Forbrug og produktion skal følges ad: Køreplan for energieffektivitet er landet
Energieffektive løsninger kan reducere det fossile energiforbrug, understøtte forsyningssikkerheden og sænke energiomkostningerne for forbrugere og virksomheder. I dag har regeringen præsenteret en køreplan for energieffektivitet, der bl.a. viser vejen til, hvordan Danmark vil opfylde EU’s energisparekrav, og giver et overblik over den kommende proces for implementering af bygningsdirektivet. Køreplanen skal også brede dagsordenen ud over sektorer og bidrage til, at vi bruger energien smartere og med omtanke.
Der er sket meget i Danmark siden 1970’erne. Dengang kunne man ikke sige energi uden også at sige oliekrise. Siden er en lang række tiltag og afgifter blevet indført i energibesparelsernes tegn.
I dag ser det danske energisystem anderledes ud. Udfasningen af fossile brændsler er i fuld gang, og det samme er udbygningen af vedvarende energi. Om år forventes det, at det danske el-, fjernvarme- og gasforbrug er dækket af grøn energi.
Med denne køreplan tager regeringen de indledende skridt på en ny forståelse af energieffektivitet, der skal bruges som et udgangspunkt, når fremtidens rammer for energieffektivitet skal drøftes med branchen og Folketinget.
”I flere årtier har energieffektivitet spillet hovedrollen i historien om det danske energisystem – faktisk siden oliekrisen i 70’erne. Det betyder, at vi i dag er et helt andet sted end mange andre lande. Energibesparelser er stadigt vigtige, men vi skal tænke bredere end det. Vi skal hurtigere kunne stille om, så vi oplader bilen og skruer op for varmen i hjemmet, når den grønne energi er i overflod – og omvendt. Derfor skal vi fremover også tale fleksibilitet, elektrificering og digitalisering, når vi taler energieffektivisering. Jeg vil efter sommeren invitere til en række møder med branchen om udvikling af et bredere fokus på energieffektivitet, implementeringen af bygningsdirektivet og generelt fokus på at fjerne barrierer,” siger klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard.
”Den bedste energi er den, vi bruger mest effektivt. Derfor er det vigtigt, at vi hele tiden fornyer indsatsen mod energispild – og vi skal kigge på mulighederne for at fremme brugen af overskudsvarme, hvor der i dag er et prisloft. For det er klart, at vi ikke skal beholde en barriere, hvis det giver mening at fjerne den. Vi er ved at have analyseret muligheder og konsekvenser, og så skal vi drøfte det med forligskredsen.”
Køreplanen bygger oven på en lang række energibesparende tiltag, der allerede er på plads. Danmark har i årtier haft en lang række af energiafgifter, som er højere end EU’s minimumssatser. De afgifter har og vil give danskerne store økonomiske incitamenter til at spare på energien. Dertil er dieselafgiften blevet hævet, og der er afsat flere milliarder til energibesparende puljer, bl.a. 1,8 milliarder til fjernvarmepuljen og 3,2 milliarder til erhvervspuljen, som alt sammen bidrager til at opfylde EU’s energisparekrav.
Køreplanen står ikke alene. De kommende år vil der løbende bliver sat flere tiltag i søen. Der vil bl.a. snart komme en udmelding på overskudsvarme, et forsyningsudspil er på trapperne, og det afklares løbende, hvordan Danmark skal implementere de nye krav fra energieffektivitetsdirektivet og bygningsdirektivet. Dertil skal man videre med elektrificeringen, da det er energieffektivt.
En stolpe i køreplanen er, at forbruget skal matche produktionen. Det betyder, at den grønne energi skal bruges, når den er i overflod, f.eks. når vinden blæser, og solen skinner. Omvendt skal forbruget kunne skrues ned, når den grønne energi mangler. Målet er, at det med øget digitalisering og større fokus på fleksibilitet skal kunne køre helt af sig selv.
Kontakt Klima-, Energi- og Forsyningsministeriets pressetelefon på +45 41 72 38 05
Vedhæftede filer
Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
I Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet arbejder vi for målet om at reducere udledningen af drivhusgasser med 70 procent i Danmark i 2030 og for et visionært, grønt lederskab både i Danmark og ude i verden.
Følg pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Presseinvitation: Miljø- og klimaministre fra hele Europa samles i Aalborg2.7.2025 09:00:38 CEST | Pressemeddelelse
En ende på plastikforurening, et COP-klart og klimaneutralt EU og et fysisk eksempel på den grønne trepartsaftale. Det er på indholdslisten, når det danske formandskab samler EU's miljø- og klimaministre i Aalborg.
Stærkere elnet fra Aarhus til Aabenraa1.7.2025 12:55:22 CEST | Pressemeddelelse
Elnettet fra Aarhus til Aabenraa er på flere strækninger ved at være for slidt og for småt til den grønne omstilling. Derfor bliver elnettet moderniseret og forstærket for at sikre forsyningssikkerheden og gøre Øst- og Sydjylland klar til mere grøn strøm.
Flere penge til pulje for grønne investeringer26.6.2025 15:41:57 CEST | Pressemeddelelse
CO2-intensive virksomheder og kommercielle indenrigsfærger skal have lettere ved at omstille sig. Regeringen hæver derfor den øvre grænse for støtte i Investeringsstøtteordningen, der hjælper de udledere, som har sværest ved at omstille sig.
Nye anbefalinger til en mere robust vandsektor i fremtiden26.6.2025 07:58:56 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har nu fået de første anbefalinger fra Vandreguleringsudvalget. Målet er en robust sektor, der også i fremtiden har høj forsyningssikkerhed og yder beskyttelse af drikkevand og vandmiljøer.
Et grønnere Danmark: Arbejdet med nye klimateknologier og -tiltag skal styrkes10.6.2025 09:00:08 CEST | Pressemeddelelse
Som opfølgning på Aftale om et Grønt Danmark er et nyt klimatiltagsudvalg blevet nedsat. Udvalget skal hjælpe med at styrke både implementering og udrulning af nye innovative løsninger i det danske landbrug.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum