Årsregnskab 2023: Røde Kors har aldrig før hjulpet så mange danskere i nød
Sidste år var der mere end 100 aktive krige og konflikter i verden. Samtidig betød tørke, oversvømmelser og efterdønninger af coronakrisen, at mange mennesker havde brug for humanitær hjælp. I Danmark var det særligt borgere i ensomhed og mistrivsel, som fik hjælp af Røde Kors
Krig i Ukraine, Gaza og Sudan. Jordskælv i Tyrkiet, Syrien og Afghanistan. Klimaforandringer, tørke og stormflod – også herhjemme. Sidste år nåede Røde Kors i Danmark ud med hjælp til næsten 4,3 mio. mennesker, heraf 907.046 i Danmark, hvilket er 200.000 mere end året før. Mens indsatserne internationalt særligt fokuserede på sundhed i kriser, herunder drift af sundhedsklinikker, katastrofeforebyggelse samt vand, sanitet og hygiejne, var det i Danmark særligt hjælp centreret omkring ensomhed og mistrivsel, der nåede borgerne.
”Mange mennesker føler sig socialt isolerede, og det går i høj grad ud over deres trivsel. Heldigvis er der de senere år kommet fokus på problemet og med det også flere indsatser, der rækker en hånd ud og tilbyder et fællesskab,” fortæller præsident for Røde Kors i Danmark, Jette Runchel, og uddyber:
”Med de udfordringer, bl.a. på det sociale område, som Danmark står over for, er der brug for det, som Røde Kors kan som frivilligorganisation. Derfor vil vi i årene fremover tage et endnu større ansvar i velfærdssamfundet.”
Stigende behov for hjælp
Samlet har Røde Kors i Danmark bidraget med hjælpearbejde i verden og i Danmark for over to milliarder kroner i 2023.
Røde Kors-bevægelsens principper om uafhængig og neutral medmenneskelig handling bliver udfordret i en polariseret verden, og det er en svær balancegang at hjælpe på begge sider af en konflikt.
”Men fokus er altid på, hvordan vi bedst hjælper dem, der har størst behov uanset hvor i verden, de befinder sig. Og desværre er vi i en tid med stigende konfliktniveau, og hvor konflikterne bliver mere og mere komplekse. Det betyder, at vi i Røde Kors ser ind i at skulle hjælpe endnu flere og derfor også får brug for alle de frivillige hænder i vores indsatser, som vi overhovedet kan samle,” siger Jette Runchel.
Stor opbakning
Røde Kors i Danmark har i dag omkring 40.000 frivillige, samtidig med at der sidste år var mere end 403.000 personer, som donerede penge til Røde Kors’ arbejde. Hertil kommer de mange tusinde danskere, der bidrog til Røde Kors indsamlingen eller donerede tøj i Røde Kors’ containere.
”Den store opbakning er uundværlig og betyder, at vi har kunnet hjælpe flere, end vi nogensinde før har gjort. Det er vi meget taknemmelige for,” siger Jette Runchel.
Administrationsprocenten i Røde Kors i Danmark er fortsat lav og udgjorde sidste år fem procent.
Find årsrapporten 2023 her
Kontakter
Røde Kors pressetelefonrodekors.dk/presse
Tlf:3529 9699Links
Om Røde Kors
Røde Kors er altid til stede
Hver dag redder vi liv og ruster mennesker til at klare sig gennem kriser og katastrofer. Vi skaber fællesskaber og støtter samfundets sårbare til et bedre liv, og i kriser er vi en del af det nationale beredskab i Danmark.
192 lande er med Genevekonventionen blevet enige om at have Røde Kors som fælles hjælpeorganisation. Vi hjælper mennesker på begge sider af konflikten og i de fjerneste egne af verden. Uden hensyn til nationalitet, religion eller politiske holdninger.
Vi er verdens største humanitære organisation med omkring 12 millioner frivillige over hele verden. Vi er en bevægelse for medmenneskelighed i verden, i lokalsamfundet og dér, hvor du bor.
Følg pressemeddelelser fra Røde Kors
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Røde Kors
F.C. København, Unibet og Røde Kors til kamp for danskernes mentale sundhed16.9.2025 06:55:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan har din sidemakker det egentlig? Selv i flok, i fællesskabet eller i venners lag kan man føle sig ensom. F.C. København sætter sammen med Røde Kors og Unibet fokus på den mentale trivsel
Genbrugsmøbler og -dametøj trækker læsset i CO2e-besparelserne i Røde Kors Genbrug, viser ny rapport4.9.2025 10:53:35 CEST | Pressemeddelelse
I Røde Kors Genbrug er arbejdet med CO2e-besparelser gået ind i en ny fase
Røde Kors lagt ned af henvendelser: Stor interesse for frivilligt arbejde fra ikke-dansktalende københavnere7.7.2025 11:00:18 CEST | Pressemeddelelse
Der er kø til at blive frivillig på holdet, der bistår med driften af Røde Kors-genbrugsbutikker i Hovedstaden, hvis man er tilflytter fra et andet land og endnu ikke har lært det danske sprog
Kultur- og erhvervsprofiler samler over fire millioner kroner ind til Røde Kors5.7.2025 15:41:09 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt netværk af kultur- og erhvervspersoner har det seneste år løftet en række kreative projekter og initiativer til fordel for Røde Kors som en del af Røde Kors’ Klub 10 og Klub 100-ambassadører. Tilsammen har de indsamlet 4,1 millioner kroner til Røde Kors’ hjælpearbejde i Danmark og ude i verden.
Stor succes: Røde Kors’ Nørklere pyntede Copenhell1.7.2025 16:26:18 CEST | Pressemeddelelse
250 festivalgæster donerede sammenlagt over 45.000 kroner til Røde Kors, da de gav deres battleveste en tur gennem Nørklernes systue på Copenhell.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum