Europæisk kontor for mindretalsmusik i Tønder
Tønder Festival modtager 750.000 kr. fra de såkaldte Udlodningsmidler til at skabe fokus på musik fra mindretalskulturer.

Tønder Festival har længe ønsket en mulighed for at understøtte mindretalsmusik over grænserne. Ikke mindst med blik på Europa, hvor der overalt spilles musik, som stammer fra mindretalskulturerne.
Nu er der bevilget 750.000 kr. til formålet. Pengene kommer fra Udlodningsmidler, som tidligere hed Tips- og Lottomidler, hvor Kulturministeriet står for mere end 80 procent af de årlige tildelinger.
“Der er mere end nogensinde brug for at undgå grænsekonflikter og hæve mindretallenes kulturelle stemme. Musik og kultur kan i den sammenhæng gøre en forskel,” siger Henrik Juul, formand for Tønder Festival Fond.
Tønder Festival som central aktør
Tønder Festival har gennem årene arbejdet for, at den folkelige musik bidrager til fælles forståelse. Festivalen præsenterer et bredt udsnit af den musik, der på mange måder definerer kulturen i de europæiske lande – herunder ikke mindst mindretalskulturer. Senest var Tønder Festival med på en konference i Manchester i oktober 2023, hvor en række mindretal var repræsenteret med musik/kultur.
Den folkelige musiks styrke
Eksempler på folkelig musik fra europæiske mindretal er den kendte musik fra roma-kulturen, klezmer-musik fra Central- og Østeuropa, folkemusik fra Balkan og de mere orientalsk betonede genrer, musik med rødder i Andalusien og Baskerlandet samt den ukrainske folkemusik.
Ikke kun et kontor
“Under Tønder Festival vil vi gerne igangsætte en række workshops, hvor musikere med nationale udtryk samarbejder på tværs af holdning, grænser og konflikter. Omdrejningspunktet for musikerne bliver den lokale kulturskole og allerede i december forventes at afholde den første workshop for mindretals musik i Tønder,” siger Kristina Lehmann Schjøtt, direktør for Tønder Festival.
Festivalen har længe søgt politiske opbakning til indsatsen, og især Søren Søndergaard fra Enhedslisten har arbejdet i den sidste fase for den økonomiske opbakning.
”Men fra hele det politiske spektrum har vi mærket opbakning til tankerne om at give plads og rum for mindretalsmusikken. På den måde føjer vi endnu et ben til den politiske opbakning bag Stationen (den gamle jernbanestation i Tønder), Hall of Fame og vores Folk-Roots-arkiv,” siger Henrik Juul.
Det er Folk-Roots-arkivet med beliggenhed i Tønder der i første omgang skal varetage opgaven.
Kontakt: Poul-Henrik Jensen 21 48 79 14.
Tønder Festival 21-24. august 2024
Nøgleord
Kontakter
Kontakt: Poul-Henrik Jensen 21 48 79 14.
Maria TheessinkKunstnerisk leder & pressechef / Artistic Director & Head of press
Tlf:+ 45 74 72 46 10Tlf:+ 45 26 22 67 11maria@tf.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Tønder Festival
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tønder Festival
Tak for i år – og på gensyn i 20261.9.2025 11:31:10 CEST | Pressemeddelelse
Tønder Festival sender en stor tak til alle frivillige, sponsorer, samarbejdspartnere, musikere, publikum og alle de mange engagerede kræfter, der sammen skabte endnu en festival i musikkens og fællesskabets tegn. Fire dages festival er nu veloverstået, og igen i år har publikum kunnet opleve det, Tønder Festival er kendt for: Rootsmusik i international topklasse, uforglemmelige musikalske øjeblikke, nærvær og en stemning, der samler mennesker på tværs af lande og generationer.
Snart byder Tønder velkommen til festivalstemning20.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Om ganske kort tid går det igen løs med årets Tønder Festival. Publikum kan glæde sig til koncerter med internationale og danske navne, folkroots-musik i topklasse og den velkendte varme festivalstemning.
The Langan Band aflyser – Matt Andersen og Mikael K træder til4.8.2025 06:38:23 CEST | Pressemeddelelse
Den skotske folk-trio The Langan Band har desværre måttet melde afbud til årets Tønder Festival på grund af sygdom i nærmeste familie.
Tryghed først: Tønder Festival bekræfter sceneregler mod had og vold1.8.2025 14:04:50 CEST | Pressemeddelelse
Inden længe venter en af sommerens sidste festivaler, nemlig Tønder Festival, der afholdes 27. – 30. august i Tønder. I den forbindelse har festivalen udsendt gældende interne retningslinjer for spillereglerne på scenerne.
Fred Eaglesmith må aflyse sin koncert på Tønder Festival10.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den canadiske singer-songwriter og rootsmusik-ikon Fred Eaglesmith har måttet aflyse sin koncert på grund af sygdom.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum