Ny profil til Deloittes bestyrelsesagenda
Navnenyt: I tråd med sin ambitiøse, globale strategi på bestyrelsesområdet styrker Deloitte sit eksisterende team med ansættelsen af Louise Vøttrup.

Deloitte byder velkommen til Louise Vøttrup, der starter som partner i rådgivnings- og revisionshuset til august. Her skal hun skal arbejde sammen Michael Vad og det team, som driver den nordiske board and executive advisory-forretning.
Rådgivning af bestyrelser og ledelsesteams er en strategisk satsning, som er i kraftig fremgang i Deloitte, og det dækker bredt over bl.a. bestyrelseseffektivitet, governance-rådgivning, successionsplanlægning og topledelsesudvikling.
Med en baggrund inden for organisationspsykologi og mere end 20 års erfaring i ledelses- og bestyrelsesrådgivning er Louise en erfaren og kompetent rådgiver for bestyrelser i både noterede og privatejede selskaber. Hendes ekspertise omfatter blandt andet generationsskifter, familieejerskab, bestyrelsesrådgivning, rekruttering og ledelsesudvikling.
"Vi er glade for at byde Louise velkommen som partner i Deloitte," siger Michael Vad, partner og nordisk ansvarlig for bestyrelses- og topledelsesrådgivning i Deloitte.
"I en tid med geopolitisk usikkerhed, rivende teknologisk udvikling samt en omfattende og nødvendig klimadagsorden skal bestyrelser og topledelsesteams løfte en større og mere kompleks strategisk opgave. Det forudsætter, at de fungerer optimalt. Både hver for sig og sammen. Louise Vøttrups ekspertise og erfaring inden for bestyrelses- og topledelsesrådgivning bliver et stort aktiv for os og vores klienter,” fortsætter Michael Vad.
Louise Vøttrup er begejstret over den nye rolle hos Deloitte.
"Rollen i Deloitte rummer alt det, jeg brænder for, og jeg ser virkelig frem til fortsat og fokuseret at hjælpe bestyrelser og ledere med at navigere i en omskiftelig verden. Jeg er især imponeret over Deloittes unikke position i markedet og den indsigt, som vi kan bygge videre på, og jeg kan næsten ikke vente med at starte på dette nye kapitel,” siger Louise Vøttrup.
Om Louise Vøttrup
Louise Vøttrup (f. 1980) er et kendt navn inden for bestyrelsesrådgivning og har de seneste fem år stået i spidsen for New Plan Partners, som hun selv grundlagde. Tidligere har Louise Vøttrup arbejdet for en række førende ledelsesrådgivere i London og København.
Privat bor Louise Vøttrup i Charlottenlund sammen med sine to børn og en lille hund, som hun nyder at bruge tid sammen med. Hun har en mastergrad i organisationspsykologi fra City, University of London, i 2004.
Nøgleord
Kontakter
Anne Rosa SimonsenPressechef
Tlf:+45 20 63 31 33ansimonsen@deloitte.dkFølg pressemeddelelser fra Deloitte
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Deloitte
Dansk Draghi/Letta-rapport: Sådan sikrer Danmark sin konkurrenceevne10.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den oversete forsknings- og innovationskapacitet skal bringes i spil til at styrke Danmarks fremtidige konkurrenceevne, sikkerhed og velstand. En ny innovationstrepart er blandt de 10 handlingsorienterede anbefalinger, som i dag præsenteres på Christiansborg.
Karriereudvikling topper generation Z’s ønskeliste på jobbet23.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
De 20-30-årige danskere overrasker ved at være mindre interesserede i work/life-balance og mere ivrige efter karriereudvikling og ledelse end resten af verdens unge arbejdstagere. Samtidig er leveomkostninger og klima markante bekymringer, viser ny Deloitte-rapport.
Deloitte og Kraka med fremtidsscenarier for Danmark i 2050: Svære valg skal træffes i dag7.5.2025 06:54:18 CEST | Pressemeddelelse
Fem udfordringer skal løses i dag for at opretholde Danmarks styrkepositioner frem mod 2050. Hvis danske beslutningstagere formår at sætte ind på disse områder, vil Danmark kunne stå lige så stærkt om 25 år, som Danmark gør i dag.
Deloitte fastslår: Medarbejderudvikling giver plus på bundlinjen28.3.2025 06:02:00 CET | Pressemeddelelse
Organisationer, der prioriterer personlig udvikling, kreativitet og fordybelse, klarer sig bedre økonomisk og skaber større værdi for samfundet. Det viser en ny, global undersøgelse fra Deloitte.
Virksomheders brug af AI i kraftig fremgang25.3.2025 06:10:00 CET | Pressemeddelelse
Selv om udbredelsen af generativ kunstig intelligens øges markant, er der stadig væsentlige barrierer på vejen, førend vi indfrier det fulde potentiale. En ny undersøgelse fra Deloitte indikerer samtidig, at adoptionen ikke helt kan følge med den teknologiske udvikling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum