz i Østrig begynder arbejdet med opbygningen og her har det en høj prioritet for os at anvende danske leverandører, hvor det er muligt, fortæller Kristian Winther Rasmussen og fortsætter:
- Undervejs i processen har vi både lært nye stærke samarbejdspartnere at kende samt brugt det netværk af kompetente samarbejdspartnere, som vi kender i forvejen og stoler på. Ved at holde opbygningen lokalt i Danmark kan vi reagere hurtigere, sikre høj kvalitet og samtidig styrke det danske erhvervsliv, afslutter Kristian Winther Rasmussen.
En af de nye underleverandører, som Ejner Hessel A/S blandt andet har stiftet bekendtskab med er Precision Technic Defence A/S, som skal være med til at sikre installation og integration af det militære udstyr, der skal anvendes i køretøjerne.
Det er planen, at der i slutningen af 2025 skal gennemføres en fire uger lang og meget omfattende afprøvning at de to prototyper. Når disse er godkendt, kan serieproduktion iværksættes. Herefter færdigudvikles resterende prototyper. G-Klasserne leveres efter planen fra 2026 med forventet 200-300 køretøjer årligt frem mod udgangen af 2029 med prioritet de to første år til henholdsvis Hjemmeværnet og Hæren.

Nøgleord
Kontakter
Morten RothDirektør, marketing og digital
PRESSEKONTAKT
Kristian Winther RasmussenFleetchef, varebiler
Tlf:+4525502214k.winther@hessel.dkBilleder











Om Ejner Hessel A/S
Det familieejede Ejner Hessel A/S, der har hovedkontor i Brande, er en af Danmarks største bilforhandlere med salg til både erhvervskunder og private. Selskabet er autoriseret forhandler og serviceværksted for bilmærkerne Mercedes-Benz, XPENG, Renault, Dacia, Ford og Smart. Selskabet blev etableret i 1968, og har gennem årene ekspanderet i Jylland. I 2008 kom det sjællandske marked med, og Ejner Hessel har i dag i alt 32 afdelinger - heraf 18 i Jylland og 14 på Sjælland. Ejner Hessel-koncernen er også ejer af Skandinaviens største brugtbilscenter, Mercedes-Benz Starmark, i Vejle. Ejner Hessel-koncernen beskæftiger i dag over 1.800 medarbejdere og omsatte i 2023 for 9 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra Ejner Hessel A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ejner Hessel A/S
Ejner Hessel A/S sætter fokus på fremtidens faglærte til EuroSkills Herning 20254.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ejner Hessel A/S deltager til EuroSkills Herning 2025 som Event Skills Sponsor på personbilskonkurrencen og medsponsor på lastbilskonkurrencen. Derudover vil det være muligt at besøge Ejner Hessel i Hal D, hvor man kan møde et udpluk af bilforhandlerens lærlinge og elever. Uddannelse i centrum MCH i Herning slår inden længe dørene op for det officielle europamesterskab for unge faglærte – for første gang på dansk jord. Her vil Ejner Hessel stå klar til at møde de godt 70.000 unge, som forventes at lægge vejen forbi i løbet af dagene. - Hos Ejner Hessel har vi altid haft et stærkt fokus på at uddanne unge mennesker til fremtiden, og derfor er det helt naturligt for os at deltage i EuroSkills. Arrangementet er en unik mulighed for at sætte fokus på dygtighed, faglighed og fremtidens arbejdskraft,” siger Jesper Brahm, HR-chef hos Ejner Hessel og fortsætter: - Det er vigtigt for os at møde de mange unge, hvor de er, og vise dem, at en uddannelse i bilbranchen er både spændende og fuld af m
Ejner Hessel overtager Motor-Depotet i Viby J og styrker indsatsen for XPENG og brugte biler2.7.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ejner Hessel A/S har netop underskrevet en aftale om at overtage ejendommen og aktiviteterne fra Motor-Depotet i Viby J med virkning fra 1. september 2025. Med overtagelsen styrker Ejner Hessel sin position i Østjylland – ikke mindst med et endnu større fokus på salget af XPENG og brugte biler under Hessel Selected-brandet, der skal sikre den fortsatte vækst i salg af brugte biler, som Motor-Depotet i dag driver fra lokationen. Ejendommen, der ligger centralt placeret med kort afstand til motorvejsnettet ved Aarhus Syd, overtages sammen med de nuværende engagerede medarbejdere, som bliver en del af Hessel-familien. Motor-Depotets nuværende forhandling af Suzuki og Mitsubishi og autoriseret Opel værkstedskontrakt fortsætter frem til 1. september 2025. Ejner Hessel ser dog et stort potentiale i at bringe nye aktiviteter ind i rammerne. – Vi er glade for den gode og konstruktive proces med de nuværende ejere. Det har været vigtigt for os, at der er en gensidig respekt og en fælles tro på,
Ejner Hessel A/S lancerer nyt leasingkoncept med brugte elbiler25.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Familievirksomheden Ejner Hessel A/S udvider nu sit fokus på elbiler og brugtvognsmarkedet med lanceringen af et nyt og fleksibelt leasingkoncept, som har fået navnet Hessel Selected Leasing. - Vi taler med rigtig mange kunder, der gerne vil køre elbil, men som synes, det er dyrt og besværligt, og derfor har vi skabt Hessel Selected Leasing. Det er en ny, enkel og billig måde at køre elbil på, fortæller salgschef Henrik Mellgaard, der står i spidsen for brugte biler hos Ejner Hessel under brandet Hessel Selected. Nyere brugte elbiler til faste lave priser Med Hessel Selected Leasing gør Ejner Hessel A/S det enkelt og overskueligt at vælge en nyere brugt elbil. De biler, der udbydes, er nøje udvalgte elbiler af forskellige mærker og modeller, men der vil være tale om de mindre elektriske modeller som f.eks. Fiat 500e eller Mini SE. Fælles for dem er, at de ofte er mellem et til fire år gamle. Den månedlige ydelse ligger typisk mellem 2.000 til 3.000 kr., mens førstegangsydelsen er overk
I en udfordret bilbranche leverer Ejner Hessel et stærkt resultat16.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ejner Hessel Holding A/S kan endnu en gang præsentere et solidt regnskab i et marked præget af stor usikkerhed, høje finansielle omkostninger og en gennemgribende strukturel omstilling mod elbiler. Med en markant vækst i toplinjen og fastholdelse af et stærkt resultat før skat, bekræfter koncernen sin position som en af Danmarks mest robuste og tilpasningsdygtige aktører på tværs af sine aktiviteter som forhandler, importør og leasingselskab. Robust præstation i et presset marked Ejner Hessel realiserede i 2024 en nettoomsætning på 9,9 milliarder kroner (2023: 9,1 milliarder kroner) og et resultat før skat på 335 millioner kroner. Årsresultatet blev 259,9 millioner kroner, et resultat på niveau med årsresultatet for 2023. – Det har været et år, hvor indtjeningen i branchen generelt er faldet, og hvor vi stadig opererer i et marked under forandring – ikke mindst med det accelererende skifte mod elbiler. At vi kan fastholde vores bundlinje på dette niveau, skyldes vores brede portefølje
Ejner Hessel A/S gør status efter første år med XPENG15.4.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vi har ramt april måned 2025, og det er nu ét år siden, at Ejner Hessel A/S indgik et nyt og spændende samarbejde med XPENG – en aftale baseret på et agentkoncept, hvor bilerne sælges online, men stadig med stærk lokal tilstedeværelse i Tilst, Albertslund, Aalborg og Slagelse, hvorfra kunderne kan se og prøvekøre bilerne. Og hvordan er det så gået? - Det har været spændende, interessant og lærerigt på mange punkter, fortæller Simon Justesen, salgschef for XPENG hos Ejner Hessel og fortætter: - Der har selvfølgelig været mange nye ting at forholde sig til, nye it-systemer og nye produkter på hylderne. Og så har vi skulle sætte os ind i en helt ny måde at sælge biler på. Købsprocessen er anderledes – der er for eksempel ingen traditionel slutseddel. Kunden bestiller bilen online, og det stiller nogle krav til os om, at vi skal være endnu skarpere i vores rådgivning. Vi skal opbygge en stærk relation og skabe tryghed, når en kunde træder ind ad døren, fortæller Simon Justesen. Fra skepsis
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum